Buradasınız
Yaşasın 8 Mart!
Bostancı’dan UİD-DER’li işçiler
8 Mart Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Bostancı UİD-DER’de düzenlediğimiz etkinliğe, grev ve direnişlerden de gelen çok sayıda işçi arkadaşımız katıldı. Hazırlanan programı ilgi ile izleyen arkadaşlarımız Sınıf Kürsüsü’nde söz alıp yaşadıkları sorunlar hakkında konuştular.
8 Mart’ın emekçi kadınların sömürüye ve eşitsizliğe karşı mücadele günü olduğunu vurgulayan arkadaşlarımız, tek çözüm yolunun ortak mücadele olduğunu vurguladılar. Söz alan kadın ve erkek işçiler, UİD-DER’de örgütlenmenin ve mücadele etmenin kendilerinde yarattığı dönüşümü anlattılar. Erkek egemen kültürün sömürülü toplumların kültürü olduğunu vurgulayan işçi arkadaşlarımız, bunun tek panzehirinin uluslararası işçi mücadelesinin ortaya çıkardığı mücadele kültürü olduğunu söylediler.
Diktaş İplik fabrikasından etkinliğimize katılan ve işten atılan bir kadın işçi arkadaşımız, yaptığı konuşmada, krizle birlikte yüzlerce işçinin işten atıldığını söyledi. Çoğunluğunu kadın işçilerin oluşturduğu fabrikada, 900 kişinin örgütsüzlüğün bedelini çok ağır ödediğini belirtti. Sendikalı olmalarına rağmen sendika bürokratlarının kıllarını kıpırdatmadıklarını söyleyen işçi arkadaşımız, 8 Mart gününü yaratan kadınların yeniden örgütlü mücadele içinde olurlarsa, haklarını ve işçi arkadaşlarını koruyacaklarını dile getirdi.
Aralık ayından bu yana direnişte olan Sinter işçileri de 8 Mart etkinliğimize katıldılar. İşçiler adına söz alan bir Sinter direnişçisi, yaşadıkları sendikalaşma mücadelesinden bahsetti. İşçi arkadaşımız kışa rağmen direnişin kendilerini ısıttığını söyledi. Sinter işçisi, UİD-DER’de yapılan etkinliklerin anlamlı ve önemli olduğunu ifade ederek, tüm kadınların mücadele gününü kutladı.
Etkinliğe katılan bir ATV-Sabah işçisi de toplumu bilgilendirmesi gereken basın çalışanlarının sendika ve örgütlenme kelimelerinden dahi korkuya kapıldıklarını aktararak, onur mücadelesi için grevi sonuna kadar yürüteceklerini söyledi. Sendikalaşma mücadelesi ve grevleri hakkında bilgi veren grevci işçi, plazalarda çalışan işçilerin hiçbir güvencelerinin olmadığını, tek doğru yerin mücadele olduğunu ifade etti.
Eğitim, sağlık, metal gibi sektörlerde çalışan kadın işçilerin ve 1 Mayıs Mahallesinde oturan bir annenin yaptığı konuşmalarda da 8 Mart’ın ve kadınların örgütlenme içindeki öneminden bahsedildi. Televizyon programlarında “Dünya Kadınlar Günü” denerek egemen sınıfın kadınlarının yaşamlarından dem vurulduğu söylenerek, bugün asıl konuşması gerekenlerin emekçi kadınlar olduğu vurgulandı. Etkinliğimiz sloganlarımız ve hep birlikte okuduğumuz Enternasyonal marşı ile sona erdi.
Vodafone’da İşçi Kıyımı
Kadıköy’de Kadın İşçi Şenliği
Son Eklenenler
- Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ve emekli örgütlerinin çağrısıyla 16 Temmuzda Ankara, İstanbul, Eskişehir, Antalya, Bursa, Diyarbakır gibi büyükşehirler başta olmak üzere pek çok kentte eylemler yapıldı.
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...