Buradasınız
Onlarca Sorun, Tek Çözüm!
Gazi Mahallesi'nden bir metal işçisi
Merhaba arkadaşlar. Ben Gazi Mahallesi’nin Elmabahçesi semtinde çalışan bir metal işçisiyim. Pazar günü derneğimizin düzenlediği piknikte bol bol eğlenme ve sohbet etme fırsatı bulduk. Konuşan her arkadaş işyerindeki sorunlarından bahsetti. Konuşmalarımızdan çıkan sonuç ise sorunlarımızın ortak olduğu ve her geçen gün arttığıdır.
Meselâ dinlenme ve yemek molası; bizim işyerinde 15’er dakika iki çay molası ve 1 saat yemek molası var. Ama bu molalar toplamda her gün yarım saat kesiliyor. Bu hemen herkesin işyerinde karşılaştığı bir sorundur. Pazartesi ilk çay molamızı 8 dakika yaptığımızda o anki ruh haliyle bir düşündüm ve işçiler olarak ne kadar örgütsüz olduğumuzu gördüm. Ama aynı zamanda tüm işçiler sorunun farkında ve huzursuz. Sonra ise bir araya gelip konuşmanın, sorunlarımızı tartışmanın, sorunlarımıza birlikte çözüm aramanın eksikliğinin, bugün biz işçileri dağınık kılan en önemli faktör olduğunu daha iyi kavradım.
Biz işçiler hayatı var ediyoruz. Dünyadaki her şeyi biz işçiler üretiyoruz. Yani biz üretmezsek hayat durur. Üretimden gelen bir gücümüz var, ama bugün örgütsüz olduğumuz için bu gücün de bir anlamı kalmıyor. UİD-DER örgütlü mücadeleyi büyütmek için işçilerin kurmuş olduğu bir dernektir. Bütün işçi kardeşlerimi UİD-DER saflarında örgütlü mücadeleye davet ediyorum.
Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...