Buradasınız
Diam Vitrin İşçilerinin Direnişi Sürüyor
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Tuzla Boya Vernik Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Diam Vitrin fabrikasında çalışan işçiler, Birleşik Metal-İş Sendikasında örgütlenmiş ve sendika üyesi 5 işçi 12 Mayısta işten çıkarılmıştı. Bunun üzerine işyeri yönetiminin çeşitli engellemelerine rağmen işçiler, atılan arkadaşlarına destek vermeye devam etmişlerdi. Yapılan eylemler sonucu sendika ile görüşmeyi kabul eden yönetim eylemin son bulmasını istemişti. İşçiler, verilen söz üzerine üretime dönmüşlerdi. Ancak ileriki günlerde işyeri yönetimi, sendikayla görüşmeyeceğini söyleyerek 10 işçiyi daha performans düşüklüğü bahanesiyle işten çıkarttı. İşten çıkarmalarla birlikte işçiler, üretimi durdurma kararı aldı. 7 Hazirandan beri üretimi durduran işçiler, işten atılan arkadaşları geri alınıncaya kadar mücadeleye devam edeceklerini söylüyorlar.
Çalışan sayısının 200’ün üzerinde olduğu Diam Vitrin’de sendikal çoğunluk sağlanmış durumda. Eyleme devam eden işçiler, patron ve temsilcileri tarafından hakaretlere maruz kaldıklarını ifade ettiler. Konuştuğumuz işçilerden biri şöyle dedi: “Yasal olan sendikalı olma hakkımızı kullanmak istediğimiz için üretim müdürü bize ‘defolun gidin aç köpekler’ diye hakaret etti.” Bir başka işçi ise karşılaştıkları durumu şöyle aktardı: “Bizim yasal hakkımız olmasına rağmen bizleri ‘bu yaptığınız yasal değil, suç işliyorsunuz’ diyerek korkutmaya çalışıyorlar. Bizim insan değil, robot olduğumuzu ve bunun için de eylem yapamayacağımızı, işimizin sadece çalışmak olduğunu söylüyorlar. Hakkımızı aradığımız için bize ‘teröristsiniz siz’ diyorlar.”
İnsanlık dışı davranışlara karşı eylem yaptıklarını söyleyen işçiler, talepleri karşılanıncaya kadar mücadeleye kararlı bir şekilde devam edeceklerini söylediler. İşçilerin başlıca talepleri ise şöyle:
- Atılan işçiler geri alınsın
- Sendikamız tanınsın
- Ücretler iyileştirilsin
Eylemlerin kararlılıkla devam etmesi üzerine işyeri yönetimi, sendika ile 10 Temmuzda görüşebileceğini söyleyerek işçilerin üretime dönmelerini istedi. Bunun üzerine işçiler, patronun daha önce verdiği sözü tutmadığını hatırlatarak, sendika ile görüşülünceye kadar üretime dönmeyeceklerini ifade ettiler.
Kapitalizm Toplumu Çürütüyor
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...