Buradasınız
Yalnız Taştan Duvar Olmaz
Kocaeli/Çayırova’dan metal işçisi bir kadın
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Pahalılık ve zamlar nedeniyle adeta insan olduğumuzu unuttuk. Eğlenmek, dışarı çıkmak, eş dostla vakit geçirmek, bir yerlere gidip yeni insanlarla tanışmak gibi sosyal aktiviteler lüks oldu. Temel ihtiyaçlarımıza bile yetişemez durumdayız. Yatıyoruz, kalkıyoruz, iş ve çalışmaktan ibaret sanki hayatımız. Bu kadar çalıştığımız halde değişiyor mu durumumuz?
İşyerinde bir arkadaşımın telefon konuşmasına şahit oldum. Mahalleden komşusu arayıp belediyenin çocuklara kılık kıyafet, kırtasiye malzemesi dağıttığını haber verdi. Bunu duyunca arkadaşım da hemen başka bir komşusuna haber vermek için telefona sarıldı. “Kız Hayriye, bizim belediye çocuklara kıyafet ve kırtasiye malzemesi dağıtıyormuş. Saat dört buçuk gibi servisten inince birlikte gidelim, sen hazır ol o saatte de, geç kalmayalım” dedi. Bu konuşmaların ardından şöyle bir düşündüm; biz fabrikada saatlerce çalışıyoruz. Mademki ihtiyaçlarımızı karşılayamıyoruz, o zaman niye çalışıyoruz biz? Aldığımız maaşlardan her ay gelir vergisi, SGK primi, işsizlik primi, damga vergisi gibi kesintiler yapılıyor. Aldığımız her bir üründen devlete dolaylı vergiler ödüyoruz. Bütün bunlar bir yana Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde şöyle sesleniyorlardı halka: “En çok sosyal yardım yapan tek iktidar biziz. Milletimize var olan gücümüzle yardım etmeye devam edeceğiz.” Ne kadar da düşünüyorlar halkı! Bizden aldıklarının zerresini bize veriyorlar ama sanki kendi mal varlıklarını dağıtıyormuş gibi şişine şişine konuşuyorlar. Sayelerinde kadınlar belediye kapılarında, market kuyruklarında, ne nerede daha ucuz diye sürekli indirim takibi yapıyorlar. Oysa geçim derdinin çözümü kapı kapı gezmek, bir yerlerden indirim beklemek olamaz.
Okullarda çocuklara bir öğün yemek, okul kıyafeti, kırtasiye malzemeleri ücretsiz verilebilir. Ama bunun yerine kaynakları sermaye sınıfına aktarmayı tercih ediyorlar. İşçi ve emekçi kadınlar olarak işçilerin mücadele örgütü, işçilerin hakkını savunan UİD-DER’in saflarında yerimizi almalıyız. Unutmayalım ki yalnız taştan duvar olmaz. O duvarı her birimizin koyacağı taşlarla birlikte inşa etmeliyiz.
- Türkiye’de Asgari Ücret Düşük Değilmiş!
- Geleceğimizi Kurmak İçin Birliğimizi Büyütelim
- Yine, Tekrar, Bir Daha Şahlanıyoruz!
- Ucuz Bir Hayatı Neden Bu Kadar Pahalıya Yaşıyoruz?
- “Hiçbir Faydası Yoksa Neden Vergi Ödüyorum?”
- “Başımıza Ne Geliyorsa Nüfus Artışından” mı?
- Aman Bize Müjde Vermesinler!
- Onca Şeye Rağmen Gündemlerinde Yer Alamıyoruz
- Patronun Havucu İşçinin Onuru
- Asgari Ücret: Geçinmek mi Açlıktan Ölmemek mi?
- “Fedakârlık” Neden Hep Bize Düşer?
- Bir Değil, İki Değil, Üç Değil!
- Sorunlarımız Ortak, Peki Ya Mücadelemiz?
- Derinleşen Yoksulluk ve Artan Eğitim Maliyetleri
- “Türkiye Yüzyılı” Yalanı
- Ödediğimiz Primlerden Payımıza Düşen Ne?
- Sağlık Sorunlarımız Kader Değil, Sınıfsal!
- Karıncalar ve Filin Hikâyesi
- “Ne Yapsam Mutlu Olamıyorum!”
- Yalnız Taştan Duvar Olmaz
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...