Buradasınız
Çapa Temizlik İşçileri ile 15-16 Haziran Direnişini Konuştuk
Çapa temizlik işçileri ile 15-16 Haziran Direnişi üzerine bir sohbet yaptık. Kadın işçiler Çapa’da Belediye-İş sendikasına üye oldukları gerekçesi ile işten atılmışlardı. Hastane bahçesinde süren direniş, zamanla mahkeme sonucunun beklenilmesine dönüştü. 15 Haziran günü Çapa işçileri ile konuşurken, işçiler, birkaç gün içinde temyiz mahkemesinin sonucunun açıklanacağını, mahkeme sonucunu merakla beklediklerini söylediler.
Çapa’da direnen bir kadın işçi, Çapa Hastanesinde temizlik bölümünde işe başladığını ve 2005-2008 yılları arasında çalıştığını belirtti. Çapa işçisi “15-16 Haziran basit bir direniş değil. Bu direnişi unutmamalıyız. Sendikalar birleşerek hareket etmeli” diyerek, 15-16 Haziran direnişinin önemi üzerinde durdu. Ardından “bu direnişi özellikle sendika başkanlarına anlatmalıyız. Çünkü sendika başkanlarının eksiklikleri var. Düşünün, biz mahkemeyi kazandık fakat sendikamızın başkanı arayıp bizimle konuşmadı, bizim direnişimizle ilgilenmedi” diyerek sendika yöneticilerini eleştirdi. Çapa işçisi 15-16 Haziran anmasına katılımın zayıflığını göstererek, “sendikalar buraya daha fazla işçi getirmeliydi. Temsilcilere izin alıp bu anmaya katmalıydılar” diyerek böylesi önemli bir günde işçi katılımın az olduğuna dikkat çekti.
Çapa işçileri ile konuşurken, işçilerin neler yapması, nelerin eksik bırakıldığı hakkında görüşlerini de sorduk: “Biz işçilerin susmaması, her zorluğun üstüne gitmesi gerekiyor.” Çapa işçisi sözlerine devamla “kim mücadele etmiyorsa onun üstüne gitmek gerekir, ister sendikacı ister işçi olsun fark etmez” diyerek, mücadelede kararlılığı dile getirdi. Bir diğer Çapa işçisi ise, ilk kez 15-16 Haziran eylemine katıldığını, bu direnişi bilmediğini belirtti.
Direnişten sonra iş aramaya başlayan bir Çapa işçisi, bir iş görüşmesi sırasındaki duygularını bizlerle paylaştı: “Konfeksiyon atölyesine işçi olarak başvuruda bulunduğumda sigorta var mı diye sordum, müdür sonra yaparız dediğinde kendi kendime, burası beni işe alırsa ne yapıp edip buraya da sendika getireceğim dedim, isterse işten atsınlar.”
Çapa temizlik işçileriyle yaptığımız kısa konuşma bir kez daha gösteriyor ki işçilerin mücadeleden başka bir seçeneği yoktur. Önümüze çıkan her türlü engel mücadele ile aşılır.
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Bursa’dan Bir Özel Okul Öğretmeniyle Söyleşi
- Malatyalı Kadın Tekstil İşçisi İle Deprem ve Kadın İşçiler Üzerine Söyleşi
- Nilgün Soydan ile Kemal Türkler Söyleşisi
- Genel-İş İzmir 8 No’lu Şube Başkanı Gümüştekin ile Söyleşi
- İş Güvenliğimiz İçin 1 Mayıs’ta Sınıfımızın Saflarındayız
- Avukatlar Anlatıyor: Yasalar Yetmez, İşçi Sınıfını Örgütlülük Kurtarır
- Bir Afgan Göçmen İşçiyle Söyleşi: “Ölmek ya da Özgürce Yaşamak”
- Ekmekçioğulları İşçileri ve Anadolu Şube Başkanı Deniz Ilgan’la Direniş Üzerine
- Söz Hakları İçin Direnen Ekmekçioğulları İşçilerinde
- Trelleborg İşçileriyle Grev Üzerine Söyleşi
- Cargill İşçileriyle Sohbet
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...