Buradasınız
UİD-DER’de 8 Mart Etkinlikleri: Geçmişten Geleceğe Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Tüm dünyada işçi ve emekçilerin kapitalizmin yarattığı sorunlarla boğuştuğu, emperyalist savaşın yayıldığı ve insanlığa büyük acılar yaşattığı bir dönemden geçiyoruz. İşçi ve emekçilerin örgütsüzlük ve umutsuzluk sarmalından çıkması, birlik ve dayanışmayla güçlenmesi için çalışan UİD-DER, bu amaca uygun biçimde işçi sınıfının uluslararası mücadelesinin tarihsel sembollerinden biri olan 8 Mart’ı iki haftaya yayılan etkinliklerle kutluyor. UİD-DER, “Geçmişten Geleceğe Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” şiarıyla düzenlediği etkinliklerle 8 Mart’ın tarihsel anlamını emekçi kadınlara, işçilere taşıyor, 8 Mart coşkusunu, umudu büyütüyor. UİD-DER’in temsilciliklerinde, çeşitli sendika şubelerinde, kültür merkezlerinde gerçekleştirdiği coşkulu 8 Mart etkinliklerinde metal, petrokimya, sağlık, eğitim, tekstil, taşımacılık gibi çeşitli sektörlerden kadın ve erkek işçiler ve aileleri, işçi sınıfının gençleri, çeşitli sendikalardan yöneticiler ve temsilciler, direnişçi işçiler bir araya geliyor.
İstanbul
İstanbul Anadolu yakasındaki 8 Mart etkinliği, 10 Martta Kartal Belediyesi Soğanlık Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Etkinliğe TÜMTİS, Sine-Sen, SES, Birleşik Metal-İş, Petrol-İş, Birlik ve Dayanışma Sendikası gibi sendikalardan yöneticiler ve işyeri temsilcileri ile İstanbul Tabip Odasından temsilciler ve çeşitli sektörlerden Bursalı işçiler katıldı. Bursa’da Öz İplik-İş Sendikasına üye olan ve işten atıldıkları için direnişlerini 27 gündür sürdüren Durak Tekstil işçileri de etkinlikte yerlerini aldı. Direnişçi işçiler “Yaşasın Sınıf Dayanışması” sloganlarıyla selamlandı.
Sermaye sınıfının ve egemenlerin 8 Mart’ın özünü unutturmak, işçi sınıfını ayrıştırıp birbirine düşürmek, kadın işçileri erkek işçi kardeşleriyle karşı karşıya getirmek istediğinin dile getirildiği etkinlikte “8 Mart kadınıyla erkeğiyle işçi sınıfımızın mücadelesinin ürünüdür. Bizleri ezen, sömüren patronlar sınıfının kadınlarının değil, kadınıyla erkeğiyle işçi sınıfının günüdür” vurgusu yapıldı. Emekçi kadınların yoksulluğa, uzun saatler çalışmaya, şiddete, baskıya boyun eğmesinin istendiği, taleplerinin yok sayıldığı belirtildi. Okullarda açlıktan bayılan çocuklar varken tüm okullarda çocuklara bir öğün ücretsiz yemek verilmesi talebinin karşılanmadığı, kadına şiddet uygulayanların cezasız bırakıldığı belirtildi. 6 Şubat depremlerinde, Erzincan İliç madeninde, Ukrayna’dan Gazze’ye emperyalist savaşta evlatlarını kaybeden anaların acılarının görmezden gelindiği hatırlatıldı. Bütün bu sorunlara ve acılara son vermek, özlemini duyduğumuz dünyayı kurmak için işçi sınıfının birliğini büyütme çağrısı yapılırken şu ifadelere yer verildi: “Emekçi kadın kardeşlerimiz, bizler çocuklarımızı doğurup büyütenleriz. Umutları da büyütecek olan biziz. Çünkü kendimiz ve çocuklarımız için daha güzel bir yaşam düşleyen biziz. Düşlerimizi gerçek kılmanın yolu bize biçilen rolleri, pasif olmayı, sinmeyi, baskılara boyun eğmeyi reddetmektir. Doğum izni, kreş, eşit işe eşit ücret, 8 saatlik işgünü için mücadele eden, bu hakları söke söke alan, devrimlerin önünü açan emekçi kadınların izinden gitmektir. Evlatlarımızı bu bilinçle, kardeşliğin, barışın, özgürlüğün hâkim olduğu bir dünya için mücadele azmiyle büyütmektir.” Kapitalist sistemin efendilerinin kendi çıkarları uğruna Ukrayna’dan Gazze’ye dünyayı ateşe verdiği bir dönemde hangi ulustan olursa olsun işçi sınıfının çıkarının barış olduğunun vurgulandığı etkinlikte “Kadın erkek, Amerikalı Rus, Türk Kürt, Müslüman Yahudi… Dünyanın tüm işçi ve emekçileri olarak birlik ve dayanışmamızı kurduğumuzda gelir barış. Emekçileri kışkırtıp birbirine düşüren, zalim çarkı bozuk düzenlerini böyle koruyan egemenlere karşı tek yumruk olursak gelir barış” denildi.
