Buradasınız
Sağlık Emekçileri Zamlara, Düşük Ücretlere ve Hak Gasplarına Karşı Eylem Yaptı
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Hayat pahalılığı, vergi zamları, düşük ücretler ve hak gaspları milyonlarca emekçi için giderek daha büyük bir sorun haline geliyor. Türkiye’nin çeşitli illerinde farklı sektörlerden işçilerin, kamu emekçilerinin, emeklilerin tepkisi de eylemleri de artıyor. 19 Temmuz günü Bursa’da sağlık meslek örgütleri ve sendikalar, İstanbul’da Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İstanbul Aksaray Şubesi üyesi sağlık emekçileri, Antep’te Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesinde çalışan Sağlık-İş üyesi işçiler eylem yaptılar.
Bursa’da sağlık emekçileri: “Ekonomik krizin sorumlusu biz değiliz, hesabını da biz ödemeyeceğiz”
Bursa’da sağlık meslek örgütleri ve sendikalar Bursa İl Sağlık Müdürlüğü önünde 19 Temmuzda eylem yaptılar. Eyleme Bursa Tabip Odası, Bursa Aile Hekimliği Derneği, Bursa Aile Sağlığı Elemanları Derneği, Hekimler Birliği Sendikası, SES Bursa Şubesi, Genel Sağlık İş Sendikası, Hekim Sen ve Birinci Basamak Sağlık Çalışanları Birlik ve Dayanışma Sendikası üyeleri katıldı. Eylemde yetersiz ve eşit olmayan ücret artışları ve kamu çalışanlarına verilen seyyanen zammın Aile Sağlığı Merkezi (ASM) çalışanlarına verilmemesine tepki gösterildi.
Eylemde konuşan Bursa Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Abdullah Karadağ ücretlerdeki eşitsizliğe ve belirsizliğe değindi. Karadağ şunları söyledi: “Başından beri, tek kalem ve insanca yaşam sürdürebileceğimiz maaş talebimiz oldu. Ancak bugün gelinen noktada görüyoruz ki daha hesaplamaların nasıl yapılacağı bile tam belli değil. Temel maaş, nüfus başı ödeme, teşvik, pozitif performans, negatif performans, ceza puanı sonucu yapılan kesintiler gibi birçok kalem neticesinde neredeyse hiçbirimiz, hak ediş tutarımızı net olarak bilemiyoruz.”
Karadağ konuşmasında kamu emekçilerine verilen 8077 liranın tüm emekçilere ödenmediği gibi emekliliğe de yansımayacağını söyledi. ASM emekçilerine kira, personel, elektrik, su, doğalgaz vb. giderler için verilen cari ödemelere yüzde 17 zam verildiğini söyleyen Karadağ, yapılan artışın giderleri karşılamaya yetmediğini belirtti. Yetersiz artışın ivedilikle düzeltilerek makul seviyelere getirilmesini talep etti. Eylemde sağlık emekçilerinin ekonomik krizin sorumlusu olmadığı, bedelini de ödemeyi kabul etmedikleri vurgusu yapıldı.
SES: “Sağlık Emekçileri Sesleniyor! Zamlar Geri Alınsın!”
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İstanbul Aksaray Şubesi üyesi sağlık emekçileri de 19 Temmuzda İstanbul Tıp Fakültesi Cerrahpaşa Hastanesinde eylem yaptı. Sağlık emekçileri temel geçim araçlarına gelen zamlara ve kamu emekçisine verilen 8077 lira seyyanen zammın emekliliğe yansımayacak olmasına tepki gösterdiler.
Eylemde “Sağlık Emekçileri SESleniyor! Zamlar Geri Alınsın, Yoksulluk Sınırı Üstünde Emekliliğe Yansıyan Tek Kalem Maaş İstiyoruz” yazılı pankart açan sağlık emekçileri adına SES İşyeri Temsilcisi Aydın Erol açıklama yaptı. Erol, iktidarın patronları el üstünde tuttuğunu söyleyerek, iktidarın ÖTV ve KDV zamlarıyla işçi ve emekçiden alıp patronlara aktardığına, halinden memnun olan iktidar yandaşı memur ve işçi sendikalarının da bu duruma ses çıkarmadığına değindi. Erol, kamu emekçisine yapılan seyyanen zammın sağlık emekçisi için ne anlama geldiğini şu sözlerle açıkladı: “Temel maaşı asgari ücretin biraz üzerinde olan sağlık emekçisi emekliliğe yansıyacak tek kalem maaş talep etmesine rağmen, maaşıyla birlikte emekliliğe yansımayan sabit ek ödeme, taban ek ödeme, teşvik ödemesi yetmezmiş gibi şimdi de seyyanen zam yapıldı. Bu dört kalem ödeme hiçbir şekilde emekliliğe yansımıyor, emekli ikramiyesi hesaplamasında değerlendirmeye alınmıyor, izin ya da rapor kullanıldığında teşvik ve taban ek ödeme kesiliyor. Seyyanen zam yüzdelik maaş artışlarında değerlendirmeye alınmıyor. Sağılık emekçisinin çalışırken aldığı maaşın yarısı emekli olduğunda kesiliyor.”
