Buradasınız
Tuzla Deri-İş Genel Kurulu Sonuçlandı
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Deri-İş Tuzla şubesinin 29. Olağan Genel Kurulu, Tuzla İdris Güllüce Kültür Merkezinde yapıldı. Şube genel kurulunda iki liste yarıştı. Kongreye çok sayıda deri işçisi, çeşitli sendikalardan yöneticiler, UİD-DER, DTP, EMEP ve ESP de katılarak destek verdi. Saygı duruşu ile açılan kongrede, eski Kazlıçeşme şube başkanı Hüseyin Ateş, Hava-İş’ten Munzur Pekgüleç, Deri-İş Genel Başkanı Musa Selvi ve UİD-DER Tuzla temsilcisi birer konuşma yaptılar. Şube faaliyet raporunun okunması ve delegelerin faaliyet raporunu değerlendiren konuşmalarıyla kongre devam etti.
Bu bölümde şubenin 3 yıllık faaliyeti değerlendirildi. Sendika yönetimine yeni aday olan Metin Şekerci listesindeki delegeler, örgütlü işçi sayısının 820’lere kadar gerilediğini, sendikal eğitimlerin yeterli düzeyde yapılmadığını, bürokratik tutumların sendikaya hâkim olduğunu, patronların baskılarına boyun eğildiğini, taşeron ve geçici işçilerin kazanılmadığını belirten konuşmalar yaptılar. Mevcut yönetimi, yani Binali Tay’ı destekleyen delegeler ise, yapılan eleştirilere cevap verdiler. Bu delegeler eleştirilerin neden kongreye saklandığını sordular. Sendikanın krize karşı deri işçilerinin haklarını korumak için canla başla çalıştığını belirttiler. Yönetime aday olan her iki listeyi de desteklemeyen ve militan sınıf sendikacılığı anlayışını savunan delegeler de söz alarak birer konuşma yaptılar. Bu delegeler, sendika konfederasyonlarının Kürt sorunu konusundaki tutumlarını eleştirerek, Kürt sorunu konusunda demokratik bir tutum almaları gerektiğini dile getirdiler. Militan sınıf sendikacılığını savunan delegelerden birisi konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sendika kongresi mücadeleyi ileriye iten bir kongre olmalıdır. Deri işçilerinin deneyimli işçilerden öğrenecekleri çok şey var. Patronların saldırıları devam ediyor. Deri patronları insan ihtiyacına göre değil kâr için üretim yaptıklarından, işçiler birçok sorunla karşı karşıya geliyor. İş güvencemiz yok, hakkını arayan işçiler kapı dışarı ediliyor, iş kazaları yaşanıyor. Yoğun mesailer işçilerin sosyal yaşamını yok ediyor. İşyerinde örgütlü olmalı ve sendikal mücadelemizi ileriye taşımalıyız. Bunun için mücadele tarihimizi öğrenmeliyiz. Genç deri işçileri olarak haklarımızı söke söke almasını bilmeliyiz. Hangi liste kazanırsa kazansın sendikamıza sahip çıkmalıyız.” Ayrıca Kazlıçeşme ruhunun sendikaya örnek olması gerektiğini, hangi liste seçilirse seçilsin mücadeleyi ileriye taşımak, seçilmişleri denetlemek ve taşeron işçileri örgütlemek gerektiğini belirtti.
Ayrıca Divan Kuruluna verilen bir öneriyle, Onur Öymen’in Alevi ve Kürt düşmanı konuşmaları protesto edildi. Salonda sık sık “Yaşasın Hakların Kardeşliği”, “Birleşen İşçiler Yenilmezler”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması” sloganları haykırıldı.
134 delegenin oy kullandığı seçimlerde Binali Tay’ın listesi yeniden Tuzla Deri-İş yönetimine seçildi. Tay, yeni dönemde mücadele gündemini şöyle sıraladı: Örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılması, Kürt sorununda demokratik çözümden yana tutum alınması, işçilerden yana sosyal-ekonomik politikaların hayata geçirilmesi, doğa ve çevrenin korunmasına ağırlık verilmesi, sendikal baraj ve noter gibi engellerin kaldırılması ve demokratik ortamın güçlendirilmesinde sendikaların daha fazla sorumluluk alması.
Deri-İş kongresi geride kaldı. Ancak deri işçilerinin tüm sorunları olduğu gibi yerinde duruyor. Patronların sigortasızlaştırma, taşeronlaştırma, sendikasızlaştırma ve diğer saldırılarına güçlü bir şekilde cevap vermenin yolu taban örgütlülüklerini güçlendirmekten geçiyor. Taban örgütlülüklerini yaratan işçiler sendikal mevzilerini de güçlendirmiş olacaklardır. Yönetime seçilenlerin denetlenmesinin ve hesap verebilmesinin yolu da işçilerin taban örgütlülüklerini yaratmaktan geçiyor.
- Belediye İşçileri Saldırılara Karşı Mücadele Ediyor
- Sendika Düşmanlığına, Ücret Gaspına Karşı İşçi Mücadeleleri
- İşçi Sınıfının Unutulmaz Önderi Kemal Türkler Mezarı Başında Anıldı
- Belediyelerde İşten Atma Saldırısına Karşı İşçilerin Mücadeleleri Devam Ediyor
- KESK ve Emekli Örgütlerinden Türkiye Genelinde “Sefalete Teslim Olmayacağız” Eylemleri
- İşçiler Hakları İçin Mücadele Ediyor, Kazanıyor
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- İzmir’den Elazığ’a Belediyelerden, Madenlere İşçiler Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK ve KESK’ten TÜİK Protestosu
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Sağlık, Belediye, Liman işçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK 15-16 Haziran Anma Etkinlikleri Gerçekleştirdi
- İşten Atmalara, Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Emekliler Meydanlardan Seslendi: “Açlığa ve Sefalete Hayır!”
- Sendika Düşmanlığına, Çayda Düşük Fiyat Dayatmasına ve Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Motokuryeler: Çalışırken Ölmek İstemiyoruz!
- Belediye Emekçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- Öğretmenler Ülke Genelinde Şiddete Karşı İş Bırakarak Eylem Yaptı
- Ebe ve Hemşirelerden Hastane Önünde Eylem
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...