Buradasınız
UİD-DER’de Öğrendiklerim
Rimaks direnişinden bir kadın işçi
UİD-DER Aydınlı temsilciliğinde salı akşamı düzenlenen “Grev ve Direniş Deneyimlerinden Süzülenler” belgeselini izledik ve sohbet ettik. Bu etkinlikte o kadar önemli konular konuşuldu ki, sendikalaştığımızda neler yapmamız gerektiğini öğrendim. Etkinlikte UPS direnişinden işçi arkadaşlar da vardı. Onların anlattıkları örgütlenme çalışmaları bizim için çok önemliydi. Çünkü onlar 100 günü aşkın bir süredir direnişteler ve yaşadıkları çok şey var. Ben daha önce Mito direnişinde de yer almıştım. Sendikalaşmadan dolayı işten atılacağımızı ve zorluklarla karşılaşacağımızı biliyordum. Bilerek bu mücadeleye tekrar girdim.
UİD-DER’de yapılan etkinlikten, sendikalı olmanın şart olduğunu ve birlikte hareket etmek gerektiğini öğrendim. Hatalarımızı gördüm. Hatamız, sendikanın ne olduğunu, haklarımızın ne olduğunu arkadaşlarımıza anlatamamamız. Patronların baskısı karşısında korkmamak gerektiğini, birbirimize güvenmemiz gerektiğini anlatamadık. Sendikal çalışma gizli yürütülmedi. Güvenmediğiz insanlara dahi sendikadan bahsedilmişti. Herkes her yerde konuşuyordu. İnsan kaynakları sorumlusu işçilerin arasına gelip oturuyordu molalarda. Olması gereken önlemleri alsaydık bu durumda olmazdık. Hem üye sayımız fazla olurdu, hem de işten atılmazdık. Hep öncü arkadaşlarımız atıldı. İçerdeyken ustabaşları sendikalı olduğumuzu öğrenmek için ağzımızı arıyor ve bizi en ağır bölümlere veriyordu.
Bu süreçten işçi ve patron ayrımını öğrendim. Patronların hep işçileri ezdiğini, yeri geldiğinde de işten attığını öğrendim. Patron bu fabrikanın sendikayı kaldıramayacağını, sendika girerse batacağını, kapısına kilit vuracağını söylüyor. Yani yalan söylüyor. İçeride çalışan işçi arkadaşlarımızsa işsiz kalmaktan korkuyor.
Başka bir işyerine girsem yine aynı koşullarda çalışacağım. Aynı zorlukları yaşayacağız. Bu yüzden de sendikal çalışma olsa yine girerim. Haklarımı alana kadar mücadele ederim. Etkinlik bizler için faydalı oldu, bilgilendik. Daha farklı eğitim çalışmaları da yapılmalı ve daha fazla işçi arkadaşın katılması lazım.
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...