Buradasınız
Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nde Taşeron İşçiler Eylemdeydi
Ankara’dan UİD-DER üyesi işçiler
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Giderek derinleşen ekonomik kriz, pek çok işyerinde işten çıkarmalar ya da ödenmeyen ücretlerle kendini gösteriyor. Uzun bir süredir ücretlerini almak konusunda sıkıntı yaşayanlar arasında Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nde çalışan taşeron işçiler de bulunuyor. Daha önce de birkaç kez ücretlerinin zamanında yatmaması üzerine eylemler gerçekleştiren işçiler, 6 Kasım Cuma günü saat 11’de aynı nedenle bir kez daha eylemdeydiler. İşçiler “Taşeron Sağlık İşçisi Köle Değildir” ve “Sağlıkta Taşeron Olmaz, İnsan İhaleyle Çalıştırılamaz” pankartlarının arkasında bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Hacettepe Üniversitesi Hastanesi Yemekhanesi önünde bir araya gelen yaklaşık 150 işçi, iki yıldır maaşlarını düzenli olarak alamadıkları için eylemdeydi.
Dev Sağlık-İş ve SES sendikaları tarafından organize edilen eylemde konuşan sendika temsilcisi, Hacettepe Üniversitesi Hastanesi bünyesinde 1000 taşeron işçinin çalıştığını söyledi ve iki yıldır bu işçilerin yaşadığı sorunlardan söz etti. “İşçiler işverenler tarafından kadrolu-taşeron diye bölünmeye çalışılıyor. Ancak bizler işçiyiz ve birlikte güçlüyüz. Hakkımızı alana kadar da mücadele edeceğiz. Bizim görevimiz birlikte örgütlenerek haklarımızı kazanmaktır” denilerek örgütlü olmanın önemi vurgulandı. Ayrıca eyleme katılmak isteyen işçilerin şefleri tarafından işten atılmakla tehdit edilmesine de değinen sendika temsilcisi, asıl korkması gerekenlerin işverenler olduğunu söyledi ve ekledi: “Bizleri toplayıp domuz gribine karşı dengeli beslenmemizi salık verenler korkmalıdır. Sormak istiyoruz. İki aydır ödemedikleri asgari ücretlerimizle mi dengeli besleneceğiz? Bunun cevabı gayet açıktır. O yüzden bizleri işten atmakla korkutanlar korkmalıdır.”
Açıklama sırasında Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nde olduğu gibi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde de 1000’e yakın taşeron işçinin çalıştığı ve oradaki işçilerin de 2 aydır maaşlarını venmesi konusunda sıkıntılar yaşadıkları ve geçtiğimiz ay maaş alamadıkları dile getirildi. Daha pek çok sağlık kuruluşunda 200 bin sağlık çalışanının güvencesiz iş koşullarında çalıştığı belirtildi.
“İşveren bugün 1 aylık maaşımızı yatırdı ama hâlâ 1 aylık maaşımız duruyor. Bundan sonra da aynı durumla karşılaşmamak için mücadeleye devam edeceğiz. Yoksa bu kölelik, bu taşeron çalıştırma devam edecek. O yüzden işçileri kendi sendikalarımızda örgütlenmeye çağırıyoruz” açıklamasıyla eylem sona erdi. Eylem sırasında sık sık “Taşeron İşçisi Yalnız Değildir”, “İş Ekmek Yoksa Barış da Yok”, “İnsanca Yaşamak İstiyoruz”, “Taşeron Çalışma Ölüm Demektir” sloganları atıldı. Daha sonra işçiler dağılarak tekrar işlerine döndüler.
- Tüm Emeklilerin Sendikası: “İnsanca Yaşamak İstiyoruz!”
- Mersin Dizge Okulu Öğretmenleri Kazandı!
- Mersin Dizge Okulu Öğretmenleri Düşük Ücretlere Karşı Eylem Yaptı
- Manisa Gördes’te Madene Karşı Direniş Nöbeti Sürüyor
- Özel Sektör Öğretmenleri Hakları İçin Eylemde
- Bursa ve İzmir’de İşten Atma Saldırılarına Karşı Eylemler
- Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Sendikal Baskılar Mücadeleyle Aşılıyor
- IFFCO Türkiye Fabrikasında Sendika Düşmanlığı
- Sendikalaşma Hakkı Engelleniyor, İşçiler Mücadele Ediyor
- Belediye ve Sağlık İşçileri Haklarını İstiyor
- Antep’ten Ankara’ya İşçilerin Mücadelesi Sürüyor
- Durak Tekstil’de Sendikalaşan İşçiler İşten Atıldı
- Düşük Zam Dayatmasına ve Sendika Düşmanlığına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Tersane İşçileri Düşük Ücret Dayatmasına Karşı Eylemlerini Sürdürüyor
- Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Taban Maaş Talebiyle Eylem Yaptı
- İşçiler Ek Zam Talep Ediyor
- Kamu İşçileri Ek Zam ve Güvenli İşyeri Talebiyle Eylemler Gerçekleştirdi
- Eğitim-Sen: Eğitimde Sorunlar Devam Ediyor
- İstanbul’da “Sansüre Hayır” Eylemi
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...