Buradasınız
İşten Atmalar Yasaklansın!
Gebze’den bir tersane işçisi
Yaşanılan ekonomik krizin faturasını biz işçiler ödemeye devam ediyoruz. Patronların düzeni kapitalizmin yarattığı krizin acı reçetesi, işçilerin yaşamlarını sefalet düzeyine doğru çekiyor. Kriz gerekçe gösterilerek keyfi bir şekilde işten çıkarmalar devam ediyor. Fakat ne yazık ki, bizlerin mücadele örgütleri olan sendikalar, başlarına çöreklenen bürokratlar yüzünden bu saldırılara anlamlı bir mücadeleyle karşılık veremiyorlar. Söz konusu faşist gangster sendika Türk Metal olunca, bıraktık mücadeleyi, işten çıkarmalar bizzat sendikacılar eliyle yapılıyor. Bunun son örneği, Gebze’de bulunan Arçelik ve Akplast fabrikaları.
Türkiye’nin en büyük tekellerinden olan Koç grubuna bağlı Arçelik fabrikasında, Mart ayında yaklaşık 70 işçi işten çıkartıldı, bir o kadar işçi de yine bu gruba bağlı Arçelik-Lg fabrikasına gönderildi. Hemen hemen her dönem yapılan bu uygulamayla, işsizlik bir kırbaç gibi kullanılarak içeride çalışanların seslerinin çıkmaması isteniyor. Bu fabrikalara genellikle 3 aylık periyotlarla işçi alınmakta. Birçok fabrikanın uyguladığı bu yöntemle, ucuza çalıştırılan işçilerin sırtından muazzam kârlar elde edilmekte. İşçiler ise iş güvencelerinin olmadığını bilerek çalışmak zorunda kalmaktalar. Çünkü işsizlik kırbacı enselerinden hiç eksik olmuyor.
Bir diğer örnekse Akplast fabrikasında yaşananlardır. Burada da Türk Metal sendikası vardır. Ayrıca aynı patronun Akın Metal adında bir başka fabrikası da bulunuyor. Bu fabrikada da Türk Metal yetkili. Ortalama 700 işçinin çalıştığı fabrikada, hemen her zam dönemi öncesinde işten çıkartmalar yaşanmakta. Zam vermemek için yapılan bu işten çıkartmalar sonrasında yeni işçi alımları başlıyor. Böylelikle yapılan zammı her işçi alamıyor. Yeni işçilere asgari ücretle işbaşı yaptırılıyor. Mart ayında da yaklaşık 60 işçi işten atıldı. Burada çalışan 12 senelik bir işçi, bu sayının 160’ı bulabileceğini söylüyor. Hemen her dönem uygulanan bu politika, bizzat sendikayla birlikte karara bağlanıyormuş. İçeride tepkilerin çok cılız olduğunu söyleyen işçi arkadaşımız, karşı çıkanların diğer fabrikaya sürüldüğünü belirtiyor. Kıdemi fazla işçilerin kendiliklerinden istifa etsinler diye daha ağır çalışma koşullarının olduğu Akın Metal fabrikasına gönderildiğini söyleyen işçi arkadaşımız, işçilerin tazminatlarını kaybetmemek için bu yapılanlara razı olduklarını belirtti. Sendikaya yapılan şikâyetlere, temsilcilerin cevabı şu yönde oluyor: “Kanun patrona böyle bir hak veriyor. Başka fabrikaya da gönderir, işten de çıkartır. Sonuçta işten çıkardıklarının tazminatlarını ödüyor, bizim yapacağımız bir şey yok.”
Evet dostlar, patronların bu kadar pervasızca saldırılarını sürdürmesinin tek nedeni biz işçilerin örgütsüz ve dağınık olmasıdır. Şunu da belirtmekte yarar var, bu işyerlerinde yaşananlar diğer işyerlerinde de yaşanmaktadır. Oralarda da sendikalar üzerlerine düşen görevleri yapmıyorlar ve patronlarla kol kola çalışıyorlar. İşçi sınıfının örgütsüz olduğu her yerde bu tarz saldırıların yapılması oldukça kolaydır. Yapılması gereken tek bir şey var aslında, o da örgütlenerek mücadeleye girişmektir. Bunu yapmadığımız sürece, sırtımızdaki işsizlik ve açlık kırbacı sürekli şaklayacak ve sefalet koşullarında ömrümüzü tüketmeye devam edeceğiz. Yaşanılabilir bir dünya ve mutlu bir gelecek için mücadele saflarına!
- Patronların Hak Arayan İşçiye Tahammülü Yok
- Xiaomi Salcomp’ta İşten Atmalar Protesto Edildi
- Hacettepe Üniversitesi’nde İşten Atma Saldırısı
- Ezberler ve Gerçekler: “İş Çok, İş Beğenen Yok!”
- Cumhuriyet Gazetesinde Sendikalı İşçi Kıyımı
- Esenyurt’ta A101 İşçisi Kod 46 ile İşten Atıldı
- 65 İşçiyi Daha İşten Çıkardılar
- Ekmekçioğulları Metal’de İşten Atma Saldırısı
- Özer Elektrik’te İşten Atmalar Protesto Edildi
- İşten Çıkarma Yasağı İşten Çıkarmayı Engelliyor mu?
- Akwel’de İşten Atmalara Karşı İş Durdurma Eylemi
- TPI Kompozıt’te İşten Atma Saldırısı
- VIP Tekstil’de İşten Atmalar Protesto Edildi
- DERİTEKS, Üyelerinin İşten Atılmasını Protesto Etti
Son Eklenenler
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...