Buradasınız
Şoför Abi Günaydın!
Avcılar’dan bir kadın işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Her toplumda olduğu gibi bizim yaşadığımız toplumda da çeşitli gelenekler, görenekler var. Bunlardan biri selamlaşmak ve hâl hatır sormaktır. Selamlaşma, iletişimi güçlendirir, toplumsal bir varlık olan insana kendini değerli hissettirir. Bir topluluğa girdiğimizde tanıyalım ya da tanımayalım selam verdiğimizde sıcak bir ortam oluşur.
Her sabah dolmuşla işe gidiyorum. Dolmuşa binince şoförün “günaydın” demesine karşılık, ben de “günaydın” dedim. Geçtim oturdum. Benden sonra binen öğrencilerden, işe giden işçilerden hiçbiri şoföre “size de günaydın” demedi. Belki de içlerinden şaşırdılar, sabah sabah kimsenin kimseye tahammülü yokken “bu adam neden günaydın diyor?” diye düşündüler. Herkesin birbirine bu kadar yabancılaştığı bir süreçte birileri normal davranınca insan şaşırıyor. Dolmuştan inince işe servisle gittiğim zamanlar geldi aklıma. Her sabah servise bindiğimde “günaydın”, akşam indiğimde de “iyi akşamlar” diyordum. İlk zamanlarda işçi arkadaşlarımdan ses çıkmıyordu. Hatta bana “sabah sabah bu kadar enerjiyi nereden buluyorsun?” diye soruyorlardı. Ben ısrarla bunu yaptıkça işçi arkadaşlarım da zamanla “günaydın” ve “iyi akşamlar” demeye başladılar. Üzerimize çöken yorgunluğu bir kenara koyup sohbet etmeye başlamıştık. Servis sohbetlerimiz birbirimizi tanımamıza ve kaynaşmamıza vesile olmuştu.
Tabii ki işçi sınıfı olarak zor süreçlerden geçiyoruz. Egemenler ekonomik yıkımın bedelini zaten yoksulluk içinde yaşayan biz milyonlara ödetiyor. Toplumu suni ayrımlarla bölüp, parçalayıp, kutuplaştırıyor egemenler. Oysa işçiler birlikte çalışıyor, birlikte üretiyor, tüm sorunları da birlikte yaşıyorlar. Yani işçinin işçiden başka dostu yoktur ve olamaz. İşçi sınıfının penceresinden bakmayı bilirsek işçilerin birlik içinde olmasının önemini görürüz. Böyle bakarsak gücümüzün farkında oluruz. Hepimiz bir selamı, bir güler yüzü ve sonra çok daha fazlasını hak ediyoruz. Unutmayalım birlik olmadan dirlik içinde olamayız.
- Örgütlenmeye İhtiyacımız Var
- Tatili Bile Çok Görüyorlar Bize
- Dönme Dolap Gibiyiz
- Medyanın Gösterdikleri mi, Yaşadığımız Gerçekler mi?
- Duymadıysan Öğren, Unuttuysan Hatırla!
- Telefona Yansıyan Çaresizlik: Asıl Çözüm Nerede?
- Eğitimde Kemer Sıkılamaz
- İsraftan Tasarruf Edilir, Sağlıktan Değil!
- Patronlar Gençliğimize Göz Dikmiş Durumda
- Sınıf Sendikacısı Olmak
- Değişen Dünyam ve Dünyayı Değiştirme İsteğim
- Özel Okul Patronlarının Yalanlarına Cevabımızdır
- Metal ve Petrokimya Fabrikalarında Filistin Halkıyla Dayanışma Eylemleri
- Dağınıklığı Ancak Birleşik Mücadelemiz Aşabilir!
- Patronun Sözüne Güven Olur mu?
- Asgari Ücret, Emekli Maaşı ve Yalanlar
- Örgütlü Ol, Sendikana Sahip Çık
- Çamur At İzi Kalsın, Çalıştır İşten At Hakkı Kalsın!
- Her Fabrikada Ortak Sorunlarımıza Çözüm: Örgütlen!
- “Yanıyorsun Fuat Abi”
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...