Buradasınız
Mutaş’ta Patron Saldırmaya Devam Ediyor
Gebze’den bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Fırın ustalarının hepsini işten çıkartan Mutaş patronu, içerideki işçilere fırınları yakma baskısı yaparken, işçiler bu baskılara karşı “fırıncı ustası arkadaşlarımız kapıda, onları çağırın yaksınlar. Biz sadece kendi işimizi yaparız” yanıtını verdiler. Patron, baskı ve tehditler karşısında geri adım atmayan işçilere, üstlerini giymelerini ve yemekhanede beklemelerini söyledi. Bunun ardından dışarıda daha hareketli anlar yaşandı. Öncelikle polis daha fazla yığınak yaparak beklemeye geçti. İçerideki arkadaşlarının işten atılacağını duyunca direnişçi işçiler bu durumu sloganlarla protesto ettiler.
Gün boyunca UİD-DER’li işçiler olarak Mutaş işçilerinin yanındaydık. Gün içerisinde ise Birleşik Metal-İş üyesi Dostel, Sarkuysan ve Kürüm Demir fabrikalarından işçiler direniş alanına gelerek sınıf dayanışmasını yükselttiler. “Yaşasın Sınıf Dayanışması”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek”, “İş Ekmek Yoksa Barış da Yok”, “Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz” sloganlarını hep bir ağızdan atan işçiler, patrona birlik mesajı verdiler. Desteğe gelen BMİS üyesi işçilere şube yöneticileri direniş hakkında bilgiler verdi ve desteğe gelen işçiler yine sloganlar ve alkışlarla uğurlandılar.
Akşam saatlerinde polis, sendika yöneticilerine içerideki işçileri çıkartmalarını söyledi ve içerideki işçiler sendikanın araya girmesiyle sloganlarla dışarı çıktılar. Direnişçi işçiler, desteğe gelen emekten yana kurumlar ve UİD-DER’li işçiler, çıkışları esnasında patronu ve müdürleri yuhalayarak protesto ettiler. Bu sırada müdürlerden biri arabasını durdurarak işçileri tahrik etti ve işçiler de arabaya vurarak tepkilerini gösterdiler. Bu esnada devreye polis girdi. İşçilere sert çıkan polis amirinin “burayı dağıtırım, benim için kolay” demesi işçilerin tepkisini çekti. Direnişçi işçilerden biri bu söze çok sinirlenerek “benim oğlum bir bardak süte muhtaç. Patron benim hakkımı gasp ediyor, siz ise onu koruyorsunuz. Benim oğlum bana okuyacağım ve polis olacağım diyordu. Lanet olsun hepinize, artık oğlumu polis filan yapmayacağım. Yazıklar olsun size” diye tepki gösterdi.
Patron ve müdürlerin çıkışından sonra direnişçi işçiler ve desteğe gelenler kortej oluşturarak sloganlarla Gebze BMİS şube binasına kadar yürüdü. Yürüyüş sonrası Gebze şube başkanı kısa bir konuşma yaparak yürüyüşün sona erdiğini söyledi ve desteğe gelenlere teşekkür edip Mutaş işçileriyle toplantı yapacaklarını dile getirdi.
Mutaş’ta patron saldırmaya işçiler ise direnmeye devam ediyor. Direnişe destek demek, direnişçi işçilerin sesine ses katmak demektir. Sınıf dostlarını Mutaş işçileriyle sınıf dayanışmasına çağırıyoruz.
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...