Navigation

Buradasınız

Fumiaki Hoshino anısına ve Japonya’dan Sınıf Kardeşlerimize:

Daha Söylenmedi Şarkımız

UİD-DER olarak, sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı yılbaşı akşamı ve takip eden üç gün boyunca yaptığımız yayın akışı sırasında dünyanın dört bir yanından sınıf kardeşlerimizin mücadelelerini hatırlattık. “Zamanı Karanlığa Boğanlara İnat Umut Ekiyoruz Yarınlara” başlıklı bu yayın akışında yer alan videolardan biri de, UİD-DER’li bir kadın işçi kardeşimizin yazdığı bir şiire ayrılmıştı. “Daha Söylenmedi Şarkımız” başlıklı bu şiir, geçtiğimiz yıl yitirdiğimiz Fumiaki Hoşino’nun Japon zindanlarında çizdiği umut dolu resimler eşliğinde klipleştirildi. Kapatıldığı zindanda 73 yaşında vefat eden Hoşino, hayatının 44 yılını demir parmaklıklar ardında geçirmesine rağmen, sınıfsız, sömürüsüz, savaşsız bir dünyaya olan inancını hiç yitirmemiş ve bunu resimlerine de yansıtmıştı. Fumiaki’nin Doro-Çiba sendikasındaki işçi yoldaşlarını bilgilendirmek için hazırladığımız mesajı, onların yanıtı ile birlikte yayınlıyoruz.

UİD-DER olarak, sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı yılbaşı akşamı ve takip eden üç gün boyunca yaptığımız yayın akışı sırasında dünyanın dört bir yanından sınıf kardeşlerimizin mücadelelerini hatırlattık. “Zamanı Karanlığa Boğanlara İnat Umut Ekiyoruz Yarınlara” başlıklı bu yayın akışında yer alan videolardan biri de, UİD-DER’li bir kadın işçi kardeşimizin yazdığı bir şiire ayrılmıştı. “Daha Söylenmedi Şarkımız” başlıklı bu şiir, geçtiğimiz yıl yitirdiğimiz Fumiaki Hoşino’nun Japon zindanlarında çizdiği umut dolu resimler eşliğinde klipleştirildi. Kapatıldığı zindanda 73 yaşında vefat eden Hoşino, hayatının 44 yılını demir parmaklıklar ardında geçirmesine rağmen, sınıfsız, sömürüsüz, savaşsız bir dünyaya olan inancını hiç yitirmemiş ve bunu resimlerine de yansıtmıştı. Fumiaki’nin Doro-Çiba sendikasındaki işçi yoldaşlarını bilgilendirmek için hazırladığımız mesajı, onların yanıtı ile birlikte yayınlıyoruz.

Doro-Çiba Uluslararası İşçi Dayanışması Komitesi başkanı H. Yamamoto’dan gelen içten yanıt şöyle:

“Sevgili UİD-DER’li dostlar,

Gönderdiğiniz içten ve sıcak şiir ve Fumiaki Hoşino’nun anısına adanan video klip için çok teşekkür ediyoruz. Bunu hemen Japoncaya çevirdik ve Fumiaki’nin eşi Akiko Hoşino’nun yanı sıra Hoşino’yu Savunma Komitesindeki ve Doro-Çiba’daki tüm arkadaşlara ilettik.

Tüm UİD-DER’li dostların yeni yıllarını en kalpten duygularımızla kutluyoruz. 

Covid-19 toplumlarımızdaki artan eşitsizlik ve yoksulluk gerçekliğini keskin bir şekilde ortaya çıkardı. Aynı zamanda, işçilerin bu gerçekliği değiştirecek temel güce sahip olduğu hakikatini de açık bir şekilde gösterdi.

Dünya ölçeğinde can çekişen neoliberal rejimlere karşı mücadeleyi yükseltelim!

