Buradasınız
UİD-DER’le Şenlik Havasında Bir Gün
Esenler’den 11 yaşında bir işçi çocuğu
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
11 Aralık günü UİD-DER Esenler Temsilciliğinde hayat saat 11’de başladı. Saat 13-14 arası yapılacak olan maç ve saat 16-17 arası yapılacak olan şiir ve müzik dinletisi için hazırlanılıyordu.
Kahvaltısını edemeyenler kahvaltı ediyor, şiir müzik dinletisinde şiir okuyacak olanlar ise şiirleri için hazırlanıyorlardı. Ve tüm bunlardan sonra maça gitmek için yola çıkılıyor. Daha yoldayken bile herkes o kadar coşkuluydu ki. Sahaya gittiğimizde bizi daha öncesinde sahaya gitmiş olan arkadaşlarımız karşıladı. Maçta oynayacak olanlar yerlerini alırken, seyirci olacak arkadaşlarımızla birlikte hangi takımın taraftarı olduğumuzu belirleyerek tezahürat yapmaya başladık. Maç o kadar güzel geçti ki orada da coşkumuzu ve beraberliğimizi çok güzel bir şekilde ortaya koyduk. Maçı “futbol bahane, dostluk şahane” sözleriyle bitirdik. Daha sonra birkaç arkadaş alış veriş yapmak üzere erkenden derneğe gitti. Derneğe gittiğimizde herkes yorgundu, fakat hâlâ çok coşkuluydu. Bazı arkadaşlar yemek hazırlarken, geriye kalanlarla birlikte zevkli bir oyun olan “kabak oyununu” oynadık. Yananlara verdiğimiz cezalarla olsun, oyun içinde “o kabak olmaz bu olur” atışmalarıyla olsun çok güzel bir oyun oynadık. Sonra yemek ekibinin bizler için hazırladığı sandviçleri yedik. Sandviçleri yedikten sonra şiir-müzik dinletimiz başladı. Şiir okuyan arkadaşlar çok içten ve coşkulu okudular. Marşlarımızı da çok gür ve coşkulu bir biçimde okuduk. Herkes o kadar coşkuluydu ki gerçekten çok güzel görüntüler oluştu. Bir ara çok büyük bir çember yaptık, herkesi içine alan bir çember. Her ne kadar yorgun olursak olalım yine de halay çekmekten geri durmadık.
Bugün UİD-DER’le dopdolu harika bir gün geçirdik. Biz şanslıyız, çünkü UİD-DER’le tanıştık. Fakat bu şansı elde edemeyen kişiler de var. Bizim görevimiz fabrikalarda, atölyelerde, okullarda diğer insanları buraya getirmeye çalışmaktır. Çünkü birleşen işçiler yenilmezler. Bizim de bu mücadeleyi o güzel günlere kadar sürdürebilmemiz için birleşmemiz gerekli. Şu an içinde bulunduğumuz kriz buna daha çok olanak sağlıyor. Çünkü artık işçiler böylesi bir hayatın yaşamak olmadığını, bizim daha güzel, daha iyi koşullarda yaşamamız gerektiğini anlamış durumdalar. Dünyanın dört bir yanında grevler, direnişler yükseliyor. Uyuyan dev uyanıyor.
Örgütlüysek Her Şeyiz, Örgütsüzsek Hiçbir Şey!
Birleşen İşçiler Yenilmezler!
Krizin Faturası Patronlara!
UİD-DER’de Anlamlı Bir Gün Daha
Bu mu Bize Kader Diye Biçtikleri Yaşam?
- UİD-DER Mersin’de 1 Mayıs Etkinliği Düzenledi
- UİD-DER’de “Sermayenin ve İktidarın Saldırılarına Karşı 1 Mayıs Ruhuyla Mücadeleye!” Etkinlikleri
- UİD-DER’de Bir Kez Daha 8 Mart Coşkusu
- UİD-DER’de 8 Mart Etkinlikleri: Geçmişten Geleceğe Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!
- “Ben Rosa Luxemburg” Oyunu İşçilerle Buluştu
- UİD-DER’in Coşkulu 1 Mayıs Etkinlikleri Devam Ediyor
- UİD-DER’den Coşkulu Etkinlik: 1 Mayıs’ta ve 14 Mayıs’ta Değişim İrademizi Gösterelim!
- Rosa Luxemburg: İnsanlığın Büyük Davasına Adanmış Bir Ömür, Yaşam Dolu Cesur Bir Yürek!
- Bu Heyecan Farklı Bir Heyecan
- Heyecan ve Duygu Dolu Bir Film Şeridiydi
- İşçi Sınıfının Aktarma Kayışı UİD-DER’e Teşekkürler
- Gerçeğin Işığını Taşıyanlara Selam Olsun!
- Ekim’in İzinde: Yeni Bir Dünyaya Mecburuz
- The Strike/Grev Resmi Bana Üniversitedeki Eğitim Seviyesini Hatırlattı
- Geçmişe ve Bugüne UİD-DER’le Bakmak
- 50. Yılında Geleneğimiz UİD-DER İle Sürüyor!
- “Şiirlerle Fotoğraflarla İşçi Sınıfının Tarihini Bizlere Aktaran UİD-DER’e Teşekkür Ederim”
- Tarih Bizim Rehberimizdir
- Sınıf Penceresinden Gerçekleri Öğreniyoruz
- İşçi Sınıfının Çocukları UİD-DER’le Daha Mutlu!
Son Eklenenler
- Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz.
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...