Buradasınız
Emek ve Özgürlük İttifakı: Şimdi Emek ve Özgürlük Zamanı
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Emek ve Özgürlük İttifakı Türkiye’nin pek çok kentinde emek ve halk buluşmaları gerçekleştiriyor. 4 Aralıkta İstanbul Okmeydanı’nda emekçilerle gerçekleştirilen buluşmaya ittifak bileşenlerinden HDP, TİP, EMEP, EHP, TÖP, SMF sözcüleri, pek çok sektörden işçiler ile UİD-DER katıldı.
Açılış konuşmasını TİP Parti Meclisi ve Emek Bürosu Üyesi Hakan Koçak gerçekleştirdi. Koçak, konuşmasına 4 Aralık Dünya Madenciler Günü vesilesiyle iş cinayetlerinde hayatını kaybeden madencileri anarak başladı. Son 6 yılda milli gelirde emeğin payının yüzde 9 oranında gerilediğini, Türkiye’nin Cumhuriyet tarihinde en büyük gelir eşitsizliğinin yaşandığını belirten Koçak, bu durumun kaynağının salt bir kötü yönetim meselesi olmadığını, iktidarın sınıfsal bir tercihi, sermayeden yana bir tercih olduğunu ifade etti. Emek ve Özgürlük İttifakı’nın tercihini sermayeden değil emekçiden yana yaptığına dikkat çeken Koçak, ittifakın emekçileri bu mücadelenin öznesi olmaya çağırdığını belirterek konuşmasını Nâzım Hikmet’in Türkiye İşçi Sınıfına Selam şiiriyle sonlandırdı.
Koçak’ın ardından sözü EHP Genel Başkanı Hakan Öztürk aldı. Öztürk iktidarın “aynı gemideyiz” söylemini eleştirerek, 450 milyar dolar borcu yoksul halkın üzerine yıkmak isteyenlere seslendi. Karanlık bir iktidar olduğunu ifade eden Öztürk şöyle dedi: “Böyle bir iktidar karşısında gerçek iktidar seçeneği ile biz varız.” Daha sonra söz alan EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, iktidarın savaş politikalarını ve savaş tezkerelerine onay veren siyasetçileri eleştirdi. Akdeniz, “İşçi, emekçi 16 saat çalışırsa, ülke 5 bin 500 lirayla asgari ücretliler ülkesi olursa bu ülkede huzur mu olur? Huzur olmayınca ne olur? Baskı olur, şiddet olur, provokasyonlar olur. Kanlı terör eylemleri olur, sınır ötesi harekâtlar olur, savaş bütçeleri olur, silahlanma olur” dedi. İşçi ve emekçileri 15 Ocakta büyük işçi mitinginde buluşmaya çağırdı.
HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay ise konuşmasında Türkiye’de kadınların, gençlerin, işçilerin iki kutuplu siyasete mahkûm olmadığını, başka bir dünyanın mümkün olduğunu vurguladı. Günay, “Örgütlenen toplum kaybettirecektir. Emeğine ve geleceğine sahip çıkacaktır. Bu yüzyıl kadınların, gençlerin, işçinin, emekçinin yüzyılıdır” dedi. SMF Sözcüsü Barış Kayaoğlu insanlığın uçurumun kenarına sürüklendiğini belirtirken, TÖP Sözcüsü Pelin Kahiloğlu ise “sermayenin büyüme hırsıyla yarattığı cehennemi ortadan kaldıracağız” dedi.
TİP sözcüsü Sera Kadıgil ekran başında konuşan siyasetçilere atıfta bulunarak şöyle konuştu: “Bizim emeğimizle beslenen yüzde 1, bizim terimizle, bizim işçi arkadaşlarımızın kanıyla zengin olanlar çıkıp bir de utanmadan fukara edebiyatı yapamasınlar diye kurduk biz bu ittifakı. Bizim ekmeğimize göz dikenlere karşı örgütlenip hesap sormak için kurduk bu ittifakı.”
Programda ittifak bileşenlerinin yanı sıra çeşitli sektörlerden işçilere söz verildi. ETF işçisi Gülten Balta, atık kâğıt işçisi Mesut Aygün, HDP Engelli Komisyonundan Sinan Ok, hal işçisi Fatih Ethemoğlu, inşaat işçisi Nihat Demir, KHK ile işten atılan Ömer Bilal Karakaya, market işçisi Murat Sarıboğa, sağlık emekçisi Fadime Kavak, motokurye Mehmet Timurtaş, turizm işçisi Elif Baysal, Sarkuysan işçisi Hüseyin Tolu ve tersane işçisi Serkan Tan yaptıkları konuşmalarda kendi işkollarında yaşadıkları sorunları dile getirirken Emek ve Özgürlük İttifakı’nın işçi ve emekçiler için önemini ifade ettiler. Konuşmalarda örgütlü mücadele vurgusu yapıldı.
