Buradasınız
UİD-DER Olarak Eylemdeydik
Gebze’den bir metal işçisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Geçmiş işçi kuşaklarının kazandığı sosyal haklara karşı yürütülen saldırı yasasına karşı geçen Pazar günü Kadıköy meydanındaki eyleme UİD-DER olarak biz de katıldık. UİD-DER her zaman olduğu gibi, sloganlarıyla, disipliniyle ve coşkusuyla farklı olduğunu gösterdi.
Eylemde diğer siyasal gruplar, emek örgütleri de yer aldı. Atılan sloganların bir kısmı yalnızca hükümet karşıtı idi ve dolayısıyla doyurucu değildi. Biz UİD-DER olarak şunu göstermeye çalışıyoruz işçi sınıfına: sorun yalnızca AKP, CHP ya da diğer bir burjuva parti sorunu değildir, sorun kapitalist sistem sorunudur. Gerçekten de bu zamana kadar bir sürü siyasi parti iktidara geldi ama işçiler lehine değişen hiçbir şey olmadı. Değişen sadece işçi sınıfının tepesine binecek olan düzenin partileri oldu.
Eyleme giderken yağmur başlamıştı ve bazı arkadaşlar nasıl olacak, gidecek miyiz diye soruyorlardı. Bir arkadaş da şu cevabı verdi: Bugün yağmuru göze alıp gitmezsek yarın yasa çıktığında geriye hiçbir şey kalmayacak. Evet gerçekten bugün işçi sınıfı bunlara karşı savaşmazsa saldırılar daha da yoğunlaşacak. Şöyle düşünüyoruz genelde. Aman ben gitsem ne olacak? Hiç de öyle değil. Sen adım atarsan adımlarımız birleşip kitleselleşir ve bu yasalara karşı çıkabiliriz. Yeter ki adım atalım. Değiştirmek için bu lanet olası kölelik düzenini. Yoksa yaşamımız karanlıklara gömülecek.
UİD-DER’le meydanlarda yürümek çok güzel bir duygu. Emek verdiği örgütünün büyümesini görmek inanılmaz bir haz veriyor insana. İstiyoruz ki bu kavgamızda tüm işçi arkadaşlar da bizimle yürüsün. Yapacak çok işimiz var daha. Bu bilinçle her gün daha da bilenerek, bu sistemle kararlı bir şekilde mücadeleye devam ediyoruz. Biz işçilerin mücadele etmekten başka şansı yok zaten. Ya mücadele edip kazanacağız ya da mücadele etmeyip yok olacağız.
UİD-DER Yürüyor, Mücadele Büyüyor!
Kapitalist Sistemi Yıkacağız, Sınıfsız Bir Dünya Kuracağız!
Feniş Alüminyum’da İş Cinayeti
UİD-DER 2 Yaşında
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...