Erol sağlık emekçilerinin taleplerini şu şekilde sıraladı:
- Emekliliğimize de yansıyacak temel ücret ile ekonomik ve özlük haklarımız iyileştirilsin, performans, ek ödeme-teşvik, seyyanen zam değil, yoksulluk sınırı üzerinde, emekliliğe yansıyan temel ücret verilsin
- Liyakatsiz atamalara, mobbinge, baskılara son verilsin
- Sağlık hizmeti için ödediğimiz vergiler, katkı katılım payları ve ilave ücretler kaldırılsın
- Sağlık hizmetleri ağır ve tehlikeli işler kapsamında, fiili hizmet süresi (yıpranma payı) yıllık 90 gün üzerinden tam olarak ödensin sağlık hizmetlerinde çalışan tüm emekçilere ayrımsız olarak uygulansın
- Sağlık meslek örgütleriyle birlikte etkin sağlıkta şiddet yasası hazırlansın ve kanunlaşsın
- Kiralar İstanbul gibi büyük şehirlerde 2-3 kat arttı, işçi ve emekçilerin maaşlarına büyükşehir tazminatı istiyoruz
- Gelir vergisi oranı %15'te sabitlensin
- Giyim yardımı piyasa koşullarına göre güncellensin
- Ücretsiz 24 saat açık kreş
- Gece çalışma iki katı mesai sayılsın, nöbet ücretleri arttırılsın
Gaziantep Üniversitesi’nde Sağlık-İş üyesi işçiler iş bırakma eylemi yaptı
Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesinde çalışan Sağlık-İş üyesi taşerondan kadroya geçen işçiler, geriye dönük mesai alacakları, santral çalışanlarının ve teknik iş yapanların risk primlerinin ödenmesi için 19 Temmuzda 2 saatlik iş bırakma eylemi yaptılar. Hastane poliklinik girişi önünde basın açıklaması yapan işçiler adına konuşan Sağlık-İş Sendikası Gaziantep Şube Başkanı Asef Bozkuş Rektörlüğe karşı açtıkları davayı kazanmış olmalarına rağmen alacaklarının ödemesinin yapılmadığını, işçinin en sona atıldığını söyledi.
Hastane bahçesinde alkışlarla yürüyüş yapan işçiler “Birleşe Birleşe Kazanacağız”, “İşçiyiz, Haklıyız Kazanacağız”, “Direne Direne Kazanacağız”, “Yönetim İstifa” sloganlarını attılar. Haklarını aradıkları için tutanak baskısına maruz kaldıklarını söyleyen işçiler, baskılara boyun eğmeyeceklerini, haklarını alana kadar mücadele edeceklerini, her sabah eylem yapacaklarını duyurdular.
- Tatili Bile Çok Görüyorlar Bize
- Dönme Dolap Gibiyiz
- Medyanın Gösterdikleri mi, Yaşadığımız Gerçekler mi?
- Duymadıysan Öğren, Unuttuysan Hatırla!
- Telefona Yansıyan Çaresizlik: Asıl Çözüm Nerede?
- Eğitimde Kemer Sıkılamaz
- İsraftan Tasarruf Edilir, Sağlıktan Değil!
- Patronlar Gençliğimize Göz Dikmiş Durumda
- Sınıf Sendikacısı Olmak
- Değişen Dünyam ve Dünyayı Değiştirme İsteğim
- Özel Okul Patronlarının Yalanlarına Cevabımızdır
- Metal ve Petrokimya Fabrikalarında Filistin Halkıyla Dayanışma Eylemleri
- Dağınıklığı Ancak Birleşik Mücadelemiz Aşabilir!
- Patronun Sözüne Güven Olur mu?
- Asgari Ücret, Emekli Maaşı ve Yalanlar
- Örgütlü Ol, Sendikana Sahip Çık
- Çamur At İzi Kalsın, Çalıştır İşten At Hakkı Kalsın!
- Her Fabrikada Ortak Sorunlarımıza Çözüm: Örgütlen!
- “Yanıyorsun Fuat Abi”
- Kredi Kartları Taksitlerinden Kurtuluyoruz!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...