Dayanışmayla”


Doro-Çibalı Sınıf Kardeşlerimize

Sevgili Doro-Çibalı dostlar,

Zor bir yılı geride bıraktık. 2020’de yeni koronavirüs işçi sınıfını korkutmak için bir umacı olarak kullanıldı. İşçi kitleler daha ağır baskılara maruz bırakıldı. Ekonomik krizin faturası işçi sınıfına ve emekçilere kesildi. Toplumsal eşitsizlikler ve sorunlar derinleşti. Fakat her şeye rağmen dünya işçileri çok sayıda ülkede meydanlara indiler. Talepleri ve özlemleri için mücadele ettiler. Çok açık ki önümüzdeki günler dünya işçi sınıfımızın giderek büyüyen mücadelesine şahit olacak. Önümüzde uzanan tarihsel süreç ezilenlerin bin yıllardır özlemini duyduğu sınıfsız, sömürüsüz, barış ve mutluluk dolu bir dünyanın yaratılmasının olanaklarının güçlendiği bir süreç olacak. Tam da bu nedenle tarihsel iyimserliği ve mücadeleyi güçlendirmek boynumuzun borcudur. 2020’yi geride bırakırken ve yeni bir mücadele yılına hazırlanırken UİD-DER olarak Türkiyeli mücadeleci işçilere bu gerçekleri hatırlatmak istedik. Sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı yılbaşı akşamı ve takip eden üç gün boyunca yaptığımız yayın akışı sırasında dünyanın dört bir yanından sınıf kardeşlerimizin mücadelelerini hatırlattık. Mücadele şiirleri ve şarkıları yayınladık. Ankara’dan bir kadın işçi kardeşimizin yazdığı bir şiir için hazırladığımız video klipte geçtiğimiz sene sonsuzluğa uğurladığımız sevgili Fumiaki Hoshino’nun umut dolu resimlerini kullandık. Videonun tanıtımında şöyle yazıyor:

“Bu videodaki umut dolu resimler Fumiaki Hoşino’ya aittir. Genç yaşında işçi sınıfının sınıfsız, sömürüsüz, savaşsız bir dünya mücadelesine yürekten bağlanan, tam da bu nedenle zalim Japon egemenleri tarafından 44 yıl boyunca hapiste tutulan Fumiaki Hoşino 30 Mayıs 2019’da, 73 yaşında hayatını kaybetti.

Hoşino son nefesine kadar mücadelesine bağlılığını ve yaşama sevincini korudu. Ruhunun zenginliğini yansıtan rengârenk, capcanlı, umut dolu resimler yaptı. Hoşino’nun resimleri bize “yaşam varsa umut vardır, mücadele varsa umut vardır” diyor. Ankara’dan bir emekçi kadın kardeşimizin şiirinde söylediği gibi, dipsiz gecenin ardından çıkacak güneşi düşleyenlerin umudu ve yaşam sevinci asla sönmez!”

Şiir “Daha Söylenmedi Şarkımız” başlığını taşıyor:

Biliyorum yavaş yavaş solan

 el değmedik çiçekler yok değil

 Yine de rengârenk bahçeleri düşlüyorum.

 Biliyorum ki nefrete bürünmüş  

 sevgiyle donatılmamış yürekler yok değil

 Ve biliyorum ucu bucağı olmayan         

 hasretler yok değil

 Ama yine de dipsiz gecenin ardından çıkacak

            güneşi düşlüyorum.

 Biliyorum dili dişi kilitlenen     

 sesini çıkarmayanlar yok değil

 Ve umudunu yitirip      

 “bir şey olmaz” diyenler… 

 Biliyorum damla damla biriken

 gözyaşı selleri yok değil

 Her şeye rağmen acıya direnenleri görüyorum.

 Gelecek demekle gelmeyecek güzel günler biliyorum

 Özgürlük şarkılarını söyleyeceğimiz

           günleri düşlüyorum.

 Kavgama çağırıyorum

 Daha söylenmedi şarkımız,

 Daha gerçekleşmedi düşlerimiz.

 Er ya da geç gerçekleşecek biliyorum.

