Buradasınız
Dünyanın Emekçi Çiçeklerine
Gebze’den bir metal işçisi
8 MART Dünya Emekçi Kadınlar Gününü çok güzel bir etkinlikle kutladık. Sabahın erken saatlerinden itibaren derneğimiz UİD-DER’de toplandık. Son hazırlıklarımızı yapıp etkinliğimize gelecek işçi arkadaşlarımızı bekliyorduk heyecanla. Biliyorduk ki güzel bir etkinlik olacaktı. Sonra dostlarımız gelmeye başladı. Etkinlik öncesi sohbetler etmeye başladık. Kadın arkadaşlarımızın eşleriyle gelmeleri ve etkinliği can kulağıyla dinlemeleri heyecanımızı daha da yükseltiyordu.
Gebze bir sanayi kenti olması bakımından emekçi sınıfın yoğun olduğu bir bölge ve sorunlar başka yerlere nazaran daha yoğun yaşanmakta. Diğer yandan biz emekçilerin yaşadığı sorunların çözümüne dair neler yapabileceğimizi tartışabildiğimiz, biraraya gelebildiğimiz mekânlar yok denecek kadar az. İşte UİD-DER işçi sınıfı arasında dayanışmayı kurmak için kurulan bir işçi derneğidir. Kurulduğu günden bugüne birçok güzel etkinliğe imza attı.
Peki, 8 Mart biz emekçiler için neyi ifade ediyor? Öncelikle 8 Mart bir mücadele günüdür. Amerikalı kadın tekstil işçileri, 12 ilâ 14 saat olan çalışma sürelerine karşı yürüttükleri 8 saatlik işgünü mücadelesinde, 8 Mart 1857’de 129 arkadaşlarını kaybetmişlerdi. Ama emek verilmeden ve bedel ödenmeden kazanım olmaz. İşte 8 Mart böyle bir gündür. O günü bize armağan eden dünya işçi sınıfının mücadelesidir.
Etkinlikte kadın arkadaşlarımızdan biri şöyle diyordu: “Kadınsız devrim olmaz, kadın da devrimle özgürleşir”. Gerçekten de kadın işçiler mücadeleye katıldıkça özgürleşiyor ve toplumun her alanında kendini ifade ediyor. Kendi gücünü hissediyor ve daha sıçramalı bir değişim yaşıyor.
Burjuvazinin 8 Mart’ı içini boşaltıp bir tüketim gününe çevirmeye çalışmasına karşı mücadele etmeliyiz. Onların bunu yapmasının anlaşılır bir tarafı var. Çünkü işçi sınıfının kadın savaşçıları onlara korku veriyor. Onlar biliyorlar ki kadınlar mücadeleye girerse bu onların saltanatı için iyi olmaz.
Bizler bir bütün olarak işçi sınıfının üyeleriyiz. Kadınıyla erkeğiyle bu sömürü düzeninde ömrümüzü tüketip gidiyoruz. Oysa yan yana gelip mücadele ederek yaşamımızı değiştirebilir, daha güzel bir dünyada yaşayabiliriz.
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...