Buradasınız
Tuzla Tersanelerinde İş Cinayetleri Protesto Edildi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Tersanedeki ölümler her geçen gün artıyor. Geçtiğimiz haftalarda Ada Tersanesi’nde iki işçi iş cinayetine kurban gitmişti. 11 Mayıs Cuma günü “İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Haftası” vesilesiyle Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İstanbul İl Örgütü Ada Tersanesi önünde iş kazalarını protesto etmek amacıyla bir basın açıklaması düzenledi.
İlk olarak BDP Tuzla İlçe Başkanı Hüseyin Tezer bir konuşma yaptı ve şöyle dedi: “Değerli emekçi kardeşlerim, değerli işçi kardeşlerim, emekten yana kurumlar hepiniz hoş geldiniz. Tuzla’daki işçi ve emekçi örgütler olarak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Haftası vesilesiyle bir araya gelerek iş kazalarını protesto etmek istedik. Bildiğiniz gibi her gün yüzlerce iş kazası oluyor ve işçi kardeşlerimiz hayatlarını kaybediyor. Türkiye gibi bir ülkede işçi haklarının pervasızca çiğnenmesi bizleri çok üzüyor ve buna karşı bir şeyler yapmak zorundayız. İş kazaları artık bir iş cinayeti olmuştur. İşçilerin çalışma koşullarının düzeltilmesi ve iş sağlığının sağlanması için bu hafta boyunca Türkiye’nin her yerinde bu etkinlikleri yapacağız. Bugün bu etkinliğimize katılan tüm kurumlara teşekkür ediyoruz.”
Daha sonra basın açıklaması metnini BDP aktivisti Macide Şimşek okudu ve şunları dile getirdi: “Tersanelerde, yollarda, imalathanelerde, mevsimlik tarımda ve diğer sektörlerdeki iş kazalarında her gün neredeyse 4 işçi hayatını kaybetmektedir. Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre, 2011’de toplam 1543 işçi hayatını kaybetmiş, bu rakamın en az iki katı da iş göremeyecek biçimde yaralanmıştır. Dünya Çalışma Örgütünün (ILO) raporlarına göre, Türkiye’de günde ortalama 176 iş kazası oluyor, bu kazalarda ortalama 4 işçi ölüyor. Sadece 2010’da 62 bin 903 iş kazası ve 553 meslek hastalığı meydana gelmiş, 1444 işçi iş kazasından, 10 işçi meslek hastalığından hayatını kaybetmiştir. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Haftası vesilesiyle bu güne değin hayatını kaybeden ya da sakat kalan bütün emekçileri saygıyla anıyor, AKP diktasına ve emek düşmanı iktidarlara karşı daha fazla mücadele edeceğimizi kamuoyu önünde deklare ediyoruz.”
Şimşek’in basın metnini okumasından sonra sözü BDP Genel Merkez Meclis üyesi Hüseyin Güngör de bir konuşma yaptı. Güngör, “Verilen bütün mücadelelerin hepsi insan emeği, insan onuru içindir. Ama 21. yy. dünyasında ve Türkiye’sinde insanların açlığı ve ölü bedenleri üzerinden doygunluk ve yeni yaşamlar kuruluyor. Türkiye’de son yıllarda hiç olmadığı kadar emek göz ardı edilmiş, insanlık göz ardı edilmiştir. Vahşi kapitalizmin tüm neo-liberal politikaları Türkiye’de toplumun her noktasına yoğun bir şekilde dikte edilmektedir. Sağlıksız bir şekilde çalışmaya, taşeronlaştırmaya, vardiyalı çalışmaya bulunduğumuz bölgede, ilk olarak Tuzla Tersaneleri örnek verilebilir. Öte yandan Türkiye’de 30 yıldır süren bir kirli savaş var. Bazı merciler diyor ki, bu kirli savaşta bir trilyona yakın para harcandı. Böyle bir savaşta, bu yoksul halkın parası harcanıyor. Türkiye’nin bir gerçekliği daha var: Sendikasızlaştırma milliyetçilik saldırısının yoğunlaştığı dönemlerde olur. Bu kirli savaş dönemlerinde ve milliyetçilik saldırılarının arttığı zamanlarda sendikasızlaştırma oranlarının göreceli bir şekilde arttığı görülmektedir. BDP sadece Kürt sorunuyla ilgilendiğini sanırlar. 2007-2012 döneminde meclise sunduğumuz önergelerin yüzde 85’i işçi sorunlarıyla ilgili, sadece yüzde 15’i Kürt sorunuyla ilgilidir. Emek sorunlarıyla, çevre sorunlarıyla, demokratik sorunlarda mecliste ve sokaklarda daha etkin rol alacağımızı deklare ediyoruz. Basın açıklamasına gelen tüm kurumlara teşekkür ederiz.” Güngör’ün konuşmasından sonra basın açıklaması sona erdi.
Basın açıklamasına UİD-DER’li işçiler, Kampana Deri işçileri, Deri-İş, Limter-İş, ESP, EMEP ve Köz destek verdi.
Togo işçilerinden Gözaltılara Tepki
- Örgütlenmeye İhtiyacımız Var
- Kâr Hırsı Doğayı ve İşçileri Katlediyor
- Gençlerimiz Ölmeye Devam Ediyor
- Kocaeli’de “MESEM’e ve Çocuk İşçiliğine Son”Eylemi
- Sağlıksız ve Kötü Çalışma Koşullarına Karşı Birleşelim
- Mesleki Eğitim mi Kâr Hırsı mı?
- Hayatımızı Değiştirecek Parolayı Unutmayalım!
- Gizli Açlık Tehlikesi Büyüyor
- Biz Mücadele Edersek Her Şey Düzelir!
- Hasköy Sanayi Sitesinden Sonra Şimdi Sıra Kimde?
- Ya Beni İşten Atarlarsa?
- İSG-SEN Ankara’da Siyah Baret Eylemi Yaptı
- Patronların Prestiji Yangın Riskinden Daha Önemli
- “El Cerrahisi 7/24 Yanınızda”
- Yangından Haberimiz Bile Olmadı!
- TMO Silosundan Fabrikalara Patlamalar ve Yangınlar Ne Anlatıyor?
- Aşırı Sıcaklar İşçi Sağlığı ve Güvenliğini Tehdit Ediyor
- Teknoloji Çağındayız Ama İşçiler Çalışırken Ölüyor!
- Örgütsüzlüğümüzün Bedeli: Artan İş Cinayetleri
- Baret Bile Olmadığı İçin!
Son Eklenenler
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.