Buradasınız
Nimet Değil İllet!
Digiturk’ten bir medya işçisi
Aralık ayında Bursa’da Bükköy isimli maden ocağında patlama meydana gelmiş, 19 işçi hayatını kaybetmişti. İncelemelerde, patlamaya kâr amaçlı ve patron kaynaklı ihmaller zincirinin yol açtığı ortaya çıkmıştı. İşçi ailelerinin, meslek odaları ve sendikaların ardı ardına yaptıkları açıklamalar sayesinde konu örtbas edilememiş, yaşanan iş cinayeti burjuva medyada da yer bulabilmişti kendine. Aradan 4 ay geçtikten sonra mahkeme sürecine geçilebildi. İş cinayeti davasında patron yüzsüz açıklamalarıyla kendi sınıfının işçi sınıfına bakışını bir kez daha ortaya koydu.
İşçilerin örgütsüzlüğü ile iyice yüzsüzleşen Bükköy patronu Nurullah Ercan, 2000’li yılların başında Dev-Maden Sen ve Maden-İş sendikalarının örgütlenme çalışmalarını engellemek için her türlü kanunsuz yolu deneyen kaşarlanmış bir sermayedar. Patronun pervasız açıklamalarında işçilerin örgütsüzlüğü kadar, hükümetle akçeli ilişkileri de göze çarpıyor. Bükköy Madencilik’in adı 2008 yerel seçimlerinde hükümetin Dersim halkına rüşvet olarak dağıttığı kömürlerin torbalarında yazılıydı. Bu ihalelerin ne gibi ilişkiler yoluyla alındığı herkes tarafından bilinmekte.
6 Nisanda görülen mahkemeye işçi ailelerinin avukatları ve bilirkişiler tarafından sunulan deliller, yaşanan cinayetin nasıl da planlı, bilinçli olduğunu ortaya koyuyordu. İşte en basit örneklerden biri: Maden ocağındaki havalandırma 40 santimetrelik borularla yapılması gerekirken “12 santimlik bahçe hortumuyla” yapılmıştı.
Patronun avukatları işlenen cinayeti patronlarının sınıf gözlüklerinden yüzsüzce savunmaya, suçu ölen işçilere yüklemeye kalktılar. Bir avukat “Ülkemizde 3,5 milyon işsizin bulunduğu göz önüne alındığında, aylık 700 lira ile iş imkânı sunulması, sigorta primleri ve vergilerinin ödeniyor olması işçiler için bir nimettir” derken; bir başka patron avukatı, maden ocağında yaşanan olayda tüm çalışan işçilerin ölmediğini, bir kısmının yaralandığını söyleyerek “konunun abartılmaması gerekiyor” dedi. İşsizlik ile korkutup, ölüme, kölece çalışma koşullarına razı olunmasını salık veren bu sözler elbette ki tek bir patronun fikri, bakış açısı değil. Bu bakış kapitalistlerin hayat görüşünün sonucudur.
Mahkeme başka bir tarihe ertelendi. Bürokratik süreçlerde dolanıp duracak. Bu ve bunun gibi davaların takipçisi olmalı, hiçbir işçi kardeşimizin patronlar ve yasaları karşısında yalnız olmadığını göstermeliyiz. Bu dava sürecinin sonunda ne Bükköy patronu hak ettiği bir cezayı alacak, ne de iş cinayetlerinin sonu gelecek. Ama Biz işçileri diri diri mezara sokan kapitalistlerin düzeni, biz işçiler hayatlarımıza ve geleceğimize sahip çıkmak için birleştiğimiz güne kadar ayakta kalacak. Yani asıl, biz işçilerin örgütsüz kaldığı günler patronlar için birer nimettir!
- Emek Sömürüsü Kapitalizmin Fıtratında Var
- Sahip Olduğunuz Servet Bizden Çaldıklarınızdır!
- “Sayende Sigortalı Çalıştım, Emekliliğime Az Kaldı”
- Bayramları Bayram Gibi Yaşamak İçin!
- Dünya Üzerinde Yaşayan Herkesin Evi Olmalı
- Onlar Yok Ediyor, Biz Yenisini Yapacağız!
- Suyun Lüksü Olur mu Hiç?
- “Senin Yolundan Gideceğim Amca”
- Her Günü Doğa ve İnsanlık Günü İlan Etmek İçin…
- “Kıpır Kıpırsın, Heyecanın Ne Güzel Ey Yolcu”
- “Bence, Sevgi Emektir”
- Ah, Cemal Ah!
- Bir Fotoğraf Karesinin Hissettirdikleri
- Davulun Sesi Uzaktan Hoş Gelir
- İstanbul’da Yaşam: Deniz Kıyısında Deniz Görememek!
- Bruno’nun Fikri, Benim Fikrim, Senin Fikrin…
- Yüzüncü Maymun Teorisi
- Bir Otobüs, İki Kuşak ve İşçi Sınıfı
- “Hey” Diyen ve UİD-DER Saflarında Büyüyen Çocuklarımız
- Butimar, Sen Safi Bir Kuş musun?
Son Eklenenler
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...