Program boyunca UİD-DER Müzik Topluluğu UMUT ve kadın korosu emekçi kadınların mücadele ezgilerini seslendirdi. UİD-DER’li kadın ve erkek işçiler okudukları mücadele şiirleriyle 8 Mart ruhunu sahneye taşıdılar. Etkinlikte UMUT’lu çocuklar da Nâzım Amca Demiş ki şarkısıyla ve hayallerini yansıtan minik dövizleriyle sahne aldılar.
Coşkunun, birlik ve dayanışma ruhunun açığa çıktığı etkinlikte şu anlamlı çağrı yapıldı: “Bizler barış ve özgürlüğün dünyasını kuruncaya dek sabırla, azimle, inançla mücadele etmeye devam edeceğiz. Tüm emekçi kadın kardeşlerimizi, işçi kardeşlerimizi bu haklı ve onurlu mücadeleye güç vermeye çağırıyoruz.” Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek şiiri ve Ey Özgürlük şarkısıyla son bulan program salondaki işçilerce ayakta alkışlandı.
Ankara
UİD-DER Ankara Temsilciliğinin 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliği 10 Mart Pazar günü Tüm Bel-Sen Genel Merkezinde gerçekleştirildi. Etkinliğe tekstil, metal, sağlık, eğitim, inşaat, hizmet ve pek çok işkolundan işçiler, emekçi kadınlar, emekliler, gençler katıldı. Bilecik ve Kütahya’dan da işçi aileleri etkinlikte yerini aldı.
Etkinlikte UİD-DER Müzik Topluluğu UMUT’un söylediği şarkılar, UİD-DER’li işçilerin okuduğu şiirler acı, öfke, umut gibi pek çok duyguyu bir arada yaşattı. Kadın erkek işçilerin birlikte mücadele etmesi gerektiğine ilişkin vurgular coşkuyla karşılandı. İşçi çocuklarının söylediği “Nazım Amca Demiş ki” şarkısı ise salondaki coşkuyu doruğa taşıdı. Emekçi kadınlar yaşadıklarına, hissettiklerine, özlemlerine tercüman olan etkinlikte şarkılara coşkuyla katıldılar. Türkiye’de ve dünyada emekçi kadınların büyüyen mücadelesini gösteren videoyla umutlarını da büyüttüler.
Program sonrasında yapılan sohbetlerde, emekçi kadınlar ve çeşitli işyerlerinden işçiler, işçilerin hazırladığı böyle bir etkinliğe katılmış olmaktan dolayı memnuniyetlerini ve beğenilerini dile getirdiler. Dünyadaki her şeyi üreten işçilerin kendi birlikleri, özgürlük ve eşitlik mücadeleleri için de çok başarılı işler yapabileceklerini gördüklerini ifade ettiler. Daha sık bir araya gelmek, daha çok işçiye ulaşmak, örgütlü mücadelemizi büyütmek gerektiği üzerinde durulan sohbetlerin ardından etkinlik yinelenen mücadele çağrısıyla son buldu.
