Buradasınız
Trakya’daki Grev ve Direnişleri Ziyaret Ettik
Sefaköy’den genç bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
İşten atmalar, baskılar, sendika düşmanlığı… İşçiler bu gidişe dur demek için Trakya’nın farklı sanayi bölgelerinde bir süredir grev ve direnişler gerçekleştiriyorlar. Çerkezköy’de Adkotürk ve Hakan Plastik işçileri, Çorlu’da ise Bel Karper işçileri… Onlara dayanışma ziyareti gerçekleştirmek için biz de UİD-DER’li işçiler olarak İstanbul’dan yola çıktık ve Trakya’ya gittik.
Ayçiçek ve buğday tarlaları arasında süren yolculuğumuzun ilk durağı Hakan Plastik oldu. Oradaki süreç kısaca şu şekilde ilerlemişti: DİSK Lastik-İş sendikasında örgütlü Hakan Plastik işçileri şirketin düşük zam teklifine karşı bir süredir grevdeler. Fabrikada 300’ün üzerinde işçi çalışıyor. Farklı farklı şehirlerden gelen işçiler grev çadırında birleşmiş ve aynı mücadeleyi veriyorlar. Yaratılan yapay ayrımlara kanmamamız gerektiğini konuştuk onlarla, işçilerin sınıf kimliğini kuşanmasının, işçi sınıfı çatısı altında toplanmasının önemini konuştuk. Bizimle yemeklerini paylaştılar, hep beraber sıcak çaylarımızı içtik. Dayanışmanın, sınıf dayanışmasının önemi üzerine konuştuk.
Hakan Plastik’te yaptığımız ziyaret sonrası bindik arabaya ve bölgede devam eden Adkotürk direnişini ziyaret etmeye gittik. Fakat yalnız değildik. Hakan Plastik grevcileriyle birlikte konvoy oluşturmuştuk. Adkotürk’e birlikte bir dayanışma ziyareti gerçekleştirme teklifimize çok sıcak bakmıştı Hakan Plastik işçileri… Yolda durup Trakya oyunları oynandı, yol boyunca sendika flamaları sallandı, UİD-DER Müzik Grubumuzun ezgileri çalındı. Yani dayanışma ziyaretimizi dosta düşmana duyurarak gittik.
Sendikalaştıkları için işten atılan Tekgıda-İş üyesi Adkotürk işçilerinin yanına geldiğimizde, onlar da coşkuyla sloganlar atıp alkışlarla karşıladılar bizi... Gittiğimiz saat tam da diğer işçilerin vardiya değişim saati olduğu için yollardan geçen içi dolu işçi servisleri de bu coşkuya ortak oldular. Onlar da kornalarla selam gönderdiler, el salladılar, destek verdiler grev ve direnişteki işçilere… Ziyaret boyunca kararlı sloganlar atıldı, mücadele deneyimleri ortaklaştırıldı, işçiler tam anlamıyla birlik oldu. “Yaşasın Sınıf Dayanışması” sloganları civardaki tüm fabrikaların duvarlarında yankılandı.
Hakan Plastik ve Adkotürk işçileri Çorlu’daki Bel Karper işçilerine selam gönderdiler, mücadelelerinin ortak olduğunu vurguladılar. Coşkulu ortam uzun süre devam etti ve daha sonra Hakan Plastik işçileri vedalaşarak grev çadırlarına döndüler. Bizde Adkotürk işçileriyle sohbet etmeye devam ettik. Oradaki kadın işçiler o kadar coşkulu, moralleri yüksek ve inançlılardı ki o saate kadar olan yorgunluğumuzu unuttuk, dolu dolu sohbet ettik. Ziyaretimizin moral olduğunu, kendilerini daha güçlü hissettiklerini söyledi kadın işçiler. Ben de oradaki ablalara, bu şekilde haklarının peşinden gitmelerinin, mücadele etmelerinin genç işçilere örnek olduğunu, umudumuzu arttırdığını söyledim. Gözlerinin içi parlıyordu işçi ablaların. İşçi Dayanışması gazetemizi verdik ve alıp sahiplendiler hemen. Karadenizli bir ablayla gazetemizdeki “Ya Onlar Ya Biz” yazısı üzerine sohbet ettik. Sanki uzun zamandır tanışıyormuşuz gibi hissetmiştim. Bu güzel insanlarla daha kalabalık bir şekilde görüşmek üzere ayrıldık ve yine yola çıktık.
Rotamızın yeni adresi ise Bel Karper grev alanıydı. Orada da işçiler haftalardır mücadele ediyorlar. Aslında Bel Karper grevine uzun zamandır gidip geliyoruz, onların mücadelelerine destek veriyoruz. Şimdi yine destek vermeye ve onlara gönderilen selamı iletmeye gidiyoruz. Başta tüm bölgelerden UİD-DER’li işçilerin ve Hakan Plastik, Adkotürk işçilerinin yolladığı selamı Bel Karper işçilerine ilettik. Selamı aldılar ve onlar da tüm sınıf dostlarına selam yolladılar. Orada da semaverde demlenen çayımızı içtik, işçilerle sohbet ettik. İşçi Dayanışması gazetemizi onlara ulaştırdık.
Trakya’da işçiler baskılara rağmen kadını erkeğiyle, çoluk çocuğuyla mücadele etmeye devam ediyorlar. Bu kararlılıkları ve azimleri olduğu sürece mücadeleyi kazanacaklarına şüphemiz yok. Binlerce fabrikanın olduğu Trakya bölgesinde sendikalaşma oranı maalesef ki çok düşük fakat yaşanan bu mücadeleler kazanımlarla sonuçlandığı ve deneyimler diğer fabrikalara da aktarıldığı takdirde bu durum değişecek. Buna inanıyoruz. Yaşasın Sınıf Dayanışması!
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Durak Tekstil İşçilerine UİD-DER’den Dayanışma Ziyareti
- Erciyas Grevini Ziyaret Ettik
- UİD-DER Kadın Komitesi’nden Corning İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- UİD-DER Grevdeki Kartonsan İşçilerini Ziyaret Etti
- Atışkan Yapı İşçilerine UİD-DER’den Dayanışma Ziyareti
- Sunny İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişe Geçti!
- UİD-DER’den Atışkan Yapı İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- UİD-DER’den ETF Tekstil İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Çiğli TPI Composite İşçilerine Ziyaret
- Acarsoy Tekstil İşçilerini Ziyaret Ettik
- UİD-DER Grevdeki Sarıyer Belediyesi İşçilerini Ziyaret Etti
- “Bizim Çocuklar” Geliyor!
- Grevdeki Neşe Plastik İşçilerini Ziyaret Ettik
- UİD-DER’den Asen Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Krom Evye İşçileriyle Omuz Omuza
- Dayanışmayla Güçlüyüz
- UİD-DER’den Bakırköy Belediyesi Greviyle Dayanışma Etkinliği!
- UİD-DER Bakırköy Belediye Grevcilerini Yalnız Bırakmadı
- UİD-DER Bakırköy Belediyesi Grevcilerini Ziyaret Etti
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...