UİD-DER adına metal işçisi Erdinç Mehmetoğlu konuştu. Mehmetoğlu “Metal işçileri olarak yaşadığımız sorunlar, Türkiye işçi sınıfının yaşadığı sorunlardan farklı değil. Beyaz yaka-mavi yaka, kamu-özel sektör fark etmeksizin milyonlarca emekçi olarak cumhuriyet tarihinde eşi benzeri olmayan, ani ve keskin bir yoksullaşma dalgası altında bulunuyoruz; nefes almaya çalışıyoruz” dedi. Demokratik hakların yok edilmesi ve toplumun baskı altına alınıp sindirilmesi ile derinleşen yoksulluk arasında kopmaz bir bağ olduğuna dikkat çeken Mehmetoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Hangi partiye oy vermiş olursa olsun etkilenen, yoksullaşan, nefessiz bırakılan işçilerdir. Bedel ödeyen işçi sınıfıdır. İçinden geçtiğimiz dönem boğucu ve moral bozucu. Ama koşullar ne kadar boğucu olsa da bizler; yani bilinçli işçiler, sosyalist işçiler, mücadeleci sendikacılar moralimizi bozmuyoruz. Çünkü işçi sınıfının mücadele örgütlerinin her koşulda umudu büyüttüğünü biliyoruz. İşçi sınıfının birliğini sağlamak, dayanışma ve umudu büyütmek böylesi koşullarda çok ama çok önemli.”
İşçilerin sorunlarına bir çözüm bulması gerektiğini ifade eden Mehmetoğlu, UİD-DER’in bu amaçla “Artık Yeter! Şimdi Birlik ve Mücadele Zamanı” kampanyası başlattığını ve kampanya taleplerinin işçiler, emekçi kadınlar ve gençler tarafından sahiplenildiğini aktardı. UİD-DER’in uzun süredir emeğin örgütlü cephesine vurgu yaptığının altını çizen Mehmetoğlu; “Emeğin örgütlü cephesini büyüttüğümüz zaman işçi sınıfı siyasi bir güce ulaşabilir ve ancak o zaman toplumsal gidişata müdahale edebiliriz. Ancak o zaman tek adam rejiminin toplumu baskı altına alıp sindirmesine karşı durabiliriz. UİD-DER olarak, emek cephesini büyütmek için, işçi sınıfının ve insanlığın kurtuluşu mücadelesini büyütmek için ter akıtmaya devam edeceğiz. Bu mücadelede yalnız olmadığımızı biliyoruz. İnanıyoruz ki emek örgütleri ve emek cephesi büyüdükçe, sesimiz çoğaldıkça sermaye sınıfına ve tek adam rejimine haddini bildirecek olan toplumsal mücadele de güçlenecektir. Emek ve Özgürlük İttifakına güç veren tüm emek dostlarımızı coşkuyla selamlıyor, mücadelelerinde başarılar diliyoruz. Yaşasın işçi sınıfının mücadele birliği! Yaşasın Halkların Kardeşliği” diyerek konuşmasını sonlandırdı.
Kapanış konuşmasını BMİS TİS Uzmanı İrfan Kaygısız gerçekleştirdi. İş cinayetleri, işsizlik, düşük ücretler, yoksulluk, uzun iş saatleri, savaş, sendikasızlaştırma ve baskı politikalarına dikkat çeken Kaygısız; “İşçi sınıfının kurtuluşunun birinci adreslerinden bir tanesi Emek ve Özgürlük İttifakı’dır. Geleceğimiz Emek ve Özgürlük İttifakı’nın yürüyüşünü büyütmekten geçiyor” dedi.
Program boyunca “Yaşasın Emek Özgürlük İttifakı”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek”, “Asgari Değil İnsanca Yaşam”, “Herkese Sendika 6 Saat İş Günü”, “KHK’lar Gidecek Biz Kalacağız”, “İşçiler Birlikte Güçlü” sloganları atıldı.
- Kemal Türkler Kavgamızda Yaşıyor!
- Sendika Düşmanlığına, Ücret Gaspına Karşı İşçi Mücadeleleri
- Kemal Türkler’i Anıyoruz, Mücadeleci Sınıf Sendikacılığı Anlayışına Sahip Çıkıyoruz
- Örgütlü Olan Kazanır!
- Körlükten Nasıl Kurtuluruz?
- Eti Krom İşçilerinin Mücadelesi Kazanımla Sonuçlandı
- Belediyelerde İşten Atma Saldırısına Karşı İşçilerin Mücadeleleri Devam Ediyor
- KESK ve Emekli Örgütlerinden Türkiye Genelinde “Sefalete Teslim Olmayacağız” Eylemleri
- Sağlık Çalışanlarından Eylem: Kadına Şiddete Hayır!
- Elektrik Kaçağıyla Ölmek Kaza Değil Cinayettir!
- Eti Krom Patronunun Tutumu Ne Anlatıyor?
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- TÜİK’in Kayıp Sepeti
- Türk-İş, DİSK ve Hak-İş’ten Ortak Basın Açıklaması
- Çorlu Tren Katliamının 6. Yılında Hayatını Kaybedenler Anıldı
- İsrail’in Gazze Katliamı Dokuzuncu Ayında Protesto Edildi
- Göçmenlere Yönelik Irkçı Saldırılar Protesto Edildi
- Sivas Katliamı’nın 31. Yılında Hayatını Kaybedenler Anıldı
- İstanbul’da “Kayyuma Geçit Vermeyeceğiz” Mitingi
- Sendikalardan Asgari Ücrete Zam Talebiyle Eylem
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...