Buradasınız
15-16 Haziran’ın Yıldönümünde DİSK’ten Eylemler
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişinin 51. yıldönümünü çeşitli eylemlerle kutladı. İşyerlerinde yapılan açıklamaların yanı sıra Kocaeli’nden Antalya’ya, Adana’dan İzmir’e, Ankara’dan Kayseri’ye, Kırklareli’den İstanbul’a pek çok kentte de eylemler düzenlendi. “Sağlıklı, güvenceli ve insanca bir yaşam için bildiğimiz yoldan yürüyoruz” sloganı ile düzenlenen eylemlerde işçi sınıfının sorunlarının çözümü için örgütlenme çağrısı yapıldı, 15-16 Haziran’ın bugünün işçi kuşaklarına yol gösterdiği vurgulandı.
İzmit
DİSK üyeleri ve çeşitli emek örgütlerinden temsilciler, 15 Haziranda İzmit Sabri Yalım Parkı’nda bir araya geldi. Burada bir konuşma gerçekleştiren DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu 15-16 Haziran’ın tarihte kalmış ve sadece anılması gereken bir gün olmadığını söyledi. Çerkezoğlu, “15-16 Haziran işçi sınıfının yumruğunu masaya vurup ‘artık yeter’ dediği gündü. Bugün işçi sınıfı için yeniden artık yeter deme vaktidir” diye konuştu. Çerkezoğlu DİSK’in şu taleplerini sıraladı:
- Kod-29 ve ücretsiz izin zulmüne son verilsin!
- Asgari ücret üzerindeki tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın! Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınsın!
- İşsizlik Sigortası Fonu kaynakları patronlara değil işçilere ve işsizlere harcansın. İşsizliğe karşı kamu istihdamı artırılsın, çalışma süreleri azaltılsın.
- Doğa katili projelere, Kanal İstanbul’a, betona değil; pandemide işini ve gelirini kaybedenlere kaynak ayrılsın.
- Örgütlenme, özgür toplu sözleşme ve grev hakkı önündeki tüm engeller kaldırılsın!
Gebze
DİSK, 16 Haziranda ise işçi kenti Gebze’deydi. Büyük İşçi Direnişine de ev sahipliği yapan Gebze’de yağmura rağmen bir araya gelen işyerlerinden sendika temsilcileri, emek ve meslek örgütleri taleplerini haykırdı, 15-16 Haziran’ın önemine vurgu yaptı. Eyleme Birleşik Metal-İş üyesi Baldur grevcileri, Systemair HSK direnişçileri ve işçilerin mücadele örgütü UİD-DER de katıldı.
Arzu Çerkezoğlu direnişçi işçilerin mücadelesini selamlayarak başladığı konuşmasında, Gebze’nin 51 yıl önce işçi sınıfının coşkun akan selinin buluştuğu noktalardan birisi olduğunu vurguladı. 15-16 Haziran’a gelen süreci özetleyen Çerkezoğlu, Büyük İşçi Direnişiyle birlikte işçi sınıfının sermaye sınıfının oyununu bozduğunu ifade etti. Bu büyük günün işçi sınıfının mücadelesinde güncelliğini koruduğunun altını çizdi. İşçilerin bugün yaşadığı sorunları sıralayan Çerkezoğlu şöyle konuştu: “Üç beş şirketin payına ballı beton ihaleleri, işçilerin payına ise Kod 29 ile tazminatsız işten atılmak, ücretsiz izin, asgari ücretin altında kalan kısa çalışma ödeneği düşüyor.” Çerkezoğlu, tüm bu sorunlara karşı işçileri sendikalı olmaya çağırdı ve konuşmasını şöyle sonlandırdı: “Selam olsun 15-16 Haziran’ı yaratanlara, Selam olsun yeni 15-16 Haziranlar yaratacak olan genç işçi kuşaklarına!”
Kadıköy
16 Haziranda düzenlenen eylemlerden bir diğerinin adresi de Kadıköy’dü. Gebze’den Kadıköy’e gelen DİSK heyeti, 15-16 Haziran’ın önemli noktalarından Yoğurtçu Parkı’na doğru yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş boyunca “Yaşasın 15-16 Haziran Direnişimiz”, “Bildiğimiz Yoldan Yürüyoruz!” sloganları atıldı.
Burada bir konuşma gerçekleştiren Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, 15-16 Haziran 1970’deki baskıyla bugünkü baskının aynı olduğunu belirtti. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise Pandeminin faturasının işçi sınıfına ödetilmeye çalışıldığını, işsizliğin Cumhuriyet tarihinin rekorlarını kırdığını ifade etti. İşçi sınıfının haklarını nasıl savunmak gerektiğinin tarihten belli olduğunu vurgulayan Çerkezoğlu: “Bundan 51 yıl önce, 15-16 Haziran 1970’de ayağa kalkan işçi sınıfından dersler almamız gerekiyor” dedi.
- İşçiler Hakları İçin Mücadele Ediyor, Kazanıyor
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- İzmir’den Elazığ’a Belediyelerden, Madenlere İşçiler Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK ve KESK’ten TÜİK Protestosu
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Sağlık, Belediye, Liman işçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK 15-16 Haziran Anma Etkinlikleri Gerçekleştirdi
- İşten Atmalara, Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Emekliler Meydanlardan Seslendi: “Açlığa ve Sefalete Hayır!”
- Sendika Düşmanlığına, Çayda Düşük Fiyat Dayatmasına ve Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Motokuryeler: Çalışırken Ölmek İstemiyoruz!
- Belediye Emekçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- Öğretmenler Ülke Genelinde Şiddete Karşı İş Bırakarak Eylem Yaptı
- Ebe ve Hemşirelerden Hastane Önünde Eylem
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- DİSK TÜİK Önünde Basın Açıklaması Yaptı
- İş Cinayetlerine, Düşük Ücretlere, Sendikal Baskılara Karşı Eylemler
- Sağlık Çalışanlarından Sağlıkta Şiddete Karşı Eylem
- Dev Maden-Sen: “İliç’te Toprak Altındaki 8 Maden İşçisi Sahipsiz, Maden İşçileri de Çaresiz Değildir”
- BİRTEK-SEN’e Verilen Para Cezası Çalışma Bakanlığı Önünde Protesto Edildi
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...