Buradasınız
UİD-DER’den Bakırköy Belediyesi Greviyle Dayanışma Etkinliği!
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Belediye-İş Sendikasında örgütlü Bakırköy Belediyesi işçileri 34 gündür grevdeler. CHP’li yönetimin “sıfır zam” dayatmasına karşı işçiler grevlerini kararlılıkla sürdürüyorlar. Bugün (27 Kasım) kitlesel bir ziyaret gerçekleştiren UİD-DER, grev alanında bir dayanışma etkinliği düzenledi. Çeşitli sektörlerden mücadeleci işçiler, sendika işyeri temsilcileri ve sendika yöneticileri Bakırköy Belediyesindeki grevci kardeşleriyle buluştu. Konuşmalar yapıldı, sohbetler edildi, deneyimler paylaşıldı. UİD-DER Müzik Topluluğunun söylediği mücadele ezgileri coşkuya coşku kattı.
“İşçiler Boyun Eğmiyor Mücadele Ediyor! Yaşasın Sınıf Dayanışması!” pankartı taşıyan UİD-DER’li işçiler, “Bakırköy İşçisi Yalnız Değildir”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması”, “Birleşen İşçiler Yenilmezler!” sloganlarıyla grev alanına yürüyüş gerçekleştirdi. Grevci işçiler sınıf dostlarını coşkuyla karşıladı.
“UİD-DER’in İstanbul Avrupa yakasındaki temsilciliğinden işçi arkadaşlarımız bugün buradalar. Burada olamayan Türkiye’nin dört bir yanındaki UİD-DER’li işçiler, gençler, emekçi kadınlar da sımsıcak selamlarını gönderdiler” sözleriyle başlayan dayanışma etkinliği, konukların selamlanmasıyla devam etti. UİD-DER’in Bakırköy Belediyesi grevcileriyle dayanışma etkinliğine metal, petrokimya, gıda, sağlık, taşıma sektörlerinden işyeri sendika temsilcileri, Belediye-İş Sendikasının Genel Merkez ve Şube yöneticileri başta olmak üzere çeşitli sendikalardan yöneticiler katıldı.
“Sıfır zam dayatmak işçi düşmanlığıdır”
Belediye-İş Sendikası 2 No’lu Şube Bakanı Savaş Doğan, dayanışma etkinliğinde bir konuşma gerçekleştirdi. “Grevimizin 34. gününde bizi yalnız bırakmadığınız için bu coşkulu ziyaretinizle bizi onurlandırdığınız için teşekkür ediyorum. Hoş geldiniz!” diyen Doğan, Bakırköy Belediyesi grevcilerinin Türkiye’de bir umut olduğunu dile getirdi.
Doların rekor üstüne rekor kırdığı, liranın pul olduğu, enflasyonun canavarlaştığı bir dönemde sıfır zam dayatmanın işçi düşmanlığı olduğunu dile getiren Doğan, belediye yönetimine seslendi ve şöyle konuştu: “Bizler Bakırköy’e gençliğimizi verdik, ömrümüzü verdik. Sizden önce de vardık, sizden sonra da var olacağız. Bizim emeğimizi kimse yok sayamaz!” Bakırköy Belediyesi grevinin kararlılıkla sürdüğünü dile getiren Doğan, Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’nun çözüm üretmek yerine işçilerin haklı mücadelesini çarpıttığını ve yok saydığını dile getirdi. Sendika olarak diyalog yoluna sonuna kadar açık olduklarını belirten Doğan, aksi durumda sınıf dostlarının desteğiyle Bakırköy Belediyesi grevinin daha da büyüyeceğini vurguladı.
“Mücadelemizin ilk gününden beri bizleri yalnız bırakmayan UİD-DER’e bir kez daha teşekkür ediyoruz” diyen Savaş Doğan, işçiler birleşirse çözülemeyecek hiçbir sorunun olmadığını belirtti. Doğan’ın konuşması boyunca “Yaşasın Sınıf Dayanışması”, “Kerimoğlu Şaşırma Sabrımızı Taşırma”, “Bakırköy İşçisi Direnişin Simgesi!” sloganları atıldı.
“Senin siyasi iktidardan ne farkın var ey Kerimoğlu?"
