Buradasınız
Söğütlüçeşme’de Piknik ve Maç Organizasyonumuz
Söğütlüçeşme’den bir işçi
Söğütlüçeşme’de UİD-DER’li işçiler olarak geçen pazar günü yaptığımız piknik ve maç organizasyonuna işçi arkadaşlarımızın ailelerini de katarak anlamlı ve güzel bir gün geçirdik. Piknik süresince mangalımızı yaptık, sonrası çayla beraber çeşitli oyunlar ve ezgiler eşliğinde pikniğimizi bitirdik. Pikniğe katılan her arkadaşın beğenisi ve güzel bir gün geçirdiği gözlerinden okunuyordu.
Özellikle her arkadaşımızın bir görev alarak etkinliğe bir şeyler katması, bana biz işçilerin biraraya gelerek neleri başarabileceğini bir kez daha hatırlattı. Akşamüzeri pikniğe gelemeyen arkadaşlarımızla buluşarak Kanarya sahilindeki halı sahaya gittik. Maç çok güzel geçti. Hep beraber eğlenerek iş stresini bir günlük de olsa üzerimizden attık.
Biz işçiler birçok şeyden o kadar yoksun yaşıyoruz ki, hayatımızda sosyal yaşama dair bir şey kalmamış. Peki bunu hiç kendimize sorduk mu? Acaba nedeni nedir? Bir yanda bolluk yaşanır diğer yanda yokluk. Neden patronlar kârlarına kâr katmak için biz işçilerin hem emeğini sömürerek hem de daha fazla çalıştırarak hayatımızı çalma lüksüne sahipler? Bu sistemin bize dayatmış olduğu bu yaşamı biz işçiler hak etmiyoruz. Her alanda biz işçiler varız, üretiyoruz gece gündüz demeden.
Bu gidişata sessiz mi kalmamız gerekiyor yoksa dur mu dememiz gerekiyor? Her şey biz işçilerin elinde, örgütlüysek bizler her şeyiz ama örgütsüzsek hiçbir şeyiz.
İşe İade Davaları
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...