Buradasınız
Yüz Binler Kazlıçeşme’de Newroz’u Kutladı
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
İstanbul Kazlıçeşme Meydanı’nda yapılan Newroz kutlamalarına yüz binlerce kişi katıldı. Sabahın erken saatlerinden itibaren, havanın soğukluğuna rağmen yüz binler kutlama alanında yerini aldı. Kadını ve erkeğiyle, yaşlısı ve genciyle Kürt emekçiler, rengârenk kıyafetleriyle ve sloganlarıyla coşku içinde alana aktılar. Onlarca demokratik kitle örgütünün yanı sıra derneğimiz UİD-DER de, ezilen Kürt halkının yanında olmak amacıyla “Başka Bir Ulusu Ezen Ulus Özgür Olamaz!” pankartıyla alanda yerini aldı.
Newroz kutlamaları konuşmalarla açıldı. Tertip komitesi adına konuşan Dursun Yıldız, Kürt halkının demokratik taleplerini dillendirdi. Konuşmacılar arasında BDP Milletvekili Sebahat Tuncel ve Ufuk Uras da vardı. Diğer bir konuşmacı ise BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş idi. Demirtaş, 2011 Newroz’unun Kürt halkı açısından “özgürlük ve çözüm” Newroz’u olacağını söyledi. AKP’yi eleştiren Demirtaş, AKP’nin Kürt sorununu çözme yönünde bir irade ortaya koymadığını, oy ve koltuk derdinde olduğunu, barış talebini haykıran Kürt halkına askeri operasyonlarla yanıt verdiğini ifade etti. 1 Mayıs’ta da alanlarda yerlerini alacaklarını dile getiren Demirtaş, seçimlere yönelik demokratik seçim bloğundan söz etti. Kutlamalara ve konuşmalara “Onurlu Bir Yaşam İçin Ya Özgürlük Ya Özgürlük!” sloganı damgasını bastı.
UİD-DER Kürt Emekçilerinin Yanındaydı
Derneğimiz UİD-DER Newroz alanına “Kürtlere Özgürlük! Kurdara Azadî!” sloganlarıyla girdi. Ezilen Kürt emekçilerin yanında yer alan UİD-DER’li işçiler, Kürt halkının demokratik taleplerinin görmezden gelinmesini, baskı politikalarının devam ettirilmesini attıkları sloganlarla protesto ettiler. UİD-DER kortejinden yükselen “Kürtlere Özgürlük, Kurdara Azadi” sloganı, ezilen Kürt halkına sunulan dayanışmanın bir ifadesiydi. UİD-DER’li işçiler biliyorlar ki, “Başka Bir Ulusu Ezen Ulus Özgür Olamaz!” Türk emekçiler milliyetçi bir temelde Kürt kardeşlerine karşı kışkırtılıyorlar. Bu durum, Türk ve Kürt işçilerin bir araya gelmesinde ve sömürücülere karşı birlikte örgütlenerek mücadele etmesinde bir ayak bağına dönüşüyor. Oysa Kürt halkının ezilmesi işçi sınıfının çıkarına değildir. Bu nedenle Kürt halkının demokratik talepleri karşılanmalıdır.
Arap Halklarına Selam, 1 Mayıs’ta Alanlara!
Derneğimiz UİD-DER Abdi İpekçi Spor Salonu önünde kortejlerini oluşturarak flamalarla yürüyüşe geçti. Kürt halkının ezilmesine, milliyetçi saldırganlığa, emperyalist savaşlara karşı dile getirilen sloganlar sık sık yükseltildi. “Bütün Ülkelerin İşçileri Birleşin” sloganı coşkuyla haykırıldı. Diktatörlere karşı isyan eden Arap emekçilerin kurtuluşunun nereden geçtiği ise şu sloganla dile getirildi: “Arap Halkları İsyanda, Çözüm İşçi İktidarında!” İşçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’a da, “Yaşasın 1 Mayıs, Bijî Yek Gûlan” sloganıyla dikkat çekildi.
Konuşmalarla, şarkılar ve halaylarla devam eden Newroz kutlamaları yüz binlerin Zeytinburnu’na doğru yürüyüşe geçmesiyle son buldu. UİD-DER her zamanki disipliniyle alandan da sloganlarla ayrıldı.
Kıraç’ta İşçilere Sorunlarını Sorduk
Özgürlük Ateşi
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...