Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
Buradasınız
“Şahidini Getir, Maaşını Al”
Pendik’ten bir metal işçisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Merhaba arkadaşlar. Ben Tuzla Organize Deri Sanayi Bölgesi’nde çalışan bir metal işçisiyim. Yaklaşık 2 ay önce işbaşı yaptığım fabrikada yaşadığım bir olayı sizlerle paylaşmak istedim. Aslında yaşadığım olay patronların, işçilerin örgütsüzlüğü karşısında ne kadar da pervasızlaştığını anlatan bir durumdur.
Ay sonunda işbaşı yapmıştım. Bir haftalık maaşımı almak için gün sayıyordum. Bu fabrikada işçilere maaşlarının bir kısmı bankadan, bir kısmı ise elden zarf içinde, mesai bitiminde veriliyordu. İmzasını atan sırayla zarfı alıp servisini kaçırmamak için hızla odadan çıkıyordu. Sıra bana gelince zarfımı alıp servisi kaçırmamak için hızlı bir şekilde fabrika çıkışına doğru ilerledim. Bu sırada zarfı açtım ve içinde adım soyadım ve alacağım paranın miktarını yazan bir kâğıt çıktı. Ama para yoktu! Arkadaşlarım da zarfın boş çıktığını fark edince durumu muhasebeye bildirmem gerektiğini söylediler. Ben de ilk önce konuyu ustabaşına söylediğimde böyle bir durumla ilk defa karşılaştığını söyleyip, muhasebeye çıktı. Muhasebeyle görüştükten sonra tekrar bana dönüp yarın gelmemi söyledi. Böyle bir olayla karşılaştığım için sinirden kendimi zor tutuyordum. Ertesi gün olduğunda bölüm sorumlusuna gidip olayı tekrar hatırlattım. Bölüm sorumlusu her gidip döndüğünde toplantıda olduklarını söylüyordu. Fakat zarfı açarken yanımda olan arkadaşlarımı şahit olarak çağırabileceklerini söyledi. Ben de şaka yaptığını düşünerek o kadar da değil diyordum içimden. Ertesi gün ustabaşının aracılığıyla sonuç vermeyeceğini anlayarak muhasebeye kendim çıktım. Muhasebe müdürü fabrikanın ortağıymış. Zarfın boş çıktığını söylediğimde bana alaycı bakışlarla baktı. “Ben 10 yıldır bu şirkette böyle bir olayla ilk defa karşılaşıyorum. Zarfı açarken yanında bir işçi varsa, yani şahidin varsa getir ve paranı vereyim” dedi. O an başımdan kaynar suların döküldüğünü hissettim. Sinirden patlamak üzereydim.
Müdürün yüzüne karşı, “nasıl yani ben hırsızlık mı yaptım? Kendi paramı çaldığımı mı söylüyorsun? Bizler sadece sizlerin bir gecede harcadığınız para için bir ay boyunca gece gündüz dört duvar arasında kendimizi tüketiyoruz” diye haykırmak istedim. Ama bunun çıkış sebebim olacağını düşündüğüm için bir şey diyemedim.
Odadan çıkıp, zarfı açarken yanımda olan arkadaşlarımdan birini muhasebeye getirdim. Onun da işe yeni başladığı söylenince, ikinci şahidimi getirdim. Sonunda paramı alabildim. Bizler gece gündüz demeden bir ay boyunca asgari ücrete çalışıyoruz. Emeğimizi çaldıkları yetmiyormuş gibi bir de ay sonunda alacağımız üç kuruşa da göz dikiyorlar.
İŞÇİLERİN BİRLİĞİ SERMAYEYİ YENECEK!
Yine Çin, Yine Bir İş Cinayeti
- Adres Doğru mu?
- Emekliler “AÇIZ” Diyor, Onları Kim Duyuyor?
- Geleceğimizi Kurmak İçin Birliğimizi Büyütelim
- “Asıl Haber Biziz Be Abla”
- Sağlık Çalışanlarına Sağlıksız Yemekler
- Sorunlar Mücadeleyle Çözülür
- İşyerinde “Paralı Eğitim!”
- Onların İnsafına Bırakmayalım!
- “Sana Ceza Veriyorum Tayfun!”
- Emekli Maaşı Ne Zaman Ödenecek?
- “Çalışanlarımıza Rapor Vermeyin!”
- “Kırtasiye Ürünleri İkinci Ele Düştü”
- Örgütlü Olmak ve Toplu İş Sözleşmeleri
- Alo 170: Yanlış Numara Çevirdiniz!
- Turgut Özal, Gökova Santrali ve Sonrası
- TÜİK Kimin Hizmetinde?
- Emekliler Sendika Kuramazmış!
- Sorumluluk Almadan Kazanım Elde Edemeyiz
- Topluma Fildişi Kulelerden Bakmak
- Mücadele Edenler Mutlaka Kazanır!
Son Eklenenler
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...