Buradasınız
Akdeniz Çiviyi “A-Deniz Çivi” Yaptılar, Sendika Düşmanlığına Devam Ediyorlar
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
BMİS yöneticilerinin Mersin’e gelişlerinin üzerinden bugün bir hafta geçti. Geçen hafta DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, BMİS Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, BMİS Anadolu Şube Başkanı Seyfettin Gülengül, Genel Örgütlenme Sekreteri Özkan Atar Mersin’e gelerek, CHP İl Başkanlığı’nda Akdeniz Çivi fabrikasının patronu Serhat Servet Dövenci ile görüşmüşlerdi. Bu görüşmeden sonra da patron sendika yöneticilerinden bir hafta izin istemişti. 9 Aralıkta o süre doldu. Ancak görüşme yapılamadı. Çünkü Dövenci, 8 Aralık akşamı sendikacıları arayarak, görüşmeye gelmeyeceğini, işçileri de sendikalı olarak işe almayacağını bildirdi.
Bu gelişmenin ardından işçiler sendikada bir araya gelerek sendika yöneticileri ile toplantı yaptılar ve durumu değerlendirdiler. Patronun sendika düşmanlığı karşısında sürecin devamını nasıl öreceklerini konuştular. BMİS Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ve bazı BMİS yöneticilerinin yönlendirmesi ile de şu kararlar alındı: “13 Aralıktan itibaren direniş alanından seçilen 4 işçi 10’ar kişilik alt ekipler belirleyerek Mersin’in çeşitli yerlerine standlar açacak. Açılan standlarda bölge halkından imza toplanacak, bildiri dağıtılacak. CHP’nin ve Dövenci’nin işçi düşmanlığı karşısında kamuoyu yaratılacak. Toplanan bu imzalar meclise gönderilecek. Bundan sonra da toz toprak içindeki Akdeniz Çivi Fabrikası önünde beklenilmeyecek. Yeni fabrika ile işçilerin hukuki bir bağı olmadığı için oraya da gidilmesi direnişin devamlılığı için çok uygun görünmüyor. Gelişen durum karşısında yeni eylemlilikler önlerine konulacak.” Böylelikle sendika genel merkez yönetimi, bir kez daha, mücadeleyi yokuşa sürerek, işçileri pasif bir bekleyiş içine sokmuş ve aktif direnişe noktayı koymaya girişiyor.
İşçilerin ortak kanısı ise, bu işin imza kampanyası ile değil, patronun A-DENİZ adını koyarak faaliyete geçirdiği fabrikada üretimi durdurarak çözüleceği yönünde. Şöyle diyorlar işçiler: “Biz CHP’nin gerçek yüzünü teşhir ettik. Sonuç olarak çok da bir şey elde etmedik ki. İmza kampanyası ile direniş kazanıldığı nerede görülmüş? Orada çalışan işçiler servisten indiklerinde önlerini kesip derdimizi anlatalım. Biz inatçı davranırsak, vazgeçmezsek, onlar bu kadar kolay üretim yapamaz. Yeni fabrikada çalışan ustalardan birisi bizim eski iş arkadaşımız. Aynı mahallede oturuyoruz. Adam korkudan haftalardır evine gelmiyor. Takip ediyoruz her gün servise başka yerde binip başka yerde iniyor. Bu korkunun üzerine gitmemiz lazım.”
Başka bir işçi ise: “Mas-Daf işçileri nasıl sendikayı soktular fabrikaya? Biz de aynısını yaparsak bu iş çözümlenir” diyor.
Akdeniz çivi işçisinin kazanmasının tek bir yolu var: Bölünmenin önüne geçip, birbirlerine daha sıkı kenetlenerek A-Deniz fabrikasındaki üretimi durdurmak, direnişi o fabrikanın önüne taşımak, o fabrikadaki işçilerin de sendikalı olmasını sağlamak. Aynı zamanda aileleri ile birlikte Mersin’deki diğer işçilerle dayanışma ağını örmek. Şimdiye kadarki tüm grev ve direniş deneyimleri kazanmanın yolunun buradan geçtiğini gösteriyor.
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...