Buradasınız
İşten Atılmalara Karşı Nasıl Mücadele Etmeli?
İşsizlik rakamları her geçen gün büyüyor. Gerek bu topraklarda gerekse de dünyanın diğer ülkelerinde yaşanan yoğun işten çıkarmalar yüzünden sefalete itilen milyonlarca işçi ailesi var. Türkiye’de 1 milyonu aşkın işçi kriz gerekçesiyle işten atıldı. Tabii krizden payımıza sadece işten atılmalar düşmedi. Düşük ücretlerle, uzun sürelerde ve güvencesiz çalışma her sektörden işçi için artık neredeyse kural haline getirildi. Derneğimiz UİD-DER’in Gebze temsilciliğinde “İşten Atılmalara Karşı Nasıl Mücadele Etmeli” konulu bir seminer yapıldı. Bu seminere katılan işçi dostlarımızla işten atmalara karşı bir söyleşi yaptık. Ambalaj sektöründe çalışan bir kadın işçi ve lojistik sektöründe çalışan bir erkek işçi, sorularımızı şöyle yanıtladılar:
UİD-DER: Kaç yıllık işçisiniz ve daha önce hiç işten atıldınız mı?
Erkek işçi: Ben ilkokuldan beri çalışıyorum. Fakat fabrikada çalışmaya başlayalı daha 4 ay oldu. O yüzden işten atılmayla hiç karşılaşmadım.
Kadın işçi: Yaklaşık 10 yıldır çalışıyorum. Yaklaşık 1 sene önce işten atıldım.
UİD-DER: İşten atılmalarla karşılaşıldığında neler yapılması gerektiğini biliyor muydunuz?
Erkek işçi: Açıkçası UİD-DER ile tanışmadan önce pek bir fikrim yoktu.
Kadın işçi: Pek fazla bir bilgim yok aslında. Yani yasal olarak haklarımız neler, buna karşı neler yapılabilir konusunda yeterli bir bilgim yok.
UİD-DER: İşten atılma süreciniz nasıl gelişti?
Kadın işçi: Bizler Eksen Makine’de kötü şartlarda çalışıyorduk. Bunu düzeltmek için tek yolun sendikalaşmak olduğunun farkındaydık ve Birleşik Metal-İş’te örgütlenmeye başladık. Yaklaşık bir sene arkadaşlarımızla yoğun görüştük. Patron öncü arkadaşlarımızdan birini işten çıkardı. O gün iş çıkışı tüm arkadaşlarıma, “Bana dokunmayan yılan bin yaşasın demeyin, bugün arkadaşımıza yapılan yarın bize yapılacak. Hiç kimse servisle binmeyecek ve atılan arkadaşımızı geri aldıracağız” dedim. Hepimiz yukarıya yönetime çıktık. O sırada yöneticilerden biri listede benim de olduğumu ve işten çıkartıldığımı söyledi.
UİD-DER: Sendikanız Birleşik-Metal-İş bu konuda ne yaptı?
Kadın işçi: Hiçbir şey... Bize risk alamayacaklarını söylediler. Biz fabrika kapısında beklemek istedik, fakat izin vermediler. Oysaki kapıda sonuna kadar bekleyecek, militan diyebileceğimiz birçok kadın arkadaşımız vardı, biz hazırdık. Bence de beklemeliydik, fakat sendika bizim bu kararımızı uygulamadı. Sadece yasal yola başvurduk ve yaklaşık 1 senedir mahkememiz devam ediyor.
UİD-DER: Sendikanızdan hiç eğitim aldınız mı?
Kadın işçi: Hiçbir eğitim almadık. Açıkçası biz sendikayı, bize yol gösteren, kılavuzluk yapan bir kurum olarak biliyorduk. Pek fazla da tecrübemiz yoktu. O yüzden sendikanın yönlendirmeleriyle hareket ettik.
UİD-DER: İşten atılmalara karşı sendikalar düşen görevler nelerdir sizce?
Erkek işçi: Aslında bugün yapılan seminerde birçok şeyi bilmediğim ortaya çıktı. Ama şimdi neler yapabileceğimizi biliyorum. Kesinlikle hemen imza atmam meselâ. Yasal haklarımın olduğunu ve en önemlisi de mücadele etmenin önemini kavradım. Biliyorum ki ben işime sahip çıkmazsam başkası hiç çıkmaz. Sendikalar da işten atılma sürecinde buna karşı mücadeleler sergilemeli.
Kadın işçi: Sendikalar öncelikle atılan işçilere sahip çıkmalı ve bunun için mücadele etmeli. Meselâ biz fabrika kapısında bekleseydik çok şey değişebilirdi. UİD-DER’in bu seminerinde bizlerin de bilmediği birçok şey çıktı aslında. Biz işçiler bu anlatılanları da bilmeliyiz.
UİD-DER: Teşekkürler.
Hamile Olduğu Anlaşılınca İşten Atıldı!
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Bursa’dan Bir Özel Okul Öğretmeniyle Söyleşi
- Malatyalı Kadın Tekstil İşçisi İle Deprem ve Kadın İşçiler Üzerine Söyleşi
- Nilgün Soydan ile Kemal Türkler Söyleşisi
- Genel-İş İzmir 8 No’lu Şube Başkanı Gümüştekin ile Söyleşi
- İş Güvenliğimiz İçin 1 Mayıs’ta Sınıfımızın Saflarındayız
- Avukatlar Anlatıyor: Yasalar Yetmez, İşçi Sınıfını Örgütlülük Kurtarır
- Bir Afgan Göçmen İşçiyle Söyleşi: “Ölmek ya da Özgürce Yaşamak”
- Ekmekçioğulları İşçileri ve Anadolu Şube Başkanı Deniz Ilgan’la Direniş Üzerine
- Söz Hakları İçin Direnen Ekmekçioğulları İşçilerinde
- Trelleborg İşçileriyle Grev Üzerine Söyleşi
- Cargill İşçileriyle Sohbet
Son Eklenenler
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...