Buradasınız
Gürültü Değil, Direniş Yapıyoruz!
Flormar direnişçisi bir grup kadın işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Bizler Flormar işçileri olarak 75 gündür fabrika önünde direniyoruz. Bu süre zarfında sesimizi duyurmak adına pek çok şey yaptık, yapıyoruz da. Fabrika önlerine gidip başka işçi arkadaşlara durumumuzu anlatıp destek istedik. Flormar mağazaları önünde bildiriler dağıtıp kamuoyu oluşturmaya çalıştık. Bizi ziyarete gelen insanlara anlattık yaşadıklarımızı. Yetmedi, geçtiğimiz günlerde bir grup Flormar direnişçisi olarak yetkili sendikamızla birlikte Ankara’ya bir ziyaret gerçekleştirdik. Yani TBMM’ye gittik. Bir de onlara anlattık yaşadıklarımızı, mağduriyetimizi. Umudumuzu kesmedik, lakin oradan da biz işçilerin derdine bir derman çıkacak gibi görünmüyor. Biz direnen işçilere “siz gidin sendikanızın genel başkanı gelsin” dediler. Yani biz işçileri, oy verip Meclise gönderdiğimiz vekiller bile muhatap olarak görmüyorlar. Oysaki 24 Haziran seçimlerinden önce, hem iktidar hem de muhalefet partilerinin temsilcileri çeşitli vaatler veriyorlardı bizlerden oy isterken. Gördük ki yine “aldatıldık”, yazık…
Bir süredir Flormar şirketinin temsilcileri, sosyal medya üzerinden bizlerin onurlu direnişini karalamak maksatlı yalan beyanlarda bulunuyorlar. Kimseyi sendikal sebepten işten atmadıklarını, işyerinde yasadışı eylem yapan bir grubu tüm haklarını vererek işten çıkardıklarını söylüyorlar. Bizler sadece anayasal hakkımız olan sendikaya üye olma hakkımızı kullandık. Bu sebeple de 132 işçiyi gözünün yaşına bakmadan işten attı Flormar’ın patronu. Hem de 25/2 kapsamında çok ağır suçlamalar içeren bir maddeden. Böyle bir suçlama yetmiyormuş gibi fabrika önünde direniş yapmamızdan da rahatsız oluyorlarmış. Hatta valilikten yazı gelmiş, “Bitirsinler artık! Çok gürültü oluyor. Civar fabrikalar da, GOSB yönetimi de rahatsız bu durumdan” diye.
Biz de buradan onlara sesleniyoruz! Bizler hakkımızı aradık diye, anayasal hakkımızı kullanıp sendikaya üye olduk diye, işimizden ekmeğimizden olduk. Bunu da defalarca belgeledik. Bu işi bitirmek kolay çünkü yasadışı iş yapanlar patronlar. Buyurun gücünüz yetiyorsa siz gidip Flormar’ın patronuna söyleyin de bitsin direniş. Ya da onların deyimiyle “gürültü” bitmiş olsun. Biz görüyoruz, yasalar patronların arkasında, hükümetler patronların yanında. Biz de gücümüz yettiğince hakkımızı aramaya devam edeceğiz. Bizim derdimiz gürültü çıkarmak, huzuru bozmak, ülke bölmek değil. Biz işçi, emekçi insanlarız. Her şeyi üretenleriz. Bizler hakkımızın peşindeyiz! Sonuna kadar da onurlu mücadelemizi sürdürmekte kararlıyız. Ayrıca şu da iyice bilinsin ki biz gürültü çıkarmıyoruz, direniş yapıyoruz!
Meslek Liseleri Patronlara Emanet
- Polonez’de Hukuksuzluklar Arttıkça Direniş Büyüyor!
- Eti Krom İşçilerinin Mücadelesi Kazanımla Sonuçlandı
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
Son Eklenenler
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.