Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
Buradasınız
İstanbul’da Sağlık Emekçileri Uyarı Grevi Yaptılar
Sağlıkta dönüşüm ve sağlık alanındaki kanun hükmündeki kararnamelere karşı Çapa ve Cerrahpaşa Tıp Fakülteleri öğretim üyeleri, asistan ve hekimleri, tıp öğrencileri, hemşireler ve diğer sağlık çalışanları SES ve İstanbul Tabip Odası öncülüğünde bir günlük iş bırakma eylemi yaptılar. Sağlık çalışanları Çapa ve Cerrahpaşa Tıp Fakülteleri önünde kurdukları çadırda grev nöbeti tuttular
Sağlık çalışanları, mesai saatiyle birlikte Cerrahpaşa Tıp Fakültesindeki grev çadırlarına gelmeye başladılar. Saat 9 civarında “Başka Cerrahpaşa Tıp, Başka İstanbul Tıp Yok” pankartı arkasında yürüyüşlerine başladılar. Yürüyüş halindeki kitle ilerledikçe kitleselleşti ve coşku arttı. Hasta ve hasta yakınları da alkışlarla tempo tutup greve destek verdiler. Greve en büyük katılımı tıp öğrencileri gerçekleştirdi. Hastanedeki Tez-Koop-İş üyesi işçiler de greve destek verdiler. Sloganlar ve alkışlar eşliğinde yürüyen kitle, Çapa’dan gelen yürüyüş koluyla Fındıkzade’de birleşti. Yol boyunca “Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz”, “Genel Grev Genel Direniş”, “Sağlıkta Ticaret Ölüm Demektir”, “Üniversite Hastaneleri Satılamaz” sloganları atıldı.
Çapa Tıp Fakültesi çalışanları da aynı coşkuyla hastane bahçesinde toplanıp Fındıkzade’ye ulaşmak üzere yola çıktılar. Trampetlerle tempo tutan tıp öğrencileri dikkat çekiyordu. 10.30’da Fındıkzade’de birleşen her iki yürüyüş kolu Temel Tıp Bilimleri önüne yürüdü ve burada basın açıklaması yapıldı.
Basın açıklaması Van depreminde yitirilenlerin anısına 1 dakikalık saygı duruşuyla başladı. İzmir 9 Eylül Üniversitesi çalışanları ve Antalya Akdeniz Üniversitesi çalışanlarının, bu greve destek için iş bıraktıklarının duyurusu yapıldı. Basın açıklamasını Çapa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Raşit Tükel yaptı. Tükel, hastanelerde performans uygulamalarını ve hastaların müşteri olarak görülmesini eleştirerek sağlıkta dönüşümü eleştirdi.
SES Genel Başkanı Çetin Erdolu da söz alarak, “bugüne kadar kazandığımız bütün hakları elimizden aldılar, elimizde hak kalmadı” dedi ve şu çağrıyı yaptı: “Şimdi bize düşen görev bu hakları geri almaktır. Bütünlüklü ve birlikte, öğretim üyesinden hekimine, taşeron işçisinden tüm sağlık emekçilerinin mücadelesine ihtiyacımız var.”
İlkay Akkaya ve Gurup Yorum’un ezgileriyle destek verdiği eylem halaylarla son buldu.
“Şahidini Getir, Maaşını Al”
- İşçiler Hakları İçin Mücadele Ediyor, Kazanıyor
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- İzmir’den Elazığ’a Belediyelerden, Madenlere İşçiler Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK ve KESK’ten TÜİK Protestosu
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Sağlık, Belediye, Liman işçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK 15-16 Haziran Anma Etkinlikleri Gerçekleştirdi
- İşten Atmalara, Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Emekliler Meydanlardan Seslendi: “Açlığa ve Sefalete Hayır!”
- Sendika Düşmanlığına, Çayda Düşük Fiyat Dayatmasına ve Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Motokuryeler: Çalışırken Ölmek İstemiyoruz!
- Belediye Emekçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- Öğretmenler Ülke Genelinde Şiddete Karşı İş Bırakarak Eylem Yaptı
- Ebe ve Hemşirelerden Hastane Önünde Eylem
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- DİSK TÜİK Önünde Basın Açıklaması Yaptı
- İş Cinayetlerine, Düşük Ücretlere, Sendikal Baskılara Karşı Eylemler
- Sağlık Çalışanlarından Sağlıkta Şiddete Karşı Eylem
- Dev Maden-Sen: “İliç’te Toprak Altındaki 8 Maden İşçisi Sahipsiz, Maden İşçileri de Çaresiz Değildir”
- BİRTEK-SEN’e Verilen Para Cezası Çalışma Bakanlığı Önünde Protesto Edildi
Son Eklenenler
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...