Akışta yer alan şiirin videosuna şu linklerden ulaşabilirsiniz:

https://www.youtube.com/0661974f-4257-453c-9de2-d9215deccf76

https://www.facebook.com/uidder.org/videos/970927400391139/

https://youtu.be/z8LSXJ8dV-I

https://uidder.org/tarihe_kisa_bir_yolculuk_yeryuzu_cenneti_dusu.htm

https://uidder.org/daha_soylenmedi_sarkimiz_ankaradan_uid_derli_bir_isci.htm

Dayanışmayla,

UİD-DER

14 Ocak 2021

Sınıf, Emek, Tarih, Yaşam

Sınıfın Penceresinden

 • Binlerce yıl ötelerden günümüze uzanan yapılar, aslında bizlere emeğin serüvenini anlatır. Tüm zenginlik doğanın ve emeğin ürünüdür. Emektir doğadaki zenginliği işleyip dönüştüren. Ta Firavunların Mısır’ından Roma’ya, Hindistan’dan Korkunç İvan’ın Moskova’sına kadar… Dillere destan olmuş şehirleri kuran emektir. Piramitler, saraylar, kanallar, katedraller, sarnıçlar, kemerler, tapınaklar… Emektir bugünün insanını dahi hayrete düşüren tüm bu yapıları yaratan yegâne güç!
 • İnsanlar var olalı beri emek harcadılar, ürettiler, üretiyorlar. Beslenmek, barınmak ve hayatta kalmak çok zordu. Doğa hem bütün ihtiyaçları barındırıyordu ama hem de bunlara ulaşmak ciddi bir emek gerektiriyordu. Çeşitli aletlerin yardımıyla kendi güçlerini kullanan insanlar, zamanla doğada var olan suyun, hayvanların, rüzgârın gücünü kullanmayı keşfettiler. Böylece ihtiyaçlarını üretmek, yaşamlarını sürdürmek çok daha kolay oldu. İnsanın üretim sürecindeki gelişimi hep devam etti. Üretim sürecine makineler girdi, ilk makineler…
 • Kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri durmaksızın artarken emekçi kadınlar aynı sorulara cevap arıyor: Kadına yönelik şiddetin önüne neden geçilemiyor? Şiddet neden artıyor? Siyasi iktidarın temsilcileri şiddetin nedeninin eğitimsiz, cahil, vicdansız, merhametsiz, öfkesini kontrol edemeyen, ailevi ve ahlâki değerlere sahip çıkamayan kişiler olduğunu söylüyor. Erkekleri vicdanlı ve merhametli olmaya çağırıyorlar. Söylenen sözler ilk anda kulağa hoş gelebilir ama kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin artmasının sebebi tam da siyasi iktidarın aileyi korumak adına kadınların haklarına saldırması ve erkek egemen zihniyeti körüklemesidir.
 • George Floyd, “nefes alamıyorum” diye inliyordu ama ırkçı polis umursamadı ve onu acımasızca öldürdü. Floyd’a yapılan bu muamele, kara derililerin değişmeyen kara bahtı, bitmeyen çilesidir. Yüzlerce yıl boyunca Afrika’dan Amerika’ya köle olarak satıldılar bir hayvan ya da bir eşya gibi. İnsan yerine konmayan, aşağılanan, horlanan siyahlar onlarca kez isyan ettiler ve sonunda 1861’de başlayan Amerikan İç Savaşı sonrasında kölelikten kurtuldular. Özgürlüklerine kavuşan siyahların gözleri daha bir ışıl ışıl parlamaya başladı. Ne var ki, o umutlu bakışlardaki ışıltı çok geçmeden solduruldu, tam bir vahşetle karşı karşıya bırakıldılar.
 • Siyasi iktidarın temsilcileri halkın gözüne baka baka yalan söylüyor, bunu da politik uyanıklık ve iş bilme olarak pazarlıyorlar. Gülerek liranın dolar karşısında değer kaybetmesinin halkı ilgilendirmediğini söyleyen Bakan Albayrak, belli ki milyonları istediği gibi aldatabileceğini düşünüyor. Şüphe yok ki bu konuşmanın ardında kibir ve emekçileri aptal yerine koyma vardır. Enflasyon ve işsizlik verilerinin çarpıtılması da aynı bakış açısının ürünü değil mi?

