Navigation

Buradasınız

Gelenekten Geleceğe “Sıkılı Yumruk”

Dünyanın çeşitli coğrafyalarında bugün farklı diller konuşuluyor fakat insanlık, ağızdan dökülen sözcükler dışında iletişim kurmanın sayısız yolunu icat etti tarih boyunca. Jestler, figürler, simgeler, semboller… İçlerinde biri var ki arkasında yatan tarih, kapsayıcılığı, etkisi yahut ifade ettiği anlamlar itibariyle bizler için muazzam zenginliğe sahip: Sıkılı Yumruk!

Dünyanın çeşitli coğrafyalarında bugün farklı diller konuşuluyor fakat insanlık, ağızdan dökülen sözcükler dışında iletişim kurmanın sayısız yolunu icat etti tarih boyunca. Jestler, figürler, simgeler, semboller… İçlerinde biri var ki arkasında yatan tarih, kapsayıcılığı, etkisi yahut ifade ettiği anlamlar itibariyle bizler için muazzam zenginliğe sahip: Sıkılı Yumruk!

 1. Avrupa kıtasından bir fotoğraf… Havre liman işçileri grevdeler; kelimenin tam anlamıyla sıkılı yumruk olmuşlar.
 2. Yumruk gücü ve birleşmeyi anlatır. Bu nedenle ilk çağın mağara duvarlarında bile görmek mümkündür. Dahası emeğin ortak dili gibidir! Dünyanın neresi olursa olsun alın terinin, ekmeğin, sınıf mücadelesinin sembolü olarak bilinir. Güç, kararlılık ve iradenin cisimleşmiş halidir. Sınıfımızın en güçlü değerlerinden, birliğin ve dayanışma kültürünün sembolüdür. “Zor” koşullarda dinç tutulmaya çalışılan direnme azminin, karşı duruşun en güzel simgelerindendir. Geçmişten günümüze uzanan bir tarihsel mirastır sıkılı yumruk.

  “Büyük insanlığın” kurtuluş mücadelesinin bu büyük sembolü nice yoldan geçti; ilk çağ mağaralarından çıkıp Komünarların Paris’ine, Büyük Ekim Devriminin Rusya’sına, oradan da İngiltere’ye, İspanya’ya, Almanya’ya uğradı. 1968 uyanışından 15-16 Haziranlara oradan da her sektörden işçinin grev-direniş alanlarına, görkemli 1 Mayıslara geldi. Nihayet bugüne ulaştı! Sıkılı yumruğun geçmişten geleceğe muazzam yolculuğunun kimi kesitleri sınıf dostlarımızla paylaşıyoruz.

 3. 1936 İspanya… İşçilerin iktidar mücadelesini bastırmak için her türlü yola başvuran egemenlere “No Pasaran/Geçit Yok!” diyenlere bakıyoruz. Sıkılı yumruklarıyla bir marş söylüyorlar belli ki. Belki de Ay Carmela’dır, kim bilir?
 4. 1968’den bir kare; Fransa’nın sokaklarına bir sel olup akmış işçi sınıfımız... İçlerinden birisi, sıkılı yumruğuyla “hücum!” diyor adeta.
 5. Geçmişimize bakıyoruz; ön taraf kadın erkek kol kola girip bir bent oluşturmuş adeta, arka sıralar ise kaldırmış yumruklarını... Belli ki yine bir destanın arifesinde işçi sınıfımız!
 6. Kuzey Amerika’dan bir fotoğraf… Finans kapitalin kalbini, Wall Street’i işgal eden ABD’li emekçilere bakıyoruz. Biz %99’uz diyorlar, 2008 krizinin faturasını ödemeyi reddediyorlar.
 7. Güney Amerika’dayız. Kafasında bareti, üzerinde tulumuyla Arjantinli bir işçi… Bundan tam bir yıl önce genel grevle hayatı durduran yüzbinlerce Arjantinli işçiden yalnızca biri!
 8. Afrika’ya uzandık, Güney Afrikalı işçileri görüyoruz. Kara derili sınıf kardeşlerimiz hürlüğün türküsünü söylüyor, bir ağızdan. İnanılmaz bir kare, çünkü bütün yumruklar havada! Söylediklerini tutkuyla söylüyorlar.  
 9. Avustralya kıtasındayız. Liman işçileri göğe kaldırmışlar güçlü yumruklarını, grevdeler. Bloke etmişler, durdurmuşlar limanları. Onlarsız oralar Fransalı kardeşlerinin dediği gibi sadece “Ölü Limanlar”!
 10. Asya’dan muazzam bir kare! Sınıf kardeşlerimiz yüzbinler olup akmışlar. Malezya’da yüzbinlerce yumruk kalkmış göğe, doğrusu güzel bir kompozisyon yakalamış fotoğrafçı.
 11. Güney Kore’de Hyundai Motor işçilerinin eyleminden bir kare… İşçi liderinin yumruğu, binlerce işçinin birliğinin, gücünün ve kararlılığının cisimleşmiş hali adeta!
 12. Elden hiç düşürülmeyen mücadele bayrağını; “yukarı, daha yukarı!” diyerek yükselten, işçi sınıfımızın tarihine, değerlerine, onuruna ve hayallerine ne pahasına olursa olsun sahip çıkma iradesini kuşanan, “Gelenekten Geleceğe” diyerek mücadeleyi büyüten UİD-DER’li işçiler!

