Buradasınız
Haklarımızı Bilelim!
Gazi Mahallesinden bir kadın tekstil işçisi
Krizin derinleşmesine paralel olarak artan işsizliğe güvenen patronlar, gittikçe pervasızlaşmaktalar. Patronlar çalışabilen işçilere olan saldırılarını olabildiğince artırmaya devam etmekteler. Hiçbir ücret zammı yapmayarak, çalışma saatlerini uzatarak, çıkarılan işçilerin iş yükünü çalışanlara yıkarak, maaşları geciktirerek, fazla mesai ücretlerini ödemeyerek, işyerindeki baskıları artırarak işçileri çaresiz bırakmaya çalışıyorlar.
Örnek mi? Benim çalıştığım işyerinde bir arkadaşımızı bir gün izinsiz işe gelmediği için işten attılar. Bölümümüz farklı olmasına rağmen gördüğümde selam verdiğim bir arkadaştı. Göremeyince kendi bölümünden bir arkadaşa sordum. Bana olayı anlattığında üzerinden üç gün geçmişti. İşten atılan arkadaşla henüz görüşemedim ama olayın seyri, sessiz bir şekilde yaşanmış olması, bir kez daha biz işçilerin haklarımızdan ne kadar habersiz olduğumuzu gösteriyor.
Eğer o arkadaşımız işçi olarak haklarını bilseydi ve biz örgütlü olsaydık, onu öylece kapıya koyamayacaklardı. Biz orada çalışanlar da bu olayı aynı anda öğrenmiş olacak ve buna karşı tepkimizi gösterebilecektik. Bu tepki sayesinde belki arkadaşımız işinden olmayacaktı. Ya da en azından arkadaşımız için sonucu değiştiremesek bile, biz kazandığımız deneyim sayesinde patronun daha sonraki olası saldırılarını önleme şansına sahip olacaktık.
Evet, bir işçi bir gün habersiz işe gelmediği için işten atılamaz. Yasalara göre, işten atılması için üst üste 2 gün veya bir ay içinde toplam 3 gün mazeretsiz olarak işe gelmemesi gerekir. Tabii sadece yasalarda böyle yazıyor olması patronların buna uymasını sağlamıyor. Yasal haklarımızı hayata geçirmek ve yeni haklar kazanabilmek ancak örgütlü mücadelemizle mümkündür. Tüm işçi kardeşlerimi haklarımızı öğrenmek ve haksızlıklara karşı örgütlü bir şekilde mücadele edebilmek için UİD-DER saflarına davet ediyorum.
- Patronların Hak Arayan İşçiye Tahammülü Yok
- Xiaomi Salcomp’ta İşten Atmalar Protesto Edildi
- Hacettepe Üniversitesi’nde İşten Atma Saldırısı
- Ezberler ve Gerçekler: “İş Çok, İş Beğenen Yok!”
- Cumhuriyet Gazetesinde Sendikalı İşçi Kıyımı
- Esenyurt’ta A101 İşçisi Kod 46 ile İşten Atıldı
- 65 İşçiyi Daha İşten Çıkardılar
- Ekmekçioğulları Metal’de İşten Atma Saldırısı
- Özer Elektrik’te İşten Atmalar Protesto Edildi
- İşten Çıkarma Yasağı İşten Çıkarmayı Engelliyor mu?
- Akwel’de İşten Atmalara Karşı İş Durdurma Eylemi
- TPI Kompozıt’te İşten Atma Saldırısı
- VIP Tekstil’de İşten Atmalar Protesto Edildi
- DERİTEKS, Üyelerinin İşten Atılmasını Protesto Etti
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...