Buradasınız
Eğitim Emekçileri de Örgütlüyse Güçlüdür
İstanbul’dan bir grup eğitim emekçisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Merhaba arkadaşlar. Yıllardır kolejlerde ve kurslarda mesleğimizi icra etmeye çalışıyoruz. Bugün Türkiye’de çalışan her işçinin olduğu gibi biz eğitim emekçilerinin de onlarca sorunu var. Enflasyon ve hayat pahalılığı, uzun çalışma saatleri, düşük ücretler, iş güvenliğinin olmaması, mobbing, resmi tatillerde dahi çalışmaya zorlanmak… Hayata sadece çalışmaya gelmişiz gibi bir ruh hali içindeyiz. Haftanın 6 günü en iyi ihtimalle 09.00’dan 19.00’a kadar çalışmak zorunda bırakılıyoruz. En ağır sağlık sorunumuzda dahi işe gitmek zorunda olmak ya da sevdiklerinin iyi-kötü günlerinde yanlarında olamamak, yalnızlaşmak… Öz annenin cenazesine katılırken dahi işyerinden taciz edilmek… Dile getirirken bile utandıran sorunlar bunlar ama biz bunları yaşıyoruz. Sorunlarımız sayarak bitiremeyeceğimiz kadar fazla. Her geçen dönem biraz daha zorlaşan çalışma koşullarımız artık hayatlarımızı tehdit eder duruma geldi. Peki, nasıl çıkacağız bu karabasandan? Lafı eveleyip gevelemeye gerek yok, yeridir söyleyelim: Örgütlü mücadele etmeden bu sorunlardan kurtulamayız!
Ülkenin çeşitli üniversitelerinden mezun olup piyasanın sevimsiz kollarına düştüğümüzde çalışkanlığımızla zorlukları aşacağımızı düşündük. Zamanla aynımızdan yüzlerce öğretmen görünce ve herkesin de fazlasıyla çalıştığını anlayınca şunu da fark ettik; çalışmak yetmiyor! Madem çalışmak yetmiyor o zaman çözümler aradık; iş değiştirdik, şehir değiştirdik, ülke değiştirdik ya da dalgaların akışına bıraktık kendimizi. Mesela her yıl başka kurslarla veya kolejlerle sözleşmelere imza attık. Bu tabii ki yetmedi. Aynı yıl içinde işyeri değiştirdik. O da yetmedi. Aynı anda iki hatta üç yerle anlaşıp yollarda mekik dokuduk. Dedik ya dalgalara bıraktık... Sonu nereye vardı bu çabaların? İtibarsızlığa, yok sayılmaya, güvencesizliğe, yoksulluğa ve daha nelere nelere… Tercih edilebilecek tüm şıklar denendi ama olmadı mı? Evet olmadı. Net mi? Net. O zaman sözün özüne dönelim: Kardeşler bizim örgütlü mücadeleden başka seçeneğimiz yok!
Sektörde yaşanan tüm sorunlar artık kangrenleşmiş duruma geldi. Bu sebeptendir ki bir süredir çeşitli kentlerde özel sektörde çalışan eğitim emekçilerinin hak arama mücadeleleri gerçekleşiyor. Sendikalar, vakıflar, dernekler kuruluyor, özel sektörde çalışan eğitim emekçileri bu ağır tablo karşısında çalışma ve yaşam koşullarını değiştirmeye çalışıyor. Taleplerimizi kazanmamızın yolu işçi olduğumuzun bilincine varıp işyerlerimizde bu anlamlı birliktelikleri çoğaltmaktır. Sorunlarımızdan şikâyetçi olmamız hiçbir şeyi değiştirmez. Değiştirebilmek için güçlü olmalıyız, güçlü olabilmemizin tek yolu ise örgütlenmek, yan yana gelmek, omuz omuza vermektir. Kardeşler ezcümle diyelim, velhasıl-ı kelam diyelim, uzun lafın kısası diyelim; ama muhakkak diyelim: Örgütlüysen her şeysin örgütsüzsen hiçbir şey!
Emekliler Sendika Kuramazmış!
- Tatili Bile Çok Görüyorlar Bize
- Dönme Dolap Gibiyiz
- Medyanın Gösterdikleri mi, Yaşadığımız Gerçekler mi?
- Duymadıysan Öğren, Unuttuysan Hatırla!
- Telefona Yansıyan Çaresizlik: Asıl Çözüm Nerede?
- Eğitimde Kemer Sıkılamaz
- İsraftan Tasarruf Edilir, Sağlıktan Değil!
- Patronlar Gençliğimize Göz Dikmiş Durumda
- Sınıf Sendikacısı Olmak
- Değişen Dünyam ve Dünyayı Değiştirme İsteğim
- Özel Okul Patronlarının Yalanlarına Cevabımızdır
- Metal ve Petrokimya Fabrikalarında Filistin Halkıyla Dayanışma Eylemleri
- Dağınıklığı Ancak Birleşik Mücadelemiz Aşabilir!
- Patronun Sözüne Güven Olur mu?
- Asgari Ücret, Emekli Maaşı ve Yalanlar
- Örgütlü Ol, Sendikana Sahip Çık
- Çamur At İzi Kalsın, Çalıştır İşten At Hakkı Kalsın!
- Her Fabrikada Ortak Sorunlarımıza Çözüm: Örgütlen!
- “Yanıyorsun Fuat Abi”
- Kredi Kartları Taksitlerinden Kurtuluyoruz!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...