Selam olsun sınıf tarihimize, yumruk olup ayağa kalkan tarihin yiğitlerine selam olsun! Deniz fenerimize; tarih bilincimizin ve mücadele azmimizin hayat pınarı UİD-DER’e selam olsun. Her şeye rağmen ve her koşulda kavgayı harlayan koca yüreklere; UİD-DER’in kadın-erkek, genç-ihtiyar tüm yiğitlerine selam olsun! Ve selam olsun tüm cihan yurduna, 7 kıtadan sıkılı yumruk olanlara selam olsun! Birlik olup birlikte vuracak; bir balyoz olup bezirgân saltanatını yıkacak işçi sınıfımıza selam olsun!

23 Mayıs 2020

Sınıf, Emek, Tarih, Yaşam

Sınıfın Penceresinden

 • Binlerce yıl ötelerden günümüze uzanan yapılar, aslında bizlere emeğin serüvenini anlatır. Tüm zenginlik doğanın ve emeğin ürünüdür. Emektir doğadaki zenginliği işleyip dönüştüren. Ta Firavunların Mısır’ından Roma’ya, Hindistan’dan Korkunç İvan’ın Moskova’sına kadar… Dillere destan olmuş şehirleri kuran emektir. Piramitler, saraylar, kanallar, katedraller, sarnıçlar, kemerler, tapınaklar… Emektir bugünün insanını dahi hayrete düşüren tüm bu yapıları yaratan yegâne güç!
 • İnsanlar var olalı beri emek harcadılar, ürettiler, üretiyorlar. Beslenmek, barınmak ve hayatta kalmak çok zordu. Doğa hem bütün ihtiyaçları barındırıyordu ama hem de bunlara ulaşmak ciddi bir emek gerektiriyordu. Çeşitli aletlerin yardımıyla kendi güçlerini kullanan insanlar, zamanla doğada var olan suyun, hayvanların, rüzgârın gücünü kullanmayı keşfettiler. Böylece ihtiyaçlarını üretmek, yaşamlarını sürdürmek çok daha kolay oldu. İnsanın üretim sürecindeki gelişimi hep devam etti. Üretim sürecine makineler girdi, ilk makineler…
 • Kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri durmaksızın artarken emekçi kadınlar aynı sorulara cevap arıyor: Kadına yönelik şiddetin önüne neden geçilemiyor? Şiddet neden artıyor? Siyasi iktidarın temsilcileri şiddetin nedeninin eğitimsiz, cahil, vicdansız, merhametsiz, öfkesini kontrol edemeyen, ailevi ve ahlâki değerlere sahip çıkamayan kişiler olduğunu söylüyor. Erkekleri vicdanlı ve merhametli olmaya çağırıyorlar. Söylenen sözler ilk anda kulağa hoş gelebilir ama kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin artmasının sebebi tam da siyasi iktidarın aileyi korumak adına kadınların haklarına saldırması ve erkek egemen zihniyeti körüklemesidir.
 • George Floyd, “nefes alamıyorum” diye inliyordu ama ırkçı polis umursamadı ve onu acımasızca öldürdü. Floyd’a yapılan bu muamele, kara derililerin değişmeyen kara bahtı, bitmeyen çilesidir. Yüzlerce yıl boyunca Afrika’dan Amerika’ya köle olarak satıldılar bir hayvan ya da bir eşya gibi. İnsan yerine konmayan, aşağılanan, horlanan siyahlar onlarca kez isyan ettiler ve sonunda 1861’de başlayan Amerikan İç Savaşı sonrasında kölelikten kurtuldular. Özgürlüklerine kavuşan siyahların gözleri daha bir ışıl ışıl parlamaya başladı. Ne var ki, o umutlu bakışlardaki ışıltı çok geçmeden solduruldu, tam bir vahşetle karşı karşıya bırakıldılar.
 • Siyasi iktidarın temsilcileri halkın gözüne baka baka yalan söylüyor, bunu da politik uyanıklık ve iş bilme olarak pazarlıyorlar. Gülerek liranın dolar karşısında değer kaybetmesinin halkı ilgilendirmediğini söyleyen Bakan Albayrak, belli ki milyonları istediği gibi aldatabileceğini düşünüyor. Şüphe yok ki bu konuşmanın ardında kibir ve emekçileri aptal yerine koyma vardır. Enflasyon ve işsizlik verilerinin çarpıtılması da aynı bakış açısının ürünü değil mi?

