Buradasınız
Tarihimizi Öğrenmek ve Doğru Dersler Çıkarmak
Gebze’den bir petrokimya işçisi
13 Eylül Pazar günü Gebze UİD-DER temsilciliğinde, Türkiye işçi sınıfının mücadelesine büyük darbe vuran 12 Eylül 1980 askeri faşist rejimiyle ilgili bir etkinlik yapıldı. Etkinliğin tam da 12 Eylül mitingi sonrası yapılması mitinge katılan işçi ve öğrenci arkadaşlar için pekiştirici oldu. Yapılan etkinlikle birlikte, aradan 29 yıl geçmiş olmasına rağmen hâlâ cuntanın çıkardığı yasaların gölgesinde yaşamaya devam ettiğimizi hatırladık. Etkinliğe katılan birçok işçi ve öğrenci arkadaşımızın yaş olarak darbeyi hatırlaması zor. Ancak o sırada henüz daha doğmasalar da ve ne evde ne okulda ne de başka bir yerde konusu açılmasa da, yaşanan zor günler hakkında söylenecek birçok şey olduğunun farkındaydı herkes.
Eksik olan bilgileri, bizden saklanmak istenen darbe günlerini ve darbenin asıl kime hizmet ettiğini anlatan açıklayıcı sunumla daha da pekişti bilgilerimiz. 2 bölüm olarak yapılan etkinlikte 1. bölümde sunum yapıldı ve sorular alındı. Konu darbe olduğundan, bizleri yasaklara, baskılara maruz bırakan bu zor günler hakkında işçi arkadaşlarımız tarafından birçok soru soruldu. 2. kısımda ise sorular üzerinden yürütülen tartışma ile görüşlerimizi dile getirdik.
Etkinlikte ortaya çıkan bir şey var ki, işçi sınıfına karşı yapılan bu tür darbeler, baskılar ve yasaklamalar; üzerinden ne kadar süre geçerse geçsin, nesil de değişmiş olsa işçi sınıfının hafızasından çıkmıyor. Bizler her daim üzerimizde oynanan oyunlara gelmemeli ve doğru bir mücadele hattı izlemeliyiz. Darbenin “kardeş kavgasına” son vermek için değil yükselen işçi sınıfının mücadelesinin önüne set çekmek için yapıldığını bilmeli ve bu bilinçle örgütlü bir güç olmalıyız. Geçmişi asla unutmamalı ve işçi sınıfının tarihini iyi öğrenmeliyiz. Tarihimizi bildiğimiz sürece geçmişte düşülen hatalara düşmeyiz ve gelecek için sınıf savaşını yürütmeye devam ettiğimiz sürece bizi aydınlatıcı deneyimlerden faydalanabiliriz.
Onlarca Sorun, Tek Çözüm!
- UİD-DER Mersin’de 1 Mayıs Etkinliği Düzenledi
- UİD-DER’de “Sermayenin ve İktidarın Saldırılarına Karşı 1 Mayıs Ruhuyla Mücadeleye!” Etkinlikleri
- UİD-DER’de Bir Kez Daha 8 Mart Coşkusu
- UİD-DER’de 8 Mart Etkinlikleri: Geçmişten Geleceğe Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!
- “Ben Rosa Luxemburg” Oyunu İşçilerle Buluştu
- UİD-DER’in Coşkulu 1 Mayıs Etkinlikleri Devam Ediyor
- UİD-DER’den Coşkulu Etkinlik: 1 Mayıs’ta ve 14 Mayıs’ta Değişim İrademizi Gösterelim!
- Rosa Luxemburg: İnsanlığın Büyük Davasına Adanmış Bir Ömür, Yaşam Dolu Cesur Bir Yürek!
- Bu Heyecan Farklı Bir Heyecan
- Heyecan ve Duygu Dolu Bir Film Şeridiydi
- İşçi Sınıfının Aktarma Kayışı UİD-DER’e Teşekkürler
- Gerçeğin Işığını Taşıyanlara Selam Olsun!
- Ekim’in İzinde: Yeni Bir Dünyaya Mecburuz
- The Strike/Grev Resmi Bana Üniversitedeki Eğitim Seviyesini Hatırlattı
- Geçmişe ve Bugüne UİD-DER’le Bakmak
- 50. Yılında Geleneğimiz UİD-DER İle Sürüyor!
- “Şiirlerle Fotoğraflarla İşçi Sınıfının Tarihini Bizlere Aktaran UİD-DER’e Teşekkür Ederim”
- Tarih Bizim Rehberimizdir
- Sınıf Penceresinden Gerçekleri Öğreniyoruz
- İşçi Sınıfının Çocukları UİD-DER’le Daha Mutlu!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...