Navigation

Buradasınız

1 Mayıs 2010

1 MAYIS'ta FABRİKALARDAN ALANLARA!

İşçi sınıfı, bu seneki 1 Mayıs’ı da yoğun işten atmalarla karşılıyor. Kapitalizmin yarattığı krizin faturasını ne yazık ki işçi sınıfı ödüyor. Dünya ölçeğinde, hemen her ülkede işten atmalar ve sosyal hak gaspları devam ediyor. Bu hak gasplarına başta Ortadoğu ve Güney Asya olmak üzere, paylaşım bölgelerinde süren emperyalist savaş ve dünya ölçeğinde süren emperyalist hegemonya mücadelesi eşlik ediyor. Yani kapitalist kriz ve emperyalist savaş işçi ve emekçilerin yaşamını her geçen gün daha da çekilmez hale getiriyor.

Ama umutsuzluğa kapılmak gerekmiyor. Sermayenin saldırılarına henüz istenen düzeyde bir cevap verilemese de, dünyanın çeşitli yerlerinde patlak veren mücadeleler yürünmesi gereken yolu göstermektedir. Yunanistan işçi sınıfı peş peşe yaptığı genel grevlerle tam anlamıyla hayatı durdurdu, işçi sınıfının gücünü gösterdi ve krizin faturasını ödemeyi reddetti, reddediyor. Türkiye’de Tekel, Tariş, Akkardan ve süren diğer direnişler umutları büyütüyor. İşçi ve emekçi kitlelerin biriken öfkesini örgütlü bir güce ve mücadeleye dönüştürme görevi bizleri bekliyor. Gelişen her mücadeleye, her olaya bu temelde yaklaşmalıyız.

Tam da bundan dolayıdır ki, yaklaşmakta olan 1 Mayıs çok önemlidir. Sendikalar ve işçi örgütleri işçi sınıfına moral verecek, birliğinin ve gücünün farkına varmasını sağlayacak kitlesel ve birleşik bir 1 Mayıs örgütlemelidir. Geçen senelerde tekrar edilen tablonun bir kez daha yaşanmasına izin verilmemelidir. Sanayi bölgelerinden ve işçi semtlerinden alanlara doğru uzanan 1 Mayıs örgütlenmesi, işten atılarak krizin ağır yükü altında ezilen işçi kitlelerine büyük bir moral olacaktır.

(29.05.2010)

1 Mayıs... Adını bile duymak insanı heyecanlandıran gün, yeri göğü inleten, patronların o koltuklarına korkudan gömüldükleri gün işte... Ben bir öğrenciyim yani işçi sınıfının yanında olması gereken bir kişiyim. Birçok öğrenci arkadaşım gibi.

(29.05.2010)

Bizler Esenyurt’ta bir tekstil fabrikasında çalışan işçileriz. 1 Mayıs mitingine UİD-DER ile birlikte katıldık. Birçoğumuz ilk kez bir mitinge katılıyoruz. 1 Mayıs’ın birleşik ve kitlesel kutlanmasının bizlerdeki etkisi büyük oldu.

(26.05.2010)

16 Mayıs Pazar günü, Sefaköy temsilciliğimizde, “2010 1 Mayısının Ardından” adlı şenlikte bir araya geldik. Etkinlik, arkadaşlarımızın hazırlamış olduğu Türkiye’den ve dünyadan 1 Mayıs görüntülerini izleyerek başladı.

(25.05.2010)

1 Mayıs’ı geride bıraktık. Ama bizim içimizde tutuşan ateş yanmaya devam ediyor. Hani hep diyoruz ya, 2 Mayıstan itibaren, önümüzdeki 1 Mayıs için çalışmaya başlıyoruz diye! Gerçekten de öyle, bu hafta sonu UİD-DER’in Gebze temsilciliğinde düzenlenen etkinlikle bunu bir kez daha anladım.

(23.05.2010)

2010 1 Mayısı benim için ne kadar anlamlı bilemezsiniz. Huzura ve mutluluğa ermek için oradaydım. İşçilerin sesine ses vermek için oradaydım. Maden ocaklarında ve diğer iş cinayetlerinde hayatını kaybedenlere ses olmak için oradaydım. Hapishanedeki devrimci tutsaklara özgürlük demek için oradaydım.