Daha sonra sözü UİD-DER temsilcisi aldı. Bakırköy Belediyesi işçilerinin grevini selamlayan UİD-DER temsilcisi, grev ve direniş alanlarından gelen işçilerin UİD-DER’i kurduğunu belirterek şöyle konuştu: “Kardeşler nasıl bir düzenin içinde yaşıyoruz dönüp bir bakalım. Bugün ekonomik kriz, hayat pahalılığı resmen belimizi bükmüş durumda. Türk lirasının her gün değer kaybettiği, enflasyonun yüzde 50’lileri geçtiği bir dönemden geçiyoruz.” UİD-DER temsilcisi, gerek dünyada gerekse de Türkiye’de tüm bu zorluklara rağmen işçilerin hakları için mücadeleyi büyüttüğüne dikkat çekti.
“Her şeyi üreten, yaratan bizler bu durumdayken emekçilerin tepesine çöreklenmiş iktidar ve sözcüleri ‘Cebinde para yoksa kafanı kaldır yollara köprülere bak’, ‘Porsiyonlarınızı küçültün’, ‘Daha az yiyin’ gibi laflarla dalga geçiyorlar. Kendileri yağlı ihaleleri götürürken, saraylarda köşklerde sefa sürerken, sıra işçiye geldi mi kaynak yok diyorlar. Her türlü talan ve yolsuzluk yapılırken kaynak var ama işçiye gelince kaynak yok, öyle mi?” diyen UİD-DER temsilcisi, işçilerin elbet bunun hesabını soracağını dile getirdi. İşçilere sıfır zam dayatan Bakırköy Belediyesi Başkanı Bülent Kerimoğlu’na da seslenerek, “senin siyasi iktidardan ne farkın var ey Kerimoğlu? Sen yüzde sıfır zamla işçiyle alay mı ediyorsun? Ama yok öyle yağma, hakkımızı yedirmeyeceğiz, ne yaparlarsa yapsınlar bu haklı mücadelemizden dönmeyeceğiz. Toplu sözleşme hakkımızı söke söke alacağız” dedi, grevci işçileri yalnız bırakmayacaklarını vurguladı.
“Yaşasın inat ve kararlılığımız, yaşasın sınıf dayanışması!”
Kadın grevci sayısının da ağırlıkta olduğu Bakırköy Belediyesi grevcilerine yönelik UİD-DER Kadın Komitesi adına da bir konuşma gerçekleştirildi. “Bıçak kemikte kardeşlerim. İşsizlik, yoksulluk, baskı ve zorbalık… Kadınlar sürekli şiddet görüyor, tacize uğruyor. İki gün önce 25 Kasım kadına yönelik şiddete karşı mücadele günüydü, fakat kapitalist sömürü düzeni yoksulluğu, savaş ve şiddeti, erkek egemen zihniyeti besliyor” denilirken, kadına yönelik şiddetin bu nedenle son bulmadığına dikkat çekildi.
UİD-DER Kadın Komitesi adına yapılan konuşma şöyle devam etti: “Kardeşler biz emekçi kadınlar olarak kadın ve erkek işçilerin birlikte mücadelesiyle, mücadele içinde dönüşüp insanlaşmasıyla bu gidişata dur diyebiliriz. Birleşerek ve bilinçlenerek mücadelemizin hedefine kahrolası kapitalist düzeni koymalıyız. İşte o zaman şiddetin, cins ayrımcılığının, erkek-egemen anlayışın, sınıfların ve sömürünün olmadığı, eşitlik ve özgürlük dolu bir dünya kurmamız mümkün olur.” Tıpkı Bakırköy Belediyesi grev alanında olduğu gibi Türkiye’nin dört bir tarafında kadın ve erkek emekçilerin omuz omuza mücadele ettiğine vurgu yapılan konuşma, şu sözlerle son buldu: “Yaşasın örgütlü mücadelemiz, yaşasın inat ve kararlılığımız, yaşasın sınıf dayanışması!” Konuşma coşkuyla alkışlanırken “Emekçi Kadınlar Bir Adım Öne”, “İşçiyiz, Kadınız, Boyun Eğmiyoruz!” sloganları atıldı.
Sahne UİD-DER Müzik Topluluğunda!
