Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
Buradasınız
Brillant’ta Ücretlerimizi Çok Geç Alıyoruz
Beylikdüzü’den bir tekstil işçisi
Selam UİD-DER ve onun değerli üyeleri yani işçi kardeşlerim. Ben Beylikdüzü’de faaliyet gösteren Brillant fabrikasında çalışan binlerce işçiden sadece biriyim. Patronumuz bizim ücretlerimizi hem geç veriyor hem de üzerinden faiz kazanıyor. Biz işçiler ise sadece ücretimizin yatacağı günü bekliyoruz. Ha bugün ha yarın derken ücretler hep geç yatıyor. Biz kuzu kuzu bekledikçe onlar daha da geciktiriyor. Birçoğumuz çok mağdur durumdayız. Kimseden ses seda çıkmıyor, çünkü işsizlik korkusu herkesi sarmış durumda.
Fabrikada çalışma koşulları da oldukça kötü. Hele lavabo ve tuvaletler! Bizim fabrikada sigara içme bölümü olmadığından işçiler sigaralarını lavabolarda içiyor. Tabii benim gibi sigara içmeyen onlarca işçi kardeşimiz var. İşyerimiz 8 saat vardiyalı çalışıyor. 8 saatin içinde de oldukça tempolu çalışıyoruz. O tempoda insan 10-15 dakika da olsa dinlenme ihtiyacı duyuyor. Ve bu ihtiyacı karşılamak için de mecburen lavaboları kullanıyoruz. Ama sigara içen o kadar işçi var ki, içmeyen kardeşlerimiz de bundan etkileniyor. Her yer izmarit dolu. Bir de geçen gün postabaşı toplantı yaptı bizimle. Neymiş, geçen gün müdür gelmiş, yok sallana sallana iş yapan varmış, yok konuşan varmış... Utanmasalar ağzımızı bağlayacaklar. Ama kimse sesini çıkartamadı. Tabii postabaşı koz olarak yine işsizliği önümüze koydu. Kimse sesini çıkaramadı.
Biz işçiler örgütsüz olmanın acısını çekiyoruz. Mart ayı bitti ama hâlâ Ocak ayına ait fazla mesai ödemeleri yapılmadı ve biz halen bu fabrikanın düzelmesini bekliyoruz. Ama unutmayın ki, örgütlüysek her şeyiz örgütsüzsek hiç bir şey!
İşten Atmalar Yasaklansın!
- Adres Doğru mu?
- Emekliler “AÇIZ” Diyor, Onları Kim Duyuyor?
- Geleceğimizi Kurmak İçin Birliğimizi Büyütelim
- “Asıl Haber Biziz Be Abla”
- Sağlık Çalışanlarına Sağlıksız Yemekler
- Sorunlar Mücadeleyle Çözülür
- İşyerinde “Paralı Eğitim!”
- Onların İnsafına Bırakmayalım!
- “Sana Ceza Veriyorum Tayfun!”
- Emekli Maaşı Ne Zaman Ödenecek?
- “Çalışanlarımıza Rapor Vermeyin!”
- “Kırtasiye Ürünleri İkinci Ele Düştü”
- Örgütlü Olmak ve Toplu İş Sözleşmeleri
- Alo 170: Yanlış Numara Çevirdiniz!
- Turgut Özal, Gökova Santrali ve Sonrası
- TÜİK Kimin Hizmetinde?
- Emekliler Sendika Kuramazmış!
- Sorumluluk Almadan Kazanım Elde Edemeyiz
- Topluma Fildişi Kulelerden Bakmak
- Mücadele Edenler Mutlaka Kazanır!
Son Eklenenler
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...