Buradasınız
Sefaköy’de “Krize Karşı Mücadele”
Sefaköy’den bir inşaat işçisi
Pazar günü derneğimizin Sefaköy temsilciliğinde “Krize Karşı Mücadeleye” konulu bir seminer düzenledik. İşçi dostlarımızla birlikte, kriz dolayısıyla son birkaç yıldır daha da katmerleşen sorunlarımızla nasıl baş edeceğimizi konuştuk. Seminere çeşitli fabrikalardan ve sektörlerden işçi arkadaşlar katıldılar. Krizlerin işçi sınıfına etkilerini ve sonuçlarını tartıştık. Birçok işçi arkadaş söz alarak kendi fabrikasında ve işyerinde yaşadığı sorunları anlattı.
Matbaa sektöründe çalışan bir işçi arkadaşımız, 3 yıldır zam alamadıklarını ve 6 aydır da fazla mesailerinin ödenmediğini söyledi. Bir kargo şirketinde taşıma işçisi olarak çalışan bir diğer işçi arkadaşımız, işinin çok ağır olduğunu ve buna karşılık aldıkları ücretin çok düşük olduğunu anlattı. Kaldırdıkları yüklerden kaynaklı birçok işçinin meslek hastalığına yakalandığını da söyledi. Bütün fabrikalarda ve işyerlerinde işçiler üzerindeki baskıların ve çalışma koşullarının ağırlaştırıldığını bir kez daha görmüş olduk. Patronlar biz işçileri, krizi bahane ederek kolaylıkla işten atıyorlar. İnsana yakışır bir şekilde yaşayamıyoruz, çalışamıyoruz. Nedeni örgütsüz olmamızdır.
İlaç fabrikasında sendikalı olarak çalışan bir işçi arkadaşımız, kriz bahanesiyle patron tarafından işten atıldığını ve buna karşılık işçiler arasında dayanışmayı örgütlediğini anlattı. Bu kararlı duruş sayesinde işine geri döndüğünü aktardı. Makine kalıp işçisi olarak çalışan bir diğer işçi arkadaşımız, “işten atıldığımızda fabrikayı terk etmemeli, direnişe geçmeliyiz. Haklarımızı sonuna kadar savunmalıyız. Yoksa hiçbir kazanım elde edemeyiz” dedi.
Evet, kriz bahanesiyle patronlar tarafından milyonlarca işçi işinden atıldı ve aileleriyle birlikte açlığa mahkûm edildi. İşyerini terk etmeyen, direnişe ve greve çıkan işçilerin önemli bir bölümüyse haklarını aldılar ve almaya devam ediyorlar. Birçok işçi işine geri döndü. Fabrikalarda işyerlerinde örgütlenmeli, mücadele etmeliyiz. Krizin faturasını biz işçilere ödetmeye çalışan patronlara ödetmeliyiz.
Nimet Değil İllet!
Son Eklenenler
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...