Buradasınız
İşçi Arkadaşlarımızla Güzel Bir Piknik Yaptık
Dudullu’dan bir işçi
24 Mayısta, çeşitli işkollarından işçi arkadaşlarımızla güzel bir piknik yaptık. Pazar sabahının kapalı havası önce arkadaşlarımızın ve benim biraz moralimi bozmuştu. Ama otobüslere binip piknik yerine geldiğimizde, erken gelen arkadaşların bizlere hazırladığı sofrayı gördüğümüzde, kahvaltı yaparken sohbet ettiğimizde, kahvaltı sonrasında oyunlar oynadığımızda, şarkılar, türküler söylediğimizde, bozulan morallerimizin yerini heyecan ve coşku almıştı çoktan.
Saat 11’e doğru bulutların yerini güzel bir güneşe bırakması, günümüzün daha da güzel geçmesini sağladı. Yavaş yavaş oynadığımız oyunlarla birlikte karnımız da acıkmaya başlamıştı ve dedik ki artık mangalı yakmanın zamanı geldi. Birlikte hazırladığımız etleri mangalda pişirirken, pikniğe gelen arkadaşlarımızın her birinin bir şeyler yapması çok güzeldi. Arkadaşlarımızın evlerinden getirdikleri çeşit çeşit yemekler ve kızarttığımız etlerle güzel bir sofra hazırladık. Yapılan esprilerle ve UİD-DER müzik kolundan gelen arkadaşlarımızla birlikte söylediğimiz şarkılar-marşlar ile birlikte yemeğimizi yedik ve daha sonra hep birlikte oturup krizi, krizin yaşamımız üzerine etkilerini ve bizim işçiler olarak yaşadığımız sorunlardan konuştuk.
Daha önce tekstil işinde çalışan bir arkadaşımız, çalıştığı işyerinde patronun işçilerin maaşlarını 3 ay boyunca vermediğinden ve işçiler birlikte davranmadıkları için patronun karşısına tek başına çıkan işçilerin işten atıldıklarından bahsetti. Ben de çalıştığım işyerinde kriz bahane edilerek işten atıldığımı ve bir araya gelmediğimiz sürece de bunlara benzer sorunların hep başımıza geleceğini söyledim.
Bir arkadaşımızın sözleri, “peki biz işçiler nasıl bir araya gelebiliriz” sorusuna güzel cevap veriyordu. İşçilerin nasıl ve nerede bir araya gelmesi gerektiğinden bahsederken, patronların çok örgütlü olduğunu, buna karşı bizlerin de UİD-DER gibi işçilerin örgütlenmesi ve bilinçlenmesi için çalışmalar yapan örgütlere sahip çıkmamız gerektiğini, daha çok işçi arkadaşımızı katmak için çalışmamız gerektiğini anlatıyordu arkadaşımız. Patronların değil bilinçli işçi arkadaşlarımızın dediklerine kulak vermemiz ve bir araya gelmemiz gerektiğini ve bir işçinin derdini sıkıntısını sınıf kardeşinden başka kimsenin bilemeyeceğini söylemesi çok anlamlıydı. Baktığımız zaman bütün işçilerin sorunlarının ortak olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Pikniğimize katılan arkadaşlarımızın ortak bir yanları daha vardı, o da bunun hayatlarında katıldıkları en güzel piknik olduğuydu.
UİD- DER yürüyor, mücadele büyüyor!
Son Eklenenler
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...
- 28 Temmuz 1914’te dünyanın o güne kadar gördüğü en kanlı savaş başladı. Tam dört yıl süren ve 20 milyon insanın ölümüne, milyonlarcasının yaralanmasına ve sakatlanmasına, kentlerin yakılıp yıkılmasına yol açan bu savaş tarihe Birinci Dünya Savaşı...
- İspanya’da bir duvarda şöyle yazıyor: “El que nos roba es de aqui y rico no inmigrante y pobre.” Yani “Bizi soyanlar göçmen ve yoksul değil, buralı ve zengin.” Bu kısacık bir duvar yazısı içinde bulunduğumuz durumu çok çarpıcı bir şekilde anlatıyor...