Buradasınız
Grev ve Direnişlerden Ders Alalım
Dudullu’dan bir işçi
Küresel ekonomik krizin etkilerinin devam ettiği şu günlerde fabrikalarımızda iş koşullarımız daha da ağırlaşıyor, kazanılmış olan haklarımız tek tek elimizden alınıyor. Patronlar kanımızı emerek verdikleri üç kuruş ücrete bile göz dikiyorlar. Bunlara bağlı olarak ani ve hazırlıksız olsa bile her geçen gün yeni bir direniş veya grev haberi geliyor. İşçiler greve çıktığında veya direnişe geçtiğinde, sendikalı-sendikasız her işyerinde öncesinde kurulmuş olması gereken bir komitenin, bir dayanışma fonunun olmamasından kaynaklanan tüm olumsuzluklarla karşı karşıya kalıyorlar.
Bugünkü duruma baktığımızda deyim yerindeyse tekerleği yeniden icat etmeye çalışıyoruz. Bu, 12 Eylül darbesi ile birlikte işçilerin birbirlerine, mücadele tarihlerine yabancılaşmalarının bir sonucu tabi ki. Ama biz işçiler bu olumsuzlukları bir araya gelerek, birleşerek, tarihimize bakarak aşabiliriz. İşçi sınıfının mücadele tarihinde bizlere unutturulmuş olan kazanılmış pek çok grev ve direniş var. Geçmişte grev, direniş yaşayan deneyimli işçi arkadaşlarımızı dinleyip öğrenmeli ve öğrendiklerimizi de öğretmeliyiz. Çünkü biz işçiler için grev ve direnişler birer mücadele okuludur ve bu okula ne kadar iyi hazırlanırsak o kadar başarılı olabiliriz. Mücadele okuluna yeterince hazırlanamazsak başımıza olumsuz bir şey geldiğinde nasıl adım atmamız gerektiğini bilemeyiz, grev-direniş alanına işçi kardeşlerimizi getiremeyiz. Kara kara düşünürüz ve belli bir süre sonra umutsuzluk bir kara bulut gibi üzerimize çöker. Bundan kazançlı çıkacak olan da patronlar sınıfı olacaktır. Biz işçiler bugünden fabrikalarımızda komitelerimizi kurmalı, dayanışma fonlarımızı oluşturmalıyız. İşçi sınıfının tarihini öğrenmeli ve öğretmeliyiz. Unutmamalıyız ki işçilerin gücü birliğinden gelir. Bu nedenle tarihimizden çıkardığımız dersler ışığında örgütlenmeli ve mücadele etmeliyiz.
TARİHİMİZİ ÖĞRENELİM, ÖĞRETELİM!
Taşeron İşçisi Bile Değil!
İş Yasasında Ara Dinlenmesi Uygulaması
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...