Konuşmaların ardından sıra UİD-DER Müzik Topluluğuna geldi. Tüm üyelerini çeşitli işkollarından işçilerin oluşturduğu UİD-DER Müzik Topluluğu kendi ürettiği bestelerle, mücadele ezgileriyle, marşlarla sahne aldı. Omuz omuza halaylar çekildi, şarkılara coşkuyla eşlik edildi. Bir grev alanında ilk kez söylenen UİD-DER Müzik Topluluğunun yeni bestesi “YUMRUK” işçilerin yoğun beğenisini topladı. Bakırköy Belediyesi grevcileri, kendileri gibi mücadeleci işçilere ithaf edilen parçaya sıkılı yumruklarıyla eşlik ettiler.
Sınıfımız ozanlarından Hasan Hüseyin Korkmazgil’in “Bıçak Kemikte” şiiri grevci işçilerle birlikte okundu. UİD-DER'in Bakırköy Belediyesi grevcileriyle dayanışma etkinliği sloganlarla son bulurken Türkiye’nin dört bir tarafında mücadele eden işçilere selam gönderildi. Etkinlik boyunca “Sözleşme Hakkımız Engellenemez”, Bakırköy İşçisi Yalnız Değildir”, “Birleşen İşçiler Yenilmezler”, “Örgütlüysek Her Şeyiz Örgütsüzsek Hiçbir Şey”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek”, “Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz!” sloganları atıldı.
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Durak Tekstil İşçilerine UİD-DER’den Dayanışma Ziyareti
- Erciyas Grevini Ziyaret Ettik
- UİD-DER Kadın Komitesi’nden Corning İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- UİD-DER Grevdeki Kartonsan İşçilerini Ziyaret Etti
- Atışkan Yapı İşçilerine UİD-DER’den Dayanışma Ziyareti
- Sunny İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişe Geçti!
- UİD-DER’den Atışkan Yapı İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- UİD-DER’den ETF Tekstil İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Çiğli TPI Composite İşçilerine Ziyaret
- Acarsoy Tekstil İşçilerini Ziyaret Ettik
- UİD-DER Grevdeki Sarıyer Belediyesi İşçilerini Ziyaret Etti
- “Bizim Çocuklar” Geliyor!
- Grevdeki Neşe Plastik İşçilerini Ziyaret Ettik
- UİD-DER’den Asen Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Krom Evye İşçileriyle Omuz Omuza
- Dayanışmayla Güçlüyüz
- UİD-DER’den Bakırköy Belediyesi Greviyle Dayanışma Etkinliği!
- UİD-DER Bakırköy Belediye Grevcilerini Yalnız Bırakmadı
- UİD-DER Bakırköy Belediyesi Grevcilerini Ziyaret Etti
- Kemal Türkler Kavgamızda Yaşıyor!
- Sendika Düşmanlığına, Ücret Gaspına Karşı İşçi Mücadeleleri
- Kemal Türkler’i Anıyoruz, Mücadeleci Sınıf Sendikacılığı Anlayışına Sahip Çıkıyoruz
- Örgütlü Olan Kazanır!
- Körlükten Nasıl Kurtuluruz?
- Eti Krom İşçilerinin Mücadelesi Kazanımla Sonuçlandı
- Belediyelerde İşten Atma Saldırısına Karşı İşçilerin Mücadeleleri Devam Ediyor
- KESK ve Emekli Örgütlerinden Türkiye Genelinde “Sefalete Teslim Olmayacağız” Eylemleri
- Sağlık Çalışanlarından Eylem: Kadına Şiddete Hayır!
- Elektrik Kaçağıyla Ölmek Kaza Değil Cinayettir!
- Eti Krom Patronunun Tutumu Ne Anlatıyor?
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- TÜİK’in Kayıp Sepeti
- Türk-İş, DİSK ve Hak-İş’ten Ortak Basın Açıklaması
- Çorlu Tren Katliamının 6. Yılında Hayatını Kaybedenler Anıldı
- İsrail’in Gazze Katliamı Dokuzuncu Ayında Protesto Edildi
- Göçmenlere Yönelik Irkçı Saldırılar Protesto Edildi
- Sivas Katliamı’nın 31. Yılında Hayatını Kaybedenler Anıldı
- İstanbul’da “Kayyuma Geçit Vermeyeceğiz” Mitingi
- Sendikalardan Asgari Ücrete Zam Talebiyle Eylem
Son Eklenenler
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.