Buradasınız
Gebze’de Halk Şöleni
diğer yazarlar
Yaklaşık bin kişinin katılımıyla gerçekleşen halk şöleninin temel gündemi, genel olarak Türkiye’de, özelde de Munzur’da sıkça yaşanan orman yangınlarına karşı nelerin yapılabileceğiydi. “Munzur için bir fidan da sen dik” şiarıyla Gebze kapalı spor salonunda düzenlenen şölende en başta ortamın sıcaklığı kendisini hissettiriyordu. Salonun içinde duvarlar şu pankartlarla bezenmişti; “Kat sesini bu çığlığa, hayat bulsun Munzur’da”, “Bize hayat veren bir candır Munzur, biz de Munzur’a bir hayat borçluyuz”, “Munzur’da orman yangınlarına hayır”.
Düzenlenen etkinliğin program akışı ilk başta şiirler okundu, ardından Gebze Tunceliler Derneği başkanının konuşması vardı. Konuşmanın ana konusu, Dersim’de devletin devrimcilere yönelik yok etme çabasına bir yenisinin orman yangınları şeklinde eklendiğiydi. Dernek başkanı sözlerine, “nerede bir insan katledilse biz orada katlediliyoruz, nerede bir orman yansa biz orada yanıyoruz” diyerek devam etti. Ardından folklor ekibinin gösterisi oldu. Sonra ormanların önemini içeren ve yangınların insanları ne gibi tehlikelere götüreceğini anlatan bir slayt gösterimi yapıldı. Müzik gurubunun ardından yapılan konuşmalarla devam eden program, davetli sanatçıların söyledikleri türkülerin ardından coşkulu bir şekilde son erdi.
Şovenist TC burjuvazisi özellikle Doğu illerinde yaşayan Kürt kökenli devrimcileri yok etmekle kalmayıp onların yaşadıkları bölgeleri yaşanamaz hale sokmakta, bizzat devlet eliyle ormanlar yakılmakta. Üzerlerine bombalar yağdırılmakta. Her rengi bulabileceğimiz Dersim’in çiçeklerinin yaşadığı çimeni, toprağı bizzat devlet kurutmakta.
İnsanlığı açlığın, sefaletin, yoksulluğun içerisine iten aşağılık burjuvazi, aynı zamanda güzelim doğayı da yıkıma, yok oluşa sürüklemekte. Patronlar kârlarına kâr katmaya devam ettikçe, işçiler hastalıklara, dünya ise içten içe çürümeye mahkûm edilmekte. Doğayı yok oluştan kurtarmanın yolu, burjuva devletlerden beklenen geçici iyileştirmelerden geçemez. Çünkü doğayı bu hale getiren bu sömürü sisteminden başkası değildir. Dünyamızın kaderi işçi sınıfının elinde. Biz çözümü, kapitalist sistemin bizzat örgütlü işçi sınıfı tarafından alaşağı edilmesinde görüyoruz. Ya sosyalizm ya yok oluş.
Yaşasın UİD-DER, yaşasın mücadelemiz!
- Sendika Düşmanlığına, Ücret Gaspına Karşı İşçi Mücadeleleri
- İşçi Sınıfının Unutulmaz Önderi Kemal Türkler Mezarı Başında Anıldı
- Belediyelerde İşten Atma Saldırısına Karşı İşçilerin Mücadeleleri Devam Ediyor
- KESK ve Emekli Örgütlerinden Türkiye Genelinde “Sefalete Teslim Olmayacağız” Eylemleri
- İşçiler Hakları İçin Mücadele Ediyor, Kazanıyor
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- İzmir’den Elazığ’a Belediyelerden, Madenlere İşçiler Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK ve KESK’ten TÜİK Protestosu
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Sağlık, Belediye, Liman işçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK 15-16 Haziran Anma Etkinlikleri Gerçekleştirdi
- İşten Atmalara, Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Emekliler Meydanlardan Seslendi: “Açlığa ve Sefalete Hayır!”
- Sendika Düşmanlığına, Çayda Düşük Fiyat Dayatmasına ve Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Motokuryeler: Çalışırken Ölmek İstemiyoruz!
- Belediye Emekçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- Öğretmenler Ülke Genelinde Şiddete Karşı İş Bırakarak Eylem Yaptı
- Ebe ve Hemşirelerden Hastane Önünde Eylem
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- DİSK TÜİK Önünde Basın Açıklaması Yaptı
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...