Buradasınız
UİD-DER 2 Yaşında
Gebze’den bir metal işçisi
UİD-DER uzun çalışmaların sonucu 2006 yılında dünyaya gözlerini açtı. Nerden alıyordu gücünü? Tabii ki işçi sınıfına olan güveninden ve fikirlerinin doğruluğundan alıyordu. Biz UİD-DER’li işçiler olarak UİD-DER’i benliğimiz olarak görüyoruz ve mücadelemizde büyütmeye çalışıyoruz. Emin ve kararlı adımlarla yürümeye devam ediyoruz.
UİD-DER bizlere neler öğretiyor? İlk önce işçi sınıfının üyeleri olduğumuzu, bu dünyayı bizim var ettiğimizi ve bu dünyayı kurtaracak olanın bizler olduğunu öğretiyor. Sonra bu toplumda bizi insan olarak var ediyor. Bizlere mücadele etmekten başka çaremizin olmadığını, birbirimize güvenmeyi, dostluğu, kardeşliği ve dayanışmayı öğretiyor. Tabii ki bizler de öğrendiklerimizi çevremizdeki işçi arkadaşlarımıza öğretiyoruz. Çünkü işçilerin gücü birliğindedir. Sonuçta öğrendiğimiz şeyler hepimizin sorunu ve çözümü de ortak örgütlenmekten geçiyor. Başka çözüm yolumuz yok.
UİD-DER’de daha neler neler var: gitar, saz, şiir, resim kursları, koro ve eğitim çalışmaları düzenli bir şekilde devam ediyor. UİD-DER bunları neden yapıyor diye düşünebilir insan. Çünkü patronlar bizim için baldırı çıplaklar diyor. Yani işçiler çalışmaktan, çocuk yapmaktan başka bir şeyden anlamaz demek istiyorlar. Gerçekten biz de ilk tanıştığımızda böyle düşünüyorduk; ben ne anlarım şiirden, resimden, tiyatrodan. Ama zaman geçtikçe, bu düşüncelerimizi kırıp attıktan sonra gördük ki, eğer fırsat verilirse bizim yapamayacağımız hiçbir şey yok.
UİD-DER şunu savunuyor; işçilere fırsat verildiğinde, biliminden sanatına her şeyi yapabilirler. Çünkü biz dünyayı var eden işçi sınıfının üyeleriyiz ve çok güçlüyüz. Bugün derneğimizde bunca şeyi yapan bizler neden sanatla, bilimle veya ilgi duyduğumuz şeylerle ilgilenmeyelim. Kuşkusuz çoğumuz bunun için ne zaman bulabiliyoruz, ne de ekonomik olarak bunun için gücümüz var. İşte UİD-DER bugün dünyada yaşanan savaşların, açlığın, yoksulluğun neden ortaya çıktığını ve nasıl mücadele edileceğini öğretiyor biz işçi emekçilere.
Evet UİD-DER bugün 2 yaşında. Başladığındaki gibi emin ve kararlı adımlarıyla çalışmaya devam ediyor. Katıldığımız eylem ve mitinglerde işçi disiplinini dosta düşmana gösteriyor UİD-DER. Ve UİD-DER olarak haykırıyoruz dosta düşmana, UİD-DER YÜRÜYOR, MÜCADELE BÜYÜYOR!
Bugün büyüyorsa UİD-DER, kararlı olduğumuz için ve düşüncelerimizi her yerde savunduğumuz içindir. Hiç bir zaman yalancı rüzgârlara kapılmadık. Biz hep doğrularımızın peşinden gittik. Ve bugün bunların sonuçlarını alıyoruz.
UİD-DER, Nazım ustanın dediği gibi, “bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçine” yaşamayı savunuyor. Gelin kardeşçe yaşayabileceğimiz bu dünya için mücadele edelim. Dünyanın bütün halkları kardeştir, düşman olan ise kapitalist sömürü düzenidir. Haydi, uzat elini, birlikte kardeşçe bir dünyayı yaratmak için hep birlikte mücadele edelim.
UİD-DER Olarak Eylemdeydik
Kapitalizm Oldukça Savaşlar da Olacak
- UİD-DER Mersin’de 1 Mayıs Etkinliği Düzenledi
- UİD-DER’de “Sermayenin ve İktidarın Saldırılarına Karşı 1 Mayıs Ruhuyla Mücadeleye!” Etkinlikleri
- UİD-DER’de Bir Kez Daha 8 Mart Coşkusu
- UİD-DER’de 8 Mart Etkinlikleri: Geçmişten Geleceğe Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!
- “Ben Rosa Luxemburg” Oyunu İşçilerle Buluştu
- UİD-DER’in Coşkulu 1 Mayıs Etkinlikleri Devam Ediyor
- UİD-DER’den Coşkulu Etkinlik: 1 Mayıs’ta ve 14 Mayıs’ta Değişim İrademizi Gösterelim!
- Rosa Luxemburg: İnsanlığın Büyük Davasına Adanmış Bir Ömür, Yaşam Dolu Cesur Bir Yürek!
- Bu Heyecan Farklı Bir Heyecan
- Heyecan ve Duygu Dolu Bir Film Şeridiydi
- İşçi Sınıfının Aktarma Kayışı UİD-DER’e Teşekkürler
- Gerçeğin Işığını Taşıyanlara Selam Olsun!
- Ekim’in İzinde: Yeni Bir Dünyaya Mecburuz
- The Strike/Grev Resmi Bana Üniversitedeki Eğitim Seviyesini Hatırlattı
- Geçmişe ve Bugüne UİD-DER’le Bakmak
- 50. Yılında Geleneğimiz UİD-DER İle Sürüyor!
- “Şiirlerle Fotoğraflarla İşçi Sınıfının Tarihini Bizlere Aktaran UİD-DER’e Teşekkür Ederim”
- Tarih Bizim Rehberimizdir
- Sınıf Penceresinden Gerçekleri Öğreniyoruz
- İşçi Sınıfının Çocukları UİD-DER’le Daha Mutlu!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...