Son Eklenenler

 • Tekgıda-İş Sendikasına üye olmalarının ardından işten atılan ve işlerine geri dönmek için uzun soluklu direnişlerini devam ettiren Cargill işçileri, 10 haftalık eylem planlarının yedinci haftasında bir basın açıklaması düzenlediler. Cargill işçileri...
 • Gazetemiz İşçi Dayanışması 12,5 yılı geride bırakarak 150. sayısıyla okurlarına merhaba diyor. İşçi Dayanışması çıktığı günden beri geçmişle gelecek arasında köprü oldu; insanlığın ve işçi sınıfının geçmiş deneyimlerini, bilgi ve birikimlerini...
 • Sermaye sınıfı, pandemiyle birlikte işçilere dönük saldırılarını örtebildiği kullanışlı bir şal buluverdi. “Açlık mı, ölüm mü” ikilemini dayattığı işçi sınıfının ayağındaki prangaları gün geçtikçe ağırlaştırıyor. İşçilerin çalışma ve yaşam koşulları...
 • Bizler de kargo işçileri olarak yıllardır sınıfın sesi ve kürsüsü olan İşçi Dayanışması bülteninin 150. sayısını kutluyoruz. Kardeşler İşçi Dayanışması biz işçilere yol gösteriyor ve mücadelede umut veriyor. Bunu işyerlerinde yaptığımız...
 • UİD-DER’in mücadele araçlarından biri olan İşçi Dayanışması gazetesinin 150. sayısı çıktı. Sınıf bilincine sahip işçilerin yayınladığı bu gazete, bize ve çevremizdeki tüm işçilere her ay bilgi kaynağı oluyor. Bu sistemde sermaye sınıfı ve siyasi...
 • Merhaba arkadaşlar, sizlere UİD-DER ve İşçi Dayanışması’yla tanışmamdan bahsetmek istiyorum. Benim UİD-DER ile tanışmama ağabeyim vesile oldu. İlk olarak 2011 yılında, iş kazalarıyla ilgili bir etkinlik vardı, oraya katılmıştım. O günü hiç...
 • Ukrayna’nın en büyük demir madenciliği işletmesi olan Kryvyi Rih Demir İşletmesinin 4 madeninde işçiler grevde. Güneşten, gökyüzünden mahrum, yerin yüz metrelerce altında çalışan maden işçileri 3 Eylülden itibaren kendilerini madene kapatarak bir...
 • Bizler petrokimya sektöründe çalışan kadınlarız. Birçok işyerinde yaşanan sıkıntılar elbette bizim de fabrikamızda yaşanıyor. İlk başlarda bizi Covid-19 virüsüyle öyle korkuttular ki kimseyle temas etmemek için elimizden geleni yapıyorduk. Ama bunun...
 • İşçi Dayanışması gazetesi tam 150 sayıdır sınıfına yol gösteriyor! Değişen, dönüşen, kendi birliğine, gücüne ve örgütlülüğüne güvenen işçilerin sesi olarak çıktığı bu yolda büyümeye ve serpilmeye devam ediyor. İşçi sınıfının tarihsel mücadele...
 • İşçiler olarak içinde bulunduğumuz yoksulluk, ağır çalışma koşulları giderek belimizi büküyor. Bunlara bir de artan işsizlik, işten atılma endişesi ekleniyor. Oysa tüm bu sorunlar tek tek işçilerin değil tüm işçi sınıfının sorunları olarak...
 • Tüm dünya ağır bir ekonomik krizin ve koronavirüs salgınının etkisi altında bulunuyor. İşsizlerin ve yoksulların sayısı çığ gibi büyüyor. Emekçilerin yaşam koşulları her geçen gün daha fazla kötüye gidiyor. Hemen her ülkede eğitim ve sağlık...
 • İşçi Dayanışması 150 sayıdır mücadelemizin, öfkemizin, sevinçlerimizin, işyerlerinde yaşadığımız sorunların kürsüsü oldu. İlk sayısından itibaren, her sektörden, fabrikadan, şehirden ve hatta okyanuslar ötesinden işçi arkadaşlarımızla buluştuğumuz...
 • Bundan yıllar önce UİD-DER’e yeni geldiğim sıralarda, bana bir işçi arkadaş gazete vermeye başladı, İşçi Dayanışması gazetesi. Ben de o sıralarda şöyle bir göz gezdirip okumadan sayfalardaki resimlere bakıyordum. Aldığım gazeteleri eve gittiğimde...

UİD-DER Aylık Bülteni