Buradasınız
UİD-DER Farkı
Gebze’den bir metal işçisi
Merhaba işçi arkadaşlar. Gebze temsilciliğinin düzenlemiş olduğu pikniğe katılan bir metal işçisiyim. Pazar sabahı erkenden kalkıp pikniğimizin son hazırlıklarını yapmaya başladık. UİD-DER temsilciliğinde toplanan işçi arkadaşlarla otobüslerimize binerek pikniğin yapılacağı Düzmeşe piknik alanına doğru yol aldık.
Piknik alanına geldiğimizde UİD-DER’li görevli arkadaşlarım piknik alanını ve çayımızı hazırlamışlardı. Görevli arkadaşların anonsuyla kahvaltı için getirilen yiyecekler toplandıktan sonra hazırlanan masalarda hep birlikte kahvaltı yaptık. Hep birlikte olmak çok güzeldi. Kahvaltıdan sonra Gebze temsilciliğinin hazırlamış olduğu program başladı. Sunum yapan işçi arkadaşlarımın vermiş olduğu bilgilerle, İşçi Korosunun söylemiş olduğu parçalarla, şiirleri okuyan arkadaşlarla zaman çok güzel geçiyordu ve ilk bölümü bitirdik. Öğle yemeğimizi yedikten sonra ikinci bölüm başlamıştı ki birden kara bulutlar üstümüzü sardı, rüzgâr çıktı, hava da biraz soğumuştu. Ama UİD-DER’li işçi arkadaşlarımın dışarıya vermiş olduğu sıcaklık pikniğe katılan tüm işçileri ısıttı. Halaylarımızı çektik, ip atladık, voleybol oynadık, bilgi yarışması, halat çekme yarışması yaptık, yani “vız gelir bize bu havalar” dercesine eğlendik.
Düzmeşe piknik alanında UİD-DER farkı vardı. Çevredeki insanların tepkileri olumluydu. Piknik alanına gelen piknikçiler UİD-DER’in programını izlemek istediklerini ve dernek hakkında bilgi almak istediklerini söylediler.
Biz işçiler her şeyde olduğu gibi eğlenmeye de açız. İşyerlerindeki çalışma saatlerinden ve yaşam koşullarından dolayı eğlenmeyi unutmuşuz. Bazı işçi arkadaşlar fazla mesai yapmak zorunda bırakıldıkları için pikniğe katılamadılar. Çalışma saatlerinin uzaması, zorunlu fazla mesailer ve yaşam koşullarının zorluklarından dolayı sevdiğimiz insanlarla zaman geçiremiyoruz. Kapitalist sistem, biz işçilere zulüm, açlık ve sefalet içinde bir yaşam sunuyor. Bu insanlık dışı yaşama dur demek biz işçilerin elinde. “İŞÇİ DAYANIŞMASI”na sahip çıkarak ve mücadeleyi yükselterek bu azgınca saldırılara dur diyebiliriz. UİD-DER’li bir işçi olarak, biz işçilere eğlenmeyi hatırlattığı için UİD-DER ailesine teşekkür ediyorum.
Yaşasın İşçi Dayanışması!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...