Buradasınız
O Güzel Günleri Hep Birlikte Yaşayabilmek İçin
Esenler’den bir ilkokul öğrencisi
16 Ağustos Pazar günü UİD-DER Esenler Temsilciliği olarak denize gittik. Halkalı Kâğıt Fabrikasından gelen grevci işçiler de bizimle beraberdi. Her zamanki gibi arabada giderken şarkılar, türküler söyledik, eğlendik. Arabadan indikten sonra yemek yiyeceğimiz kilimleri serdik. Kahvaltı ekibi kahvaltıyı hazırlamaya koyuldu. Herkes bir işin ucundan tutuyordu. Kimisi kilimleri seriyor, kimisi voleybol filesinin kurulmasına yardım ediyordu. Hep beraber kahvaltımızı yaptıktan sonra denize girdik. Deniz çok tuzlu ve dalgalıydı. Denizin tuzlu ve dalgalı olması bizim eğlenmemize engel olamadı. Suda top kapmaca oynadık. Deve güreşleri yaptık. Yani çok eğlendik. Denizden çıktıktan sonra oturduk, sohbet ettik, güneşlendik. Öğle yemeğimizi yedik. Daha sonra grevci işçilerle grevleri hakkında sohbet ettik.
Ardından tekrar denize girdik. O kadar çok eğleniyorduk ki gün hiç bitmesin istiyordum. Denizde halaylar çekmeye başladık. O kadar coşkuluyduk ki tüm sahil bize bakıyordu, hatta bir süre sonra aramıza katılan başkaları da oldu. Hızımızı alamadık halaydan girdik, çiftetelliden çıktık. Hepimiz çok eğlendik. Denizden çıktıktan sonra çaylarımızı içtik. Daha sonra da etrafı toparlayıp temizleyerek oradan ayrıldık. Geri dönerken herkes yorgun olduğundan bazılarımız uyuduk, bazılarımız sohbet ederek geldik. Önce Halkalı Kâğıt Fabrikasındaki diğer grevci abilerimizi ziyarete gittik. Onlarla grevleri hakkında konuştuk. Sonra sloganlar attık, halaylar çektik. Çaylarımızı içtikten sonra evlerimize doğru yola çıktık. Eve gelince düşündüm de bir günümü işçi abi ve ablalarımın, arkadaşlarımın yanında geçirince ne kadar da mutlu oldum. Keşke herkes her gününü bu kadar mutlu geçirebilse. Ama o güzel günleri getirecek olan da işçi sınıfıdır. O güzel günleri hep birlikte yaşayabilmek için örgütlenmeli ve mücadele etmeliyiz.
KURTULUŞ YOK TEK BAŞINA, YA HEP BERABER YA HİÇBİRİMİZ!
ETİ Grevi Anlaşmayla Sona Erdi!
“İşte Özgür Dünya!”
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...