Buradasınız
Sağlıkta Ticaret Ölüm Demektir!
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
KESK’e bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), 22 Nisanda, Gazi Mahallesi’nde bulunan Zübeyde Hanım Ana-Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezi önünde bir basın açıklaması düzenledi.
Basın açıklamasında, “sağlıkta özelleştirmenin adımları olan SSGSS yasasının iptali, aile hekimliği uygulamasının durdurulması, Kamu Hastane Birlikleri Yasasının geri çekilmesi, kamu sağlık kurumlarına bütçeden kaynak aktarılarak taşeron, 4-C ve 4-B gibi adlar altında güvencesiz çalışanların kadroya alınması ve personel eksikliğinin kadrolu personel alımı ile giderilmesi” talepleri dile getirildi.
“Sağlıkta Yıkım Durdurulsun!”, “Güvenli Ortamda Güvenceli Çalışma!”, “Herkese Eşit Ücretsiz Sağlık!”, “Sağlık Haktır Satılamaz!” gibi sloganlarla, başta ebelik mesleğinin sorunları olmak üzere, semt poliklinikleri, sağlık ocakları, ana-çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezlerinde yaşanan sorunlara dikkat çekildi.
Basın açıklamasının ardından söz alan SES Aksaray Şube Başkanı Songül Beydilli, amacı anlaşılmadığında emekçilere pek cazip görünen “aile hekimliği” uygulamasının işlevini anlattı. Bu uygulamaya göre aile hekimi çok fazla hastayı hastaneye sevk ederse maaşı düşürülecek. Bu yüzden hastalık derecesi ne olursa olsun aile hekimi pek çok hastayı hastaneye sevk edemeyecek. Aile hekimi engeline takılan hastalar sevk alamamış olmalarına rağmen hastaneye gidecek olurlarsa tüm masrafı ceplerinden ödeyecekler. Ya da hastaneye sevk edilmedikleri için hastalıkları ilerleyecek ve kalıcı sorunlarla, ölümlerle karşılaşacaklar. Yani işçilerin ücretlerinden SSK primi kesilmeye devam edecek ama işçiler hastalandıklarında tedavi göremeyecek. SSK hastaneleri veya ona bağlı sağlık kurumlarında şu haliyle bile yetersiz sayıdaki sağlık personeli gereksiz görülerek kapı dışarı edilecek. Bu, binlerce sağlık emekçisinin işsiz kalması, milyonlarca emekçinin hastalanması, sakat kalması yahut ölmesi anlamına geliyor. Bu yüzden SES üyesi sağlık işçileri, tüm işçi ve emekçileri birlikte mücadeleye çağırıyor.
İsveç’te Liman İşçileri Grevde
- Tüm Emeklilerin Sendikası: “İnsanca Yaşamak İstiyoruz!”
- Mersin Dizge Okulu Öğretmenleri Kazandı!
- Mersin Dizge Okulu Öğretmenleri Düşük Ücretlere Karşı Eylem Yaptı
- Manisa Gördes’te Madene Karşı Direniş Nöbeti Sürüyor
- Özel Sektör Öğretmenleri Hakları İçin Eylemde
- Bursa ve İzmir’de İşten Atma Saldırılarına Karşı Eylemler
- Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Sendikal Baskılar Mücadeleyle Aşılıyor
- IFFCO Türkiye Fabrikasında Sendika Düşmanlığı
- Sendikalaşma Hakkı Engelleniyor, İşçiler Mücadele Ediyor
- Belediye ve Sağlık İşçileri Haklarını İstiyor
- Antep’ten Ankara’ya İşçilerin Mücadelesi Sürüyor
- Durak Tekstil’de Sendikalaşan İşçiler İşten Atıldı
- Düşük Zam Dayatmasına ve Sendika Düşmanlığına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Tersane İşçileri Düşük Ücret Dayatmasına Karşı Eylemlerini Sürdürüyor
- Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Taban Maaş Talebiyle Eylem Yaptı
- İşçiler Ek Zam Talep Ediyor
- Kamu İşçileri Ek Zam ve Güvenli İşyeri Talebiyle Eylemler Gerçekleştirdi
- Eğitim-Sen: Eğitimde Sorunlar Devam Ediyor
- İstanbul’da “Sansüre Hayır” Eylemi
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...