Buradasınız
Bu Kadarı Olmaz Demeyelim!
Esenyurt’tan bir metal işçisi
![](https://uidder.org:443/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Patronların tek isteği işçiler hep çalışsın, çok çalışsın, hak hukuk aramasın, hatta bedavaya, ölümüne çalışsın. İşte bu açgözlü istekleri onları bir canavara dönüştürüyor. Neredeyse her gün “yok daha neler” diyeceğimiz haberler duyar olduk. Zonguldak’ta Vezir Muhammed isimli bir Afgan işçinin işyeri sahibi tarafından canice yakılarak öldürülmesi insanın kanını donduran türdendi. Benzer bir vahşet haberi ise bu defa Antalya’dan geldi.
Bir oto yıkamada işe başlayan Vedat Kurt isimli 22 yaşındaki genç, uzun bir süre maaşını alamamıştı. Israrla istemesine rağmen yanıt hep aynı ve geçiştiriciydi. İçeride 80 bin lira üzeri para birikmişti. En son işyeri kasasından 10 bin lira alarak kaçan genç, annesinin baskısıyla parayı geri götürdü. İşte olay burada başlıyor ve patronların ne kadar vahşi ve işçi düşmanı olduklarına şahit oluyoruz. İşyeri sahipleri önce Vedat’ı rehin alıyor, sonra da komaya sokana kadar dövüyorlar. Bitmiyor, ellerini kollarını halatla bağlayıp günlerce aç susuz bekletiyorlar. Devam eden günlerde elektrikli işkencenin yanı sıra kerpetenle Vedat’ın birkaç dişini çekiyorlar. Bu işyeri sahiplerinin gözünü öyle bir kin bürümüş ki adeta sadistçe her yola başvurmuşlar. İki aya varan işkencenin ardından bir fırsatını bulup kaçan genç işçinin anlatımıyla bu gerçekler ortaya çıkıyor. Suçluların telefon kayıtlarında işkence seanslarını kaydeden onlarca resme rastlanıyor. Sonuç olarak genç yaşta ekmek parası için Urfa’dan çıkıp gurbet ellere gelen genç işçi acı bir şekilde patronların gazabına uğramış oluyor.
Biz işçilerin örgütsüzlük koşullarında, başımıza neler gelebileceğinin bir göstergesidir Vedat’ın başına gelenler… “Bir insan bunu yapar mı?” demeyelim. Gözünü kâr hırsı bürümüş, kibir ve güç sarhoşu olmuş bu patronlardan her şey beklenir. Onlar kimi zaman Vezir Muhammed ya da Vedat’a yaptıkları gibi doğrudan, kimi zaman da işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerine maliyet gözüyle bakarak canımıza kastediyorlar. Her bir yükselen gökdelenin altında onlarca işçinin kanı var. Madenlerde, inşaatlarda, fabrika köşelerinde nice genç sınıf kardeşimiz patronların kâr hırsının kurbanı olmuştur. İşçi sınıfı olarak öğütlenmediğimiz sürece bu ve benzeri olayları ne yazık ki daha çok duymaya devam edeceğiz.
- Bu Kadarı Olmaz Demeyelim!
- Örgütlenmeye İhtiyacımız Var
- Tatili Bile Çok Görüyorlar Bize
- Dönme Dolap Gibiyiz
- Medyanın Gösterdikleri mi, Yaşadığımız Gerçekler mi?
- Duymadıysan Öğren, Unuttuysan Hatırla!
- Telefona Yansıyan Çaresizlik: Asıl Çözüm Nerede?
- Eğitimde Kemer Sıkılamaz
- İsraftan Tasarruf Edilir, Sağlıktan Değil!
- Patronlar Gençliğimize Göz Dikmiş Durumda
- Sınıf Sendikacısı Olmak
- Değişen Dünyam ve Dünyayı Değiştirme İsteğim
- Özel Okul Patronlarının Yalanlarına Cevabımızdır
- Metal ve Petrokimya Fabrikalarında Filistin Halkıyla Dayanışma Eylemleri
- Dağınıklığı Ancak Birleşik Mücadelemiz Aşabilir!
- Patronun Sözüne Güven Olur mu?
- Asgari Ücret, Emekli Maaşı ve Yalanlar
- Örgütlü Ol, Sendikana Sahip Çık
- Çamur At İzi Kalsın, Çalıştır İşten At Hakkı Kalsın!
- Her Fabrikada Ortak Sorunlarımıza Çözüm: Örgütlen!
Son Eklenenler
- Patronların tek isteği işçiler hep çalışsın, çok çalışsın, hak hukuk aramasın, hatta bedavaya, ölümüne çalışsın. İşte bu açgözlü istekleri onları bir canavara dönüştürüyor. Neredeyse her gün “yok daha neler” diyeceğimiz haberler duyar olduk....
- İngiltere’de binlerce kişi ırkçı ve faşist yükselişe karşı “No Pasaran/Geçit Yok” şiarıyla 27 Haziranda başkent Londra sokaklarına çıktı. İngiltere’de Tommy Robinson liderliğindeki faşist örgüt İngiliz Savunma Birliği’nin (EDL) düzenlediği mitinge...
- Kapitalist sistemin çelişkileri tüm dünyada derinleşmeye devam ediyor. Dev şirketler rekor kârlar açıklarken işçiler sefalet ücretlerine, gençler işsizliğe, geleceksizliğe mahkûm ediliyor. Emperyalist savaşın alevlerini daha da harlayan egemenler,...
- İstanbul Çatalca’da bulunan Polonez’de işçilerin sendika hakkı için mücadelesi sürüyor. Ancak işçilerin sendikal örgütlenme hakkını yok sayan şirket yönetimi önce baskı uyguladı, sonra işçileri işten attı, son olarak da 27 Temmuzda polisi işçilerin...
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....