(23.05.2010)

Geçtiğimiz Pazar günü UİD-DER Tuzla temsilciliğinde “UİD-DER’le 1 Mayıs” şenliği düzenledik. 1 Mayıs’a çok yoğun bir şekilde hazırlanmıştık. Fabrikalardan ve mahallelerden birçok işçi arkadaşımızla beraber Taksim alanında taleplerimizi sloganlarla haykırdık. Arkadaşlarımızla beraber bu coşkulu günü...

(22.05.2010)

Din, dil, ırk, renk ayrımı yapmadan tüm işçi kardeşlerimizi mücadeleye çağırmak için UİD-DER’le 1 Mayıs alanındaydık. Önümüzdeki 1 Mayıslarda da UİD-DER’le 1 Mayıs alanlarına çıkacağız.

(21.05.2010)

İşçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’ın coşkusunu derneğimizde yaptığımız etkinliğe taşıdık. Etkinliğimiz, 1977 1 Mayısından, dünyanın çeşitli ülkelerinde ve İstanbul’da yapılan 1 Mayıs kutlamalarından derlenen sinevizyon gösterimi ile başladı.

(21.05.2010)

Nereden başlayacağımı aslında bilmiyorum, anlatacak o kadar çok şey var ki. Diyarbakır’dan gelip, Taksim’de 1 Mayıs’la devam edip Gebze’de biten yaşadıklarımdan başlasam iyi olur. Gebze’ye gelmeden evvel Diyarbakır’dan başka yer görmemiştim.

(21.05.2010)

32 sene sonra işçiler Taksim’de 1 Mayıs’ı kutladılar. Ve ben de UİD-DER’le birlikte Taksim’de, işçi kardeşlerimizin katledildiği, devrim şehitlerinin yattığı alandaydım. İşçiler akın akın alana giriyorlardı. Büyük bir coşku vardı, herkes slogan atıp marşlar söylüyordu.

(21.05.2010)

İlk 1 Mayıs heyecanı… Her insanın yaşaması gereken en güzel duygulardan biridir bence. Ben de bu duyguyu yaşamayı başardım! Belki de ilk 1 Mayısım olduğundan hâlâ etkisinden kurtulamadım. Sloganlar, marşlar, türküler ve o güne dair her söz kulaklarımda yankılanıyor.

(20.05.2010)

1 Mayıs’ta UİD-DER kortejinde çeşitli sektörlerden yüzlerce genç işçi yer aldı. Bunların bir bölümü hayatlarında ilk kez 1 Mayıs’a katılan işçilerdi. Bu işçi kardeşlerimiz, heyecanlarını, mutluluklarını, sınıfa olan güven duygularının ve mücadele azimlerinin nasıl güçlendiğini anlatıyorlar.

(19.05.2010)

Bu yıl ilk defa ve UİD-DER'le 1 Mayıs'a katılan lise öğrencisi genç bir kardeşimizle sohbet ettik.

(19.05.2010)

Bu yıl ilk defa, 1 Mayıs’ı UİD-DER’le ve Taksim’de kutladım. Geçen yıl da 1 Mayıs’ta Taksim’deydim, fakat 2010 1 Mayısıyla geçen yılki 1 Mayıs’ın arasında dağlar kadar fark vardı. Bunun en önemli sebeplerinden birisi bu yıl UİD-DER’le katılmış olmamdı.

(19.05.2010)

İlk defa bu sene katıldım 1 Mayıs’a. UİD-DER’le birlikte. Alan çok kalabalıktı ve ben ilk defa böyle bir kalabalığın içine girdim. Kortej olarak atılan sloganlar çok iyi ve anlamlıydı.

(19.05.2010)

1 Mayıs mitingine UİD-DER kortejinde katılan öğrenci kardeşlerimiz, o gün yaşadıkları heyecanı ve coşkuyu yazdıkları mektuplarda dile getirdiler.

(18.05.2010)

İşçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’ın ardından UİD-DER Bostancı temsilciliğinde bir değerlendirme etkinliği gerçekleştirdik. Etkinliğin sınıf kürsüsü bölümünde işçi arkadaşlarımız 1 Mayıs’ı değerlendirdiler.

(18.05.2010)

16 Mayıs Pazar günü derneğimizin Gebze temsilciliğinde, “UİD-DER’le 1 Mayıs” şenliği gerçekleştirildi ve 32 yıl aradan sonra Taksim meydanında gerçekleşen 1 Mayıs kutlaması değerlendirildi. Etkinliğe sinevizyon gösterisi ile başlandı. İlk olarak Türkiye işçi sınıfı açısından önemi büyük olan 1977...

Sayfalar