- UİD-DER Mersin’de 1 Mayıs Etkinliği Düzenledi
- UİD-DER’de “Sermayenin ve İktidarın Saldırılarına Karşı 1 Mayıs Ruhuyla Mücadeleye!” Etkinlikleri
- UİD-DER’de Bir Kez Daha 8 Mart Coşkusu
- UİD-DER’de 8 Mart Etkinlikleri: Geçmişten Geleceğe Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!
- “Ben Rosa Luxemburg” Oyunu İşçilerle Buluştu
- UİD-DER’in Coşkulu 1 Mayıs Etkinlikleri Devam Ediyor
- UİD-DER’den Coşkulu Etkinlik: 1 Mayıs’ta ve 14 Mayıs’ta Değişim İrademizi Gösterelim!
- Rosa Luxemburg: İnsanlığın Büyük Davasına Adanmış Bir Ömür, Yaşam Dolu Cesur Bir Yürek!
- Bu Heyecan Farklı Bir Heyecan
- Heyecan ve Duygu Dolu Bir Film Şeridiydi
- İşçi Sınıfının Aktarma Kayışı UİD-DER’e Teşekkürler
- Gerçeğin Işığını Taşıyanlara Selam Olsun!
- Ekim’in İzinde: Yeni Bir Dünyaya Mecburuz
- The Strike/Grev Resmi Bana Üniversitedeki Eğitim Seviyesini Hatırlattı
- Geçmişe ve Bugüne UİD-DER’le Bakmak
- 50. Yılında Geleneğimiz UİD-DER İle Sürüyor!
- “Şiirlerle Fotoğraflarla İşçi Sınıfının Tarihini Bizlere Aktaran UİD-DER’e Teşekkür Ederim”
- Tarih Bizim Rehberimizdir
- Sınıf Penceresinden Gerçekleri Öğreniyoruz
- İşçi Sınıfının Çocukları UİD-DER’le Daha Mutlu!
- Nurten Abladan Bugünün Emekçi Kadınlarına
- “Kendimiz İçin Yürüdük…”
- Direnç Çiçekleri İşçi Sınıfının Bağrında Filizlenir
- Anne Karnında Başlayan Eşitsizlik
- Clara Zetkin ve Ölümsüz Mirası
- Değişen Dünyam ve Dünyayı Değiştirme İsteğim
- Acımız Öfkeye, Öfkemiz Mücadeleye Dönüşsün!
- Emekçi Kadın Mücadeleyle Güzelleşir
- Emekçi Kadınlar Haydi 1 Mayıs’a!
- Yaşıyoruz Sanıyoruz
- Her İşyerine, Her Mahalleye Kreş İstiyoruz!
- UİD-DER’de Bir Kez Daha 8 Mart Coşkusu
- Dünden Bugüne Barış ve Adalet Özlemimiz İçin
- Mücadelenin Adıdır Kadın
- Ekmeğe Zam Yapılırsa
- UİD-DER’de 8 Mart Etkinlikleri: Geçmişten Geleceğe Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!
- Mücadelemizin Sembolü 8 Mart
- Emekçi Kadınlarız, 8 Mart Ruhuyla Birleşiyoruz!
- Bir Ana ile Tanışmak…
- Emekçi Kadınlar Savaşı Durdurmak İstiyor Ama Nasıl!
Son Eklenenler
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...
- 28 Temmuz 1914’te dünyanın o güne kadar gördüğü en kanlı savaş başladı. Tam dört yıl süren ve 20 milyon insanın ölümüne, milyonlarcasının yaralanmasına ve sakatlanmasına, kentlerin yakılıp yıkılmasına yol açan bu savaş tarihe Birinci Dünya Savaşı...
- İspanya’da bir duvarda şöyle yazıyor: “El que nos roba es de aqui y rico no inmigrante y pobre.” Yani “Bizi soyanlar göçmen ve yoksul değil, buralı ve zengin.” Bu kısacık bir duvar yazısı içinde bulunduğumuz durumu çok çarpıcı bir şekilde anlatıyor...