Buradasınız
Mersin’de Kaçak Granül İşletmeleri Zehir Saçıyor!
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Mersin’de Akdeniz ilçesinin Şevket Sümer Mahallesi ile Toroslara bağlı Yalınayak Mahallesi arasında yaşam alanının tam ortasına kurulan granül işletmeleri, bölge insanını zehirlemeye devam ediyor. Bu bölgede yaşayan insanların büyük bir çoğunluğu yoksul, emekçi insanlar. Uzunca süredir kaçak olarak çalıştırılan granül işletmeleri bölgede yaşayan insanları hasta ediyor. Hava ve çevre kirliliği yoğun şekilde hissediliyor. Elbette patronlar yoksul emekçi halkın sağlığını umursamıyor.
Belediyelere pek çok kez şikâyette bulunan mahalleli açısından sorunlar çözümsüz kalıyor, hiçbir adım atılmıyor. Mahalle halkı, belediyeleri aradıkları zaman “hattı meşgul etmeyin, emniyete şikâyet edeceğiz” şeklinde tehditlerle karşı karşıya kaldıklarını anlatıyorlar. İlçe belediye yönetimi de merkezi belediye yönetimi de sorumluluğu üzerine almıyor, topu birbirlerine atıp sorunu çözümsüz bırakıyor. İşletmeler özellikle geceleri yakım işlemlerine devam ediyor, halkın ve bölgedeki tüm canlıların sağlığını tehlikeye atıyor. Bölgede yaşayan insanlarda solunum yetmezliği artış gösteriyor, kanser vakaları sıklaşıyor, hastalığa yakalanma yaşı giderek düşüyor.
Mezopotamya Ajansına konuşan mahalleliler, işletmelerin bulunduğu bölgenin yaşam alanları olduğunu belirtip “bizi hastalıklara mahkûm ettiler, kanser hastası olduk!” diye tepkilerini dile getiriyorlar. Kimyasal kokulara, kimse fark etmesin diye yakım işlemlerinin gece yapılmasına, yetkililerin duyarsızlığına, hastalıklara, ölüme mahkûm edilmelerine isyan ediyorlar. Kaçak olan bu işletmeler kapatılmazsa, mahallelerinden kaldırılıp organize sanayi bölgelerine taşınmazsa belediye önünde oturma eylemi yapacaklarını belirtiyorlar.
Patronların kapitalizmde çevreye, doğaya, yaşam alanlarına, emekçilere bakarken tek düşündükleri, tek gördükleri cepleridir, kârlarıdır. Hava kirliliğinin, çevre kirliliğinin artması onlar için üzerinde durulacak bir sorun değildir. İşçilerin sağlığı da onların umurunda değildir. Ciğerlerimize sağlıklı bir nefes çekebilmek için bile yapmamız gereken çevreyi tahrip eden sermaye sahiplerine, yetkili kurumların duyarsızlığına karşı birleşmek ve haklı taleplerimiz için mücadele etmektir!
- Tokat’ta Altın Madenine Karşı Direniş
- Yine Yangın, İhmal ve Umursamazlık
- Doğanın Talanına Hayır!
- Diyarbakır ve Mardin’de Yangınlar: Sermayenin Kâr Hırsı Can Alıyor
- Manisa Gördes’te Madene Karşı Direniş Nöbeti Sürüyor
- “Mersin Atatürk Parkında Yeni Liman İstemiyoruz”
- İktidarın Zihniyeti İliç’te de Aynı!
- İliç’te Aileler Arama Çalışmalarının Durdurulmasını Protesto Etti
- İliç’te Maden Faciası: Tonlarca Siyanürlü Toprak Çöktü, İşçiler Altında Kaldı
- Brezilya, Fas, Libya: Kapitalizm Felaket Demektir!
- Akbelen Direnmeye Devam Ediyor!
- Turgut Özal, Gökova Santrali ve Sonrası
- Orman Yangınları Devam Ediyor
- Deştin Köylüleri: Çimentocular Topraklarımızı İşgal Edemeyecek!
- Samandağ Halkı: “Deprem Öldürmedi Asbestle Öldürecekler!”
- Depremden Sonra Sel de Felakete Dönüştü
- Pakistan’da Seller Can Almaya Devam Ediyor
- “Yeşil Bursa”ya Ne Oldu?
- Ormana Girişleri Yasaklamak mıdır Önlem?
- Fırat Nehri Siyanür Akıyor!
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...