Son Eklenenler

 • Bir zamanlar yoksullara çare olan ayçiçeği yağı bugün el yakıyor. Şöyle en ucuzundan 5 litre ayçiçeği yağının fiyatı 72 lira! Oysa insanlığın kadim tecrübeleri ve yapılan araştırmalar sayesinde sağlıklı ve dengeli beslenmede proteinlerle birlikte...
 • “Uzaya çıkabilir miyiz?” sorusu dilden dile herkesin ağzında. Verilen cevaplara gülmemek elde değil. “Bırak abi uzaya çıkmayı, biz koronadan sokağa çıkamıyoruz. Geç kaldık uzaya, biz anca markete çıkarız!” diyenler mi arasınız, “liderimizle biz her...
 • Merhaba arkadaşlar, ben yeni mezun bir rehber öğretmenim. Engelli bireylerimizin eğitim aldığı özel bir rehabilitasyon merkezinde kısa bir süre çalıştım. Malûmunuz eğitimde fırsat eşitsizliği özellikle pandemi koşullarında hepten alıp başını gitti....
 • İnsanların uğrak noktalarından biri olan AVM’lerin sayısı her geçen gün artıyor. Dışarıdan bakıldığında çok şaşaalı duran AVM’lerin iç dünyası maalesef ki düşünüldüğü kadar parlak değil. Uzun süredir AVM’de çalışan bir işçi olarak size birkaç şey...
 • Edebiyatın Türkçe söyleyen büyük ustası Yaşar Kemal, 28 Şubat 2015’te hayata gözlerini yumdu. 90 yılı aşan ömründe Anadolu’nun yoksul insanları ile hemhal olan büyük usta, onların acılarını, korkularını, mutluluklarını, cesaretlerini anlatan...
 • İktidar ve avenesi yediklerini, içtiklerini canlı yayınlarda gözümüze sokuyorlar. Ahali, gördüğü yemekler karşısında yutkunadursun kendi saraylarına, malikânelerine, villalarına krizin gölgesi bile uğramaz. Kendileri tok olduğundan “uçuyoruz,...
 • Asgari ücretin belirlenmesini hepimiz dört gözle bekliyorduk. Bunlardan çok bir umudumuz yoktu zaten, bizi yanıltmadılar. “Ekmek yiyorlarsa o zaman aç değiller” diyen zihniyetin bizlere bunları layık göreceği belliydi. 2021’de asgari ücret 2825 lira...
 • 2020, patronlar ve yönetenler için zenginliklerine zenginlik kattıkları, işçilerin alın terini, emeğini arsızca, hoyratça sömürdükleri bir yıl oldu. İşsizlik, ekonomik kriz, hayat pahalılığı, iş kazaları, hak gaspları, yasaklar, intiharlar....
 • Yoksul bir inşaat işçisinin çocuğu olarak büyüdüm. Az çok idare ederdik işte... Tüm yoksulluğumuza rağmen annemin eldeki parayı mümkün olduğunca beslenmemize ayırması bizi hayatta tuttu. Ama bazen işler çığırından çıkardı. Borçlar birikir, bakkal...
 • Maltepe Belediyesi işçilerinin grevi devam ediyor. Grevin üçüncü gününde Tugay Yolu’ndaki Park ve Bahçeler Müdürlüğü önünde bekleyen grevci işçileri ziyaret eden UİD-DER’li işçiler, dördünce gününde ise Gülsuyu’nda bulunan Maltepe Belediyesi...
 • CHP’li belediye yönetimleri işçilerin taleplerini karşılamak yerine, grevi karalayarak gözden düşürmeye çalışıyor. Belli ki tek merkezden harekete geçirilen trol ordusu, belediye işçilerini aşağılıyor. Demokrasi konusunda mangalda kül bırakmayanlar...
 • Çorum’da üretim yapan Ekmekçioğulları Metal fabrikasının işçileri DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikasında örgütlenmiş ve bu nedenle işten atılmışlardı. Ekmekçioğulları patronu, işyerinde çoğunluğu sağlayıp Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler...
 • 26 Şubat 1984’te kaybettiğimiz işçi sınıfının şairi Hasan Hüseyin Korkmazgil, acıyı da, umudu da, hasreti de, kavgayı da yazdı. Yaralara merhem olsun, karanlıkta ışık olsun, yüreklerde sevinç olsun, kavgaya çağıran ses olsun diye şiirleri, yüreğini...

UİD-DER Aylık Bülteni