Buradasınız
1 Mayısta İşçiler Zonguldak’ta da Alandaydılar
Ereğli’den UİD-DER üyesi işçiler
Zonguldak Demokrasi Platformu tarafından düzenlenen 1 Mayıs mitingine coşkulu bir katılım oldu. Mitinge DİSK, KESK ve Türk-İş’e bağlı çeşitli sendikaların yanı sıra EMEP, ÖDP gibi siyasi partiler de katıldı. Maden işçileri sendikasının ve Eğitim-Sen’in kitlesel ve canlı katılımı dikkat çekiciydi. Mitinge yaklaşık 3 bin kişi katıldı. İşçiler, yükselttikleri sloganlarla, yaşanan krizde faturanın patronlara ödettirilmesini istediler ve krizi fırsat bilen patronların saldırılarını protesto ettiler. İşten atılmaların yasaklanmasını talep eden işçiler, öfkelerini attıkları coşkulu sloganlarla dile getirdiler.
Kürsüden yapılan konuşmalar da işçiler tarafından dikkatle dinlendi ve ilgi çekti. Özellikle Nazım Hikmet’in şiirleri, alandaki çoğu insanın da katılımıyla coşkuyu ikiye katladı. Bizler de UİD-DER’li işçiler olarak mitinge katıldık ve İşçi Dayanışması bültenimizin dağıtımını yaptık.
Zonguldak gibi bir işçi kenti için mitinge katılım çok yüksek sayılamazsa da, işçilerin coşkusunu ve enerjisini kıpırdanmaya başlamış olan sınıf hareketinin işaretleri olarak görmek mümkün. Zonguldak madenlerinde ve Erdemir’de çalışan onbinlerce işçinin içlerinde biriken öfke, her geçen gün daha fazla açığa çıkacaktır. İşçi sınıfının uzun süren sessizliği kırılmaktadır.
Bugün tüm dünyada işçiler patronlara karşı sokaklardaydı. Uluslararası işçi sınıfı, yumruğunu havaya kaldırarak, “krizin faturasını patronlar ödesin”, “üreten biziz, yöneten de biz olacağız” diye haykırdı. İşçi sınıfının kolayından harekete geçmediğini biliyoruz. Ama bir kere ayağa kalkıp yürümeye başladığında da, kolayından durdurulamayacağını, nasıl karşı konulmaz bir güç olduğunu da biliyoruz. Yakın geçmişte yaşanan Zonguldak maden işçilerinin yürüyüşü, bunun iyi bir örneğidir.
Hiçbir şey umutlarımızı yok edemez. Sermayenin saltanatının yıkılışı bir zorunluluktur. Bu da işçi sınıfının örgütlü mücadeleye yüreğini katmasıyla sağlanacaktır. Sınıfsız, sömürüsüz bir dünya ancak bu şekilde kurulabilir.
Yaşasın 1 Mayıs! Yaşasın işçilerin uluslararası mücadele birliği!
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...