Buradasınız
Gülsuyunda Müzik ve Şiir Etkinliğimiz
Gülsuyu’ndan bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Bizler Uluslararası İşçi Dayanışması Derneği olarak geçtiğimiz Pazar günü Gülsuyu mahallesinde, güncel politik konuları ele alan kısa konuşmalar eşliğinde bir müzik ve şiir dinletisi etkinliği gerçekleştirdik. Yaklaşık 50 kişinin katıldığı etkinliğimizde, arkadaşların fikirlerini ve özlemlerini dillendirdikleri bir de serbest kürsümüz vardı.
Etkinliğimiz “Merhaba” şarkısıyla başladı ve ardından UİD-DER’in tanıtıldığı sinevizyon gösterisini izledik. Sinevizyonda tüm dünya işçilerinin çalışma koşulları, açlık, yoksulluk ve savaş görüntüleri yani kapitalistlerin dünyamızı ne hale koyduklarının görüntüleri vardı. Ardından bunun karşısında mücadele tarafında duranların, bu azgın saldırılara geçit vermemek için çalışanların, yani tomurcukları çatlatıp filize dönüşenlerin görüntülerini izledik. Derneğimiz adına bir arkadaşımız konuşma yaptı. Konuşmasında, bugün dünyada emperyalistlerin savaş çığırtkanlığına sarıldığını, emperyalist savaşa karşı durmadığımızda bir gün bombaların bizim de tepemizde patlayacağını belirtiyordu. Yıllardır Kürt halkına yapılan saldırıların, bugün savaş çığırtkanlığıyla beraber yükseltilen milliyetçilikle vahşice arttığını anlatıyordu. Egemenlerin her türlü çıkar oyunlarını, mahallemizde evlerimizi başımıza yıkmayı planlayarak, çocuklarımızı ve gençlerimizi bataklığa sürükleyerek, uyuşturucuya müptela ederek sürdürdüklerini söylüyordu. Arkadaşımız, “Biz işçiler örgütlüysek her şeyiz, güçlüyüz ve burjuvanın oyunlarına karşı bir setiz. Ama örgütsüzsek egemenlerin oyunlarına inanacak kadar cahil ve körüz. Gücümüz birliğimizden, birliğimiz örgütlülüğümüzden gelir diyerek bu kötü gidiş durmalı diyenleri, UİD-DER çatısı altında mücadeleye çağırıyoruz” diyerek sona erdirdi sözlerini.
Mücadele etmediğimiz ve örgütlenmediğimiz sürece bu sömürü, savaş ve kan düzeninden kurtulmamız imkânsız. Yalnızca bugünlerimiz için değil yarınlarımız için de yaşanabilir bir dünya yaratmak hepimizin sorumluluğunda. Etkinliğimizde bunu ilmik ilmik örmeye çalıştık. Ardından hepimizi kendimizle baş başa bırakan, uzun uzun düşündüren şiirlerimizi ve şarkılarımızı dinledik.
Bu, hep beraber hüzünlendiğimiz ve hep beraber coşkulandığımız bir etkinlikti. Serbest kürsüde konuşan arkadaşlarımız bizlere son dönemde yaşananlardan, eğitim sisteminden, savaşlardan, yeni çıkartılan ve çıkartılacak yasalardan ve kendi grev deneyimlerinden söz ettiler. Bizler kocaman bir aile olduğumuzu fark ettiğimizde ve yüreklerimizi birleştirdiğimizde yanı başımızdaki kardeşlerimizin ve dünyadaki kardeşlerimizin acılarını, hüzünlerini ve yüreklerini duyabiliriz. Kürsüde söz alan arkadaşlarımız bizlere “gözümüzü burjuvazinin çizdiği pembe tablolardan kurtaralım. Kendi tarafımıza çevirelim. Kapitalizmin bataklığının bizleri nasıl da diplere çekmeye çalıştığını görelim. Ve bataklığı değil, mücadeleyi seçelim” mesajını verdiler.
Katılan arkadaşlarımızın birçoğu UİD-DER ile yeni tanışan işçilerdi ve bu tür çalışmalar yaptığımız için bizlere teşekkür ettiler. Son olarak yaşlı bir amcanın söyledikleri bizim için çok anlamlıydı: “Eskiden biz yaşlılar gençleri peşimizden sürüklerdik, şimdi de gençlerimiz bizden önce koşuyor, onlara yetişemiyoruz. Sizin gibi mücadeleci ve genç arkadaşlara ihtiyacımız var, yola devam!”
Ayrıca etkinliğimize katılan bir telekom işçisiyle de sohbet ettik ve sorularımıza şu yanıtları aldık:
Ne zamandır Telekom’da çalışıyorsunuz?
1986 yılından bu yana Yakacık Telekom’da çalışıyorum.
Ne kadar maaş alıyorsunuz, basında çok yüksek maaş aldığınız söyleniyor?
Basında yazılanlar gerçeği yansıtmıyor. Bizim aldığımız ücret 900 liradır. Ancak Telekom sendikasız işçilere daha fazla ücret vererek bizleri bölmeye çalışıyor.
Çalışma koşullarınızdan bahseder misiniz?
Çalışma koşullarımız gün geçtikçe kötüleşiyor. Örneğin eskiden üç kişi bir ekip halinde çalışırken şimdi bir kişi tek başına çalışıyor. Sokaklardaki telefon kutularına bakıyor, direkteki arızayı gideriyor ve elinde merdivenle dolaşıyor. Bazı arkadaşlarımız direkten düşüp kolunu kırdılar. ADSL hizmetleri, telefon aboneliği ve arıza giderme işlemlerini yapıyoruz.
Greve çıkmanıza sebep neydi?
Kaç yıldır Telekom’da çalışıyorum ama ilk kez greve çıkıyorum. Aslında daha önce de grev kararı almıştık, ancak ya o gün ya da ertesi gün sendika ve yönetim anlaşmışlardı. Biz bu kez de aynı şey olur diye beklerken uzlaşma olmadı. 7. dönem toplu sözleşmemizde grev kararı aldık.
Talepleriniz nelerdi?
Ücretlerimize ilk yıl %10, ikinci yıl %9 zam istiyorduk. Telekom ise ilk önce %4 önermişti. Ancak sonradan %10 rakamında anlaşma sağlandı. Fakat kapsam dışı personel konusunda anlaşma sağlanamadı.
Kapsam dışı (sendikasız) işçi sizin şubenizde de var mı?
Var. Bizim Yakacık’ta toplam 21 sendikalı ve 4 kapsam dışı işçi bulunuyor. Kapsam dışı işçilerle aynı işi yapıyoruz. Fakat onlar bizden daha yüksek ücret alıyorlar. Biz aramızdaki bu ücret farklılığının giderilmesini istiyoruz. Telekom’da gün geçtikçe kapsam dışı işçi sayısı artıyor. Sendikasız olmayı yönetim özendiriyor.
Kapsam dışı işçiler greve destek veriyorlar mı?
Kapsam dışı işçiler üzerinde çok baskı var. Müdür ve şefler onlar çalışmadığında derhal ikazda bulunup tehdit ediyorlar. Bizim şubemizde bir işçi çalışmayacağını beyan ettiğinde yönetim ya istifa edersin ya da çalışırsın diye baskı yaptı. Bir anlamda çalışmakla grev kırıcılığı yapıyorlar.
Grevin geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?
Biz Telekom’a isteklerimizi kabul ettireceğiz.
Akıntıya Karşı Kürek Çekmek
Telekom Grevi Üzerine Söyleşi
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...