Buradasınız
Krizin Faturası Yine Emeğin Devine
Esenler’den bir işçi çocuğu
Her zaman olduğu gibi yine kendini akıllı sanan ve milyonlarca yıldır emeğin devini kandırıp, sömüren ve ezen patronlar sınıfı büyük bir kriz yaşıyor. Bu krizin faturası da üretici ve yaratıcı sınıf olan emeğin devini oluşturan işçi sınıfına ödetilecek ve ödetiliyor. Patronlar sınıfı bizleri, işçileri sömürdüğü yetmiyormuş gibi bir de kendi kavgalarını, kendi çıkmazlarını ve kendi savaşlarının faturasını her zaman yaptığı akıllılıkla bizlere ödetiyor. Türkiye krizden etkilenmez denildi. Babam şoförlük yapıyordu. Daha krizin etkileri tam başlamadan işten çıkmak zorunda kaldı, çünkü çalıştığı yerden 4 aylık maaşının sadece ikisini aldı. İşten çıktıktan sonra taksicilik yapmaya başladı. Taksicilikte de para kazanamadı, hatta içeriye borçlandı.
Bildiğime göre Brillant işçileri de ücretsiz izne çıkarıldı. Yaratan biziz, üreten biziz, yediren giydiren biziz; aynı zamanda aç kalan, çıplak kalan yine biziz. İnsan düşündüğü zaman ne kadar saçma geliyor bu işleyiş, her insan bir dakika düzgünce düşünse bu sistemin ne kadar çarpık olduğunu anlar. İçinde bulunduğumuz sistem artık çürümüş durumda. Önümüzde iki seçenek var. Ya yaşayacağız ya da öleceğiz. Zincirlerimizden başka kaybedecek bir şeyimiz yok. Ama kazanacak çok güzel günlerimiz var. Yaşamak için de tek çözümümüz var; işçi sınıfının örgütlü mücadelesi. Güzel günler için tek yol bu. Eğer örgütlü mücadelemiz olmazsa krizle birlikte işten çıkarılmayanlar da çıkarılacak. İnsanlar açlıktan ölecekler. Sonra patronlar sınıfı sebepsiz yere savaş çıkarıp biz işçi sınıfını milliyetçilik ile birbirine vurduracak. Bir sürü işçi ve emekçi ölecek. Bu seferki savaş çok daha yıkıcı olacak. Çünkü dünya kitle imha silahlarıyla dolu. Albert Einstein “3. dünya savaşı olursa 4. dünya savaşı kazma ve kürekle yapılacak” demişti. Bu şu demektir ki 3. dünya savaşı çok yıkıcı olacaktır ve belki de insanlığın sonu olur. Tek yol işçi sınıfının örgütlü mücadelesidir.
Bütün Dünyanın İşçileri Birleşin!
Örgütlü İşçiler Yenilmezler!
- Emek Sömürüsü Kapitalizmin Fıtratında Var
- Sahip Olduğunuz Servet Bizden Çaldıklarınızdır!
- “Sayende Sigortalı Çalıştım, Emekliliğime Az Kaldı”
- Bayramları Bayram Gibi Yaşamak İçin!
- Dünya Üzerinde Yaşayan Herkesin Evi Olmalı
- Onlar Yok Ediyor, Biz Yenisini Yapacağız!
- Suyun Lüksü Olur mu Hiç?
- “Senin Yolundan Gideceğim Amca”
- Her Günü Doğa ve İnsanlık Günü İlan Etmek İçin…
- “Kıpır Kıpırsın, Heyecanın Ne Güzel Ey Yolcu”
- “Bence, Sevgi Emektir”
- Ah, Cemal Ah!
- Bir Fotoğraf Karesinin Hissettirdikleri
- Davulun Sesi Uzaktan Hoş Gelir
- İstanbul’da Yaşam: Deniz Kıyısında Deniz Görememek!
- Bruno’nun Fikri, Benim Fikrim, Senin Fikrin…
- Yüzüncü Maymun Teorisi
- Bir Otobüs, İki Kuşak ve İşçi Sınıfı
- “Hey” Diyen ve UİD-DER Saflarında Büyüyen Çocuklarımız
- Butimar, Sen Safi Bir Kuş musun?
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...