Buradasınız
2 Saatlik İş Bırakma
Gebze’den bir metal işçisi
Uzun bir süredir gündemde olan SSGSS Yasasına yönelik olarak Emek Platformunun aldığı 2 saatlik iş bırakma eylemi birçok bölgede uygulandı. Bu çok kitlesel bir eylemlilik olmasa da uzun süredir yaprak kıpırdamayan bu topraklarda önemli bir eylemdi. Emek Platformunun aldığı bu eylem kararı üzerine işçiler arasında sendikalı sendikasız ayrımı oluştu. Bu da sendikasız olan işyerlerindeki arkadaşlarda eyleme katılmamak yolunda bir karara dönüştü. Oysa bugün sendikaların içinde olduğu durum ortada. Bürokrasi almış başını gidiyor ve sendikaların da son noktada bir şey yapmaya niyeti yok.
Sonuçta, çalıştığımız işyerinde sendika olsun ya da olmasın biz oluşan haksızlıklara karşı mücadele etmeliyiz. Biz çalıştığımız fabrikada sendika olmamasına rağmen 2 saatlik iş bırakma eylemine katılarak arkadaşlarla birlikte Gebze’de E-5 yan yoldan yürüyerek Şahin Motor’da direnişte olan arkadaşları ziyarete gittik. Giderken arkadaşların birçoğu neden diğer fabrikaların dışarı çıkmadıklarını sordular. Çünkü sendikalı işçiler de her şeyi sendikadan bekliyorlar. Oysa biz evimize sahip çıkmazsak kimse sahip çıkmaz. Sonuçta sendikayı var eden şey işçinin gücüdür.
Şu anda fabrikada maaşlarımızı alamadığımız için paralar verilene kadar eylem kararı aldık. Daha önce UİD-DER’li işçiler olarak Tuzla tersanelerinde DİSK’in aldığı bir günlük oturma eylemine katıldığımızda fabrikadan birçok arkadaşı davet etmiştim. O gün arkadaşlar biz bu tür şeylerden hoşlanmıyoruz diyerek gelmediler. Ama şimdi kendi fabrikamızda sorun yaşandığında eyleme sahip çıktılar. Sonuçta iş kazalarında ölen, sakat kalan arkadaşların başına gelenler başka bir gün bizim de başımıza gelebilir. Eğer işçiler olarak sadece bireysel düşünürsek kazanamayız. Bizim gücümüz birliğimizdedir. Bu yasalar, tüm işçileri ilgilendiriyor. Böyle bakarak hareket etmeliyiz.
Evet dostlar, işçi sınıfının kazanımlarına dair saldırılar her gün artarak devam ediyor. Biz işçiler bu saldırılara karşı mücadele etmezsek biz ve gelecek kuşakları çok kötü günler bekliyor. Okullarda bize düşman ilan edilen Yunanistan işçi sınıfı da benzer bir yasayı geri püskürtmek için genel grevler gerçekleştiriyor. Biz işçiler birleşirsek patronlar bu tür yasaları çıkaramazlar. Yeter ki biz işçiler haklarımıza sahip çıkmak için savaşalım. Haydi mücadeleye!
“Uzaktan Eğitim”
- İşçiler Hakları İçin Mücadele Ediyor, Kazanıyor
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- İzmir’den Elazığ’a Belediyelerden, Madenlere İşçiler Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK ve KESK’ten TÜİK Protestosu
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Sağlık, Belediye, Liman işçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK 15-16 Haziran Anma Etkinlikleri Gerçekleştirdi
- İşten Atmalara, Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Emekliler Meydanlardan Seslendi: “Açlığa ve Sefalete Hayır!”
- Sendika Düşmanlığına, Çayda Düşük Fiyat Dayatmasına ve Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Motokuryeler: Çalışırken Ölmek İstemiyoruz!
- Belediye Emekçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- Öğretmenler Ülke Genelinde Şiddete Karşı İş Bırakarak Eylem Yaptı
- Ebe ve Hemşirelerden Hastane Önünde Eylem
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- DİSK TÜİK Önünde Basın Açıklaması Yaptı
- İş Cinayetlerine, Düşük Ücretlere, Sendikal Baskılara Karşı Eylemler
- Sağlık Çalışanlarından Sağlıkta Şiddete Karşı Eylem
- Dev Maden-Sen: “İliç’te Toprak Altındaki 8 Maden İşçisi Sahipsiz, Maden İşçileri de Çaresiz Değildir”
- BİRTEK-SEN’e Verilen Para Cezası Çalışma Bakanlığı Önünde